Особливості вакцинації дітей із обтяженим анамнезом

ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ІМУНІЗАЦІЇ. Для запобігання можливих негативних наслідків профілактичних щеплень, необхідно знати, що проводити щеплення потрібно тільки після повної діагностики. Діагностика – це фільтр, який виявляє і відсіює тих, кому не потрібно і не безпечно робити щеплення.

За кілька днів до вакцинації варто:

проконсультуватися з педіатром, обстежити дитину. Для часто хворіючи дітей обов’язкова консультація імунолога та невропатолога;

дізнатися назву вакцини, якою будуть щепити дитину, від яких захворювань вона захищає, яка схема її введення, хто її виробляє.

Дуже важливо бути впевненим, що вакцинація відбувається у правильний термін. Найбільш раціональним є індивідуальний підбір термінів вакцинації разом з педіатром. Лікар повинен обов’язково врахувати вроджені особливості вашої дитини, необхідність індивідуальної підготовки до щеплення, та запропонує для вас найбільш ефективний графік, в межах рекомендацій ВООЗ.

Дітям з алергічно обтяженим анамнезом:

необхідне уточнення алергологічного  анамнезу;

вибір оптимального часу вакцинації;

подовження інтервалів між введенням вакцин;

призначення антигістамінних засобів за 2-3 дні до вакцинації та протягом 5-10 діб після неї;

призначення індивідуальної гіпоалергенної дієти.

Дітям із неврологічною патологією:

щеплення проводять у період стійкої ремісії, після неврологічного обстеження на фоні протисудомних, седативних засобів;

призначення жарознижувальних при гарячці дітям, які в анамнезі мали фебрильні судоми;

при гострих нейроінфекціях щеплення проводять після стійкого одужання (через 3-6 міс. після початку хвороби).

Дітям, які часто хворіють:

прищеплюються через 2-4 тижні після видужання від останнього епізоду інфекції;

рекомендовано проводити щеплення у теплу пору року зі строгою ізоляцією на 3-5 діб.

Дітям із тривалим субфебрилітетом:

вакцинація не протипоказана за умови виключення імунодефіцитного стану (при задовільному стані, нормальних аналізах крові та сечі).

Дітям з імунодефіцитними станами:

при первинному ІДС протипоказане введення живих вакцин (БЦЖ, поліомієлітної, корової, паротитної);

вторинний ІДС внаслідок перенесених інфекційних хвороб не є протипоказанням (щеплення проводять через 2-4 тижні після одужання);

при лікуванні кортикостероїдами вакцинацію проводять через 3 міс. після завершення кортикостероїдної терапії;

при лікуванні цитостатиками, променевій терапії – через 6 міс. після її завершення;

тимомегалія не є протипоказанням до вакцинації.

Матеріал підготувала: Наталія Каспрук, доцент кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології