Кожокару В.І.

Стаднійчук Р.Ф.
Тарнавська С.І.
Хомко О.Й.

Обласний Центр малоінвазивної хірургії та гінекології

Середа, 12 грудня 2012 21:49

Центр малоінвазивної хірургії та гінекології створено спільним наказом Головного управління охорони здоров’я Чернівецької обласної державної адміністрації та Буковинського державного медичного університету «Про організацію Центру малоінвазивної хірургії та гінекології» (наказ від 31.05.2011 року № 05-О/230).

Створення Центру сприяло розширенню об'єму лапароскопічних операційних втручань – на даний час впроваджено лапароскопічні операції при пахових та стегнових грижах, грижах стравохідного отвору діафрагми, на стравоході, при деяких ускладненнях виразкової хвороби, злуковій хворобі. Більш широко виконуються операції при торакальній патології – спонтанному пневмотораксі, гемотораксі, плевритах, вперше розроблена та виконана трансторакальна нейрофренікотомія.

Із залученням гінекологів виконуються операційні втручання при неплідності, кістах яєчників, сальпінгітах, позаматковій вагітності, фіброміомах матки.

Активно впроваджуються лапароскопічні технології в ургентній хірургії, чого до створення Центру зробити не вдавалось – виконуються апендектомії, вісцероліз, вскриття та санація відмежованих гнійників очеревинної порожнини. Ці операції виконуються переважно співробітниками кафедри хірургії БДМУ. Саме співробітниками кафедри хірургії вперше на Буковині впроваджено виконання лапароскопічних оперативних втручань при холециститах, кістах та новоутвореннях черевної порожнини, цирозі печінки, грижах, при гінекологічній патології та вперше виконано малоінвазивні оперативні втручання при торакальній патології.

За час існування Центру виконано 833 малоінвазивних операційних втручання. На сьогоднішній день лапароскопічні операційні втручання виконують 12 співробітників хірургічного, 4 співробітники гінекологічного відділення Обласної клінічної лікарні та 5 співробітників кафедри хірургії університету. Ще 3 співробітники кафедри у 2012 році отримали відповідний сертифікат і приступили до виконання лапароскопічних операційних втручань.

Перелік лапароскопічних втручань, які виконуються у Центрі:

• Лапароскопічні холецистектомії з приводу хронічного калькульозного холециститу;
  • Лапароскопічні холецистектомії з приводу гострого калькульозного холециститу;
  • Лапароскопічні холецистектомії з приводу поліпозу жовчного міхура;
  • Відеолапароскопії з необхідністю конверсії при патології жовчного міхура;
  • Лапароскопічні апендектомії з приводу гострого апендициту;
  • Відеолапароскопії з необхідністю конверсії при гострому апендициті;
  • Лапароскопічні апендектомії з приводу хронічного апендициту;
  • Діагностичні лапароскопії при гострій хірургічній патології з переходом на лапаротомію;
  • Діагностичні лапароскопії при канцероматозі з біопсією;
  • Лапароскопічне дренування скопичень жовчі під печінкою;
  • Лапароскопічні втручання з приводу гострого панкреатиту;
  • Лапароскопічні втручання з приводу діафрагмальної грижі;
  • Лапароскопічне видалення кісти печінки;
  • Лапароскопії при травмах органів черевної порожнини;
  • Лапароскопічне видалення апудоми передочеревинного простору;
  • Лапароскопічне видалення гемангіоми тонкої кишки;
  • Пункція та дренування відмежованих рідинних скопичень під контролем УЗД та рентгеноскопії;
  • Лапароскопічні оперативні втручання з приводу гінекологічної патології:
  • позаматкова вагітність;
  • тубектомія;
  • кістектомія;
  • сальпінголізис;
  • фенестрація яєчника;
  • діагностична лапароскопія при гінекологічній патології
  • Торакоскопічні операції.

Наявне оснащення Центру використовується також у навчальному процесі зі студентами 4 та 6 курсів, які мають можливість спостерігати за виконанням сучасних малоінвазивних операцій, що включені в навчальні програми; для підготовки лікарів-інтернів, які активно приймають участь у виконанні малоінвазивних операційних втручань в якості асистентів, а також клінічних ординаторів, які самостійно виконують окремі етапи операційного втручання, при проведенні циклів передатестаційного навчання. При проведенні циклів передатестаційного навчання лікарів (4-5 за навчальний рік) значний акцент робиться на впровадження сучасних малоінвазивних технологій в лікуванні різної патології. Курсанти мають змогу спостерігати за виконанням операцій через створену кафедрою систему прямої відеотрансляції з операційної у навчальну аудиторію та приймати безпосередню участь у таких операціях, що значно підвищує інформативність навчання та престиж курсів.

На базі Центру організовано проведення курсів тематичного удосконалення з малоінвазивної хірургії з видачею сертифікатів про можливість виконання таких операційних втручань. Курси пройшли 9 лікарів області, а також 5 співробітників університету, які отримали відповідні сертифікати.

Співробітниками кафедри хірургії надана консультативна допомога Заставнівській ЦРЛ щодо комплектації лапароскопічного оснащення, його функціонування та започатковано виконання лапароскопічних операційних втручань. Налагоджена спільна робота з асоціацією ендоскопістів Чернівецької області щодо специфіки обстеження хворих, які направляються в Центр та можливості ендоскопічних малоінвазивних втручань на органах травлення.

Узагальнені результати малоінвазивних оперативних втручань опубліковані у наукових роботах, доповідаються на науково-практичних форумах різного рівня. На підсумкові колегії Департаменту охорони здоров’я та цивільного захисту населення Чернівецької облдержадміністрації з роботи хірургічної служби області робота Центру отримала позитивну оцінку.

Прочитано 5593 разів Останнє редагування Середа, 12 грудня 2012 22:40