• Українська
  • English
29 жовтня – Всесвітній день псоріазу
29 жовтня – Всесвітній день псоріазу

29 жовтня – Всесвітній день псоріазу

ДО “НАЦІОНАЛЬНИХ ДНІВ ПСОРІАЗУ”. Щорічно 29 жовтня людство відзначає Всесвітній день псоріазу. За ініціативи МОЗ України у період з 10 по 30 жовтня 2013 р. в Україні заплановано проведення “Національних Днів Псоріазу”.

У рамках “Національних Днів Псоріазу” в БДМУ заплановано низку заходів. Спіробітниками кафедри дерматовенерології проводяться “Дні відкритих дверей для хворих на псоріаз”, ведеться просвітницька робота у друкованих та електронних засобах масової інформації щодо сучасних методів обстеження та лікування хворих на псоріаз. Також проводяться тематичні лекції для студентів, лікарів-інтернів та лікарів-слухачів на передатестаційних циклах з дерматовенерології, розглядаються актуальні проблеми псоріазу на засіданні студентського наукового гуртка кафедри дерматовенерології.

23 жовтня на базі університету проведено on-line лекцію для лікарів – дерматовенерологів, терапевтів та ревматологів Чернівецької області за участю головного позаштатного дерматовенеролога МОЗ України, професора Олександра  Літуса та інших провідних науковців країни.

Псоріаз – одне з найбільш поширених хронічних захворювань шкіри. За даними Міжнародної Федерації асоціацій псоріазу поширеність псоріазу в світі коливається в межах 1,2-5% (у середньому – 3%) за тенденції до зростання таких хворих на 200-400 тис. осіб у різних країнах світу щорічно.

Поширеність псоріазу в Україні упродовж останніх десятиліть неухильно зростає – від 115 хворих на 100 тис. населення в 1994 р. до 214 на 100 тис. – в 2009 р. В Україні нині на псоріаз хворіє 1,5 млн. людей, у Чернівецькій області офіційно зареєстровано 2,4 тис. таких хворих.

Чоловіки й жінки хворіють на псоріаз одинаково часто. Зазвичай псоріаз виникає у віці 10-25 років, однак в останні роки все частіше реєструють випадки розвитку псоріазу у малюків (4-7 місяців).

На сучасному етапі псоріаз характеризується тривалим перебігом з частими загостреннями з втратою хворими працездатності та соціальної активності. У 12-23% хворих псоріаз стає причиною ураження суглобів, внутрішніх органів, нерідко є причиною інвалідизації пацієнтів, що в цілому визначає важливе медичне та соціальне значення даного дерматозу.

Встановлено, що псоріаз – це генетично обумовлене хронічне захворювання шкіри, яке виникає й загострюється під дією різноманітних пускових чинників (стреси, психоемоційне напруження, гострі інфекційні захворювання, погрішності в дієті, зловживання алкоголем, куріння тощо).

Також доведено, що важливу роль в перебігу псоріазу відіграють хронічні соматичні захворювання – нейроендокринні розлади, дисфункція імунної системи, захворювання органів системи травлення, хронічні вогнища інфекції ЛОР-органів, сечостатевої сфери та інші. Через це всі хворі на псоріаз повинні бути ретельно обстеженими з метою виявлення ендогенних чинників, які можуть обтяжувати клінічний  перебіг псоріазу.

Хоча причини розвитку псоріазу і донині залишаються остаточно не з?ясованими, достеменно вивчено патогістологічні процеси, які відбуваються в шкірі пацієнта в ділянці висипки, а саме – прискорений (в 6-8 разів) поділ клітин епідермісу (паракератоз), який призводить до надмірного накопичення клітин й потовщення шкіри, утворення припіднятих над поверхнею шкіри бляшок з багатошаровими лусочками на їх поверхні.

Отже, псоріаз характеризується появою на шкірі характерного висипу у вигляді ділянок потовщення шкіри (інфільтрації) з почервонінням (еритемою) та лущенням на їх поверхні. Висипка виникає на тулубі й кінцівках (переважно на їх розгинальних поверхнях), а також на волосяній ділянці голови, статевих органах, проте її локалізація, розміри та інші ознаки можуть змінюватися залежно від клінічної форми та стадії захворювання.

Особливостями сучасного перебігу псоріазу є тенденція до поширеного ураження шкіри з частими загостреннями

Особливостями сучасного перебігу псоріазу є тенденція до поширеного ураження шкіри з частими загостреннями, а також розвиток ускладнених форм дерматозу: пустульозного псоріазу (з появою гноячків, проявами інтоксикації); інверсного псоріазу (з розташуванням висипки у складках шкіри з наявністю мокріння й печіння шкіри); долонно-підошовного псоріазу; псоріатичної еритродермії (генералізоване ураження шкірного покриву); атропатичного псоріазу – з ураженням суглобів (переважно дрібних суглобів кистів і ступнів), з їх припухлістю, болючістю, що є причиною втрати хворими дієздатності на тривалий час чи, навіть, їх інвалідизації.

Лікування псоріазу

Лікування псоріазу на сучасному етапі базується на засадах доказової медицини й включає застосування протизапальних препаратів місцевої й загальної дії, методи фототерапії та засоби догляду за шкірою, спрямовані на швидке усунення запальних проявів в осередку висипки, її повне розсмоктування та попередження загострень дерматозу. Лікування псоріазу призначають з урахуванням особливостей клінічних проявів і стадії дерматозу, наявності ускладнень, а також індивідуальних особливостей організму хворих (виявлених захворювань внутрішніх органів і систем тощо).

Зважаючи на відомі етіопатогенетичні чинники псоріазу, для попередження розвитку його загострень пацієнтам рекомендують уникати стресів і нервово-психічного перенапруження; не переохолоджуватися й не застуджуватися; не займайтися самолікуванням, оскільки певні медикаменти (антибіотики та ін.) можуть провокувати загострення псоріазу; вести здоровий спосіб життя, загартовуватися, не курити; дотримуватися дієти, не вживати гострі страви й алкоголь; берегти шкіру від травм; не зловживати сонцем.

І найважливіше – не займайтися самолікуванням!

На сьогодні є багато захворювань шкіри з подібною до псоріазу висипкою, тому лише лікар-дерматовенеролог зможе правильно поставити діагноз псоріазу та призначити адекватне лікування відповідно стадії та клінічних особливостей псоріазу у кожного конкретного хворого.

Матеріал підготували: професор Ольга Денисенко, завідувач кафедри дерматовенерології та доцент кафедри Михайло Перепічка

ПРИВАТБАНК

Отримувач платежу
Мельничук Олександр Миколайович
Картка
4731 1856 3202 3484
IBAN:
UA593052990262086400936203888
Рахунок отримувача:
262086400936203888
Приват24 – https://www.privat24.ua/send/a1v11

МОНОБАНК

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/7xFpdiBGs
💳Номер картки банки
5375 4112 0409 0778

Корисно знати