Сонячний та тепловий удар

Тепловий удар – це захворювання, пов’язане з критичним перегріванням організму, що відбувається з причини високої температури навколишнього середовища і супроводжується нездатністю організму до нормальної терморегуляції.

Існує дві форми теплового удару:

Перша форма – перегрівання при активних фізичних навантаженнях, найчастіше спостерігається у молодих людей, що займаються спортом під час виконання виснажливих динамічних вправ. Також ця форма може спостерігатися у людей, що виконують важку фізичну роботу в жаркому і (або) задушливому приміщенні.

Друга форма – класичний тепловий удар, пов’язаний із високою температурою повітря, найчастіше спостерігається у дітей і літніх людей.

Обидві форми можуть представляти реальну загрозу для життя і здоров’я, якщо не надати потерпілому своєчасну допомогу.

Тепловий удар (тепловий нокаут) – раптово виникає патологічний стан організму, пов’язаний із загальним перегріванням під дією теплових факторів (тривале перебування й робота в приміщеннях із високою температурою, тривала дія сонячної радіації на непокриту голову або оголене тіло). Перегрівання організму виникає внаслідок порушення співвідношення між теплопродукцією та тепловіддачею.

Прояви теплового удару.

Почервоніння шкірних покривів (шкіра гаряча, суха), відчуття тяжкості в голові, запаморочення, головний біль, нудота, блювання, загальна слабкість, млявість, сильна спрага, задишка, підвищення температури тіла вище 40?С, опіки шкіри 1-2 ступеня (під дією сонячних променів), звуження зіниць, судоми, втрата свідомості, тахікардія, тахіпное, зниження артеріального тиску (інколи підвищення), множинні крововиливи на слизових оболонках.

Невідкладна допомога

1. Терміново винести потерпілого на свіже повітря в тінь або в прохолодне приміщення.
  2. Зняти одяг з верхньої частини тіла і покласти з припіднятим головним кінцем.
  3. Покласти холодний компрес на голову.
  4. Загорнути потерпілого у мокре простирадло.
  5. Лід на шию, підпахвові западини, пахвинну ділянку.
  6. Пероральна регідратація.
  7. При запамороченні – піднести до носа вату, змочену нашатирним спиртом.
  8. Термінова госпіталізація в спеціалізоване відділення інтенсивної терапії.
  9. Корекція розладів серцево-судинної системи.
  10. Корекція порушень водно-електролітного обміну.
  11. Посиндромна терапія.

Кваліфікована та спеціалізована медична допомога

Потрібно пам?ятати, що ненадання допомоги потерпілому впродовж години, призводить до незворотніх змін в організмі, інвалідизації пацієнта або до летального результату.

Матеріал підготував: завідувач кафедри анестезіології та реаніматології Віктор Коновчук.