Причини дитячого остеопорозу

Остеопороз – це системне захворювання скелета, яке характеризується зниженням кісткової маси і порушенням її мікроархітектоніки, що призводить до зниження міцності кістки і підвищення ризику переломів.

Остеопороз не обходить стороною дітей та підлітків.

Кістки в дитячому та юнацькому віці ростуть і формуються до повного статевого дозрівання. В ширину вони ростуть саме за рахунок утворення кісткової тканини, тоді як в довжину зростання відбувається за рахунок хрящів.

Епідеміологія переломів свідчить про те, що максимум переломів припадає на 5-7 13-14 років й може бути обумовлений значним збільшенням довжини тіла на тлі недостатнього накопичення вікової кісткової маси. Крім того, останнім часом почастішали випадки діагностики остеопорозу у дітей, як симптому різних захворювань, що дозволяє вважати дітей із хронічною патологією групою високого ризику розвитку остеопорозу.

Причини вродженого остеопорозу (внутрішньоутробна патологія):

недоношеність;

гіпоксія плода;

гіпотрофія;

патології плаценти;

багатоплідна вагітність;

маленький проміжок часу між пологами;

недотриманням режиму дня матір’ю в період вагітності;

хронічні захворювання жінки;

прийом наркотиків і алкоголю, куріння під час виношування малюка.

Причини остеопорозу у дітей першого року життя:

штучне вигодовування (найчастіше – неадаптованими сумішами);

дефіцит вітаміну D;

захворювання кишечника, пов’язані з порушенням процесів всмоктування;

недолік ультрафіолету;

недотримання правил гігієни.

Причини підліткового остеопорозу:

куріння;

вживання алкоголю;

недолік молочних продуктів в меню;

бідний раціон харчування;

непорушність внаслідок різних причин;

отруєння радіоактивними чи токсичними речовинами;

відсутність фізичних навантажень;

хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, печінки, нирок;

системні та запальні патології (туберкульоз, наприклад).

Серед причин розвитку дитячого остеопорозу в різному віці відзначають прийом цілого ряду лікарських препаратів, до яких відносяться:

глюкокортикостероїдні гормони;

протисудомні засоби

хіміотерапевтичні засоби;

антибіотики (тетрациклін, циклоспорин );

антациди.

Як правило, в дитячому віці симптоми остеопорозу відсутні. Лише при значному ураженні кісткової тканини може відмічатися біль у ділянці хребта, нижніх кінцівок, а також швидка стомлюваність стоячи або сидячи. Больові відчуття спочатку з’являються лише в певному положенні тіла, поступово стають постійними і ниючими.

Часто, про цю патології замислюються лише при повторних переломах без значних травм. Типові місця руйнування кісткової тканини знаходяться в тілах хребців, шийки стегна, плечової та ліктьової кісток. При різких рухах з’являється гострий біль і ознаки зміни форми кінцівки. Переломи хребців зазвичай компресійні, тобто без зміщення. Визначити їх можна за рентгенологічному дослідженні.

Остеопороз у дітей може проявлятися:

більш низьким ростом у порівнянні з однолітками;

зміною постави – випрямлення поперекового прогину і посилення округлості в ділянці грудей, випинання живота;

через відхилення хребта вбік на одній з бічних поверхонь тіла можуть утворюватись асиметричні шкірні складки.

При вродженому остеопорозі відзначаються найбільш чіткі рентгенологічні ознаки: зниження щільності і витончення зовнішнього шару кістки, ділянки перебудови тканини і незвичайна клиноподібна форма хребців – так звані риб’ячі хребці. Це захворювання буває важко відрізнити від рахіту у дітей раннього віку.

У сучасній медичній практиці для визначення патології застосовують вимірювання мінеральної щільності кісткової тканини (денситометрію).

Профілактику остеопорозу необхідно розпочинати як можна раніше. Дуже важливим є вживання продуктів харчування з достатнім вмістом кальцію, фосфору та вітаміну Д.

Збалансоване харчування, контроль за руховою активністю дітей, адекватне лікування хронічної патології – основа профілактики остеопорозу в дитячому віці.

Матеріал підготувала: Таміла Сорокман, професор кафедри педіатрії та медичної генетики