• Українська
  • English
Всесвітній день відмови від куріння
Всесвітній день відмови від куріння

Всесвітній день відмови від куріння

Всесві?тній день боротьби? з тютюнопалі?нням — встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я,

відзначається 31 травня кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції.

Куріння тютюну — найпоширеніша звичка, яка руйнує здоров’я людини. У наш час боротьба з курінням є не тільки медичною, а й соціальною проблемою.

У березні 2006 року Верховна Рада України ратифікувала Рамкову конвенцію ВООЗ з боротьби проти тютюну. Конвенція зобов’язує учасників вживати конкретних заходів, спрямованих на подолання тютюнової пандемії.

Причиною появи боротьби з тютюнопалінням є передчасна смертність та хвороби в усьому світі, яким людство здатне запобігти. На сьогоднішній день, за даними звіту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від вживання тютюну щороку помирає понад 5 мільйонів людей; очікується, що до 2030 року ця цифра зросте до 8 мільйонів смертей щорічно. У Європейському регіоні тютюн винен у смерті близько 1,6 мільйона людей на рік.

Основними причинами смертей, пов’язаних із тютюнокурінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легень (16%); інші види раку (9%) другі причини (9%). Близько 70%, пов’язаних із тютюном, смертей сталися з людьми віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

В Україні палить близько 11, 5 млн жителів, з них — 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок. У відсотковому відношенні — 60% і 11,2%, відповідно. Приблизно третина населення у віці від 18 до 25 років — є постійними курцями. Більш, яфк половина всіх курців свою першу сигарету викурили у віці до 12 років.

Кинути палити нелегко. Відомо, що нікотин викликає сильну залежність, і всі ми знаємо людей, які спробували кинути, але всього лише через кілька місяців знову почали курити. Це є проблемою для всіх нас, і ми повинні нею займатися, тому що знаємо, що збільшення числа тих, хто кинув палити є ключовим елементом зниження прогнозованого тягаря викликаних тютюном смертей протягом найближчого двадцятиріччя.

Доброю новиною є те, що можна знайти істотні переваги для здоров’я, кинувши палити в будь-якому віці. Ті, хто кинув палити у віці 30-35 років, мають тривалість життя, як та, що у людей, які ніколи не палили. Можна знаходити багато відмовок та переконань, щоб пояснити чому людина палить… Але ніщо і ніхто не зрівняється з крилатістю здорового способу життя без хвороб…

Матеріал підготувала: асистент кафедри мікробіології та вірусології Попович В.Б.

Корисно знати