Приєднуйся

БДМУ в FacebookБДМУ на TwitterБДМУ на YouTube Пдписатись на Новини

Дні народження

10 березня
Бобкович К.О.

11 березня
Антонюк О.П.
Боднар Б.М.
Війчук М.М.
Гулей Л.О.
Зорій Н.І.
Лаврів Л.П.
Савіцький В.В.

12 березня
Головко Д.В.

Голяр О.І.
Салваноглу М.М.

13 березня
Остапчук М.І.

14 березня
Білий І.Д.
Вітковський О.О.
Гаращук І.І.
Плешко В.В.
Смоленцева А.Г.

15 березня
Бессараб М.Ю.
Кицюк Ю.Р.
Скрипник Н.І.
Скулеба В.Д.

16 березня
Іфтодій А.Г.
Бакун О.В.
Семисюк А.М.
Сем’янів І.О.

17 березня
Бойчук Т.М.
Козак Н.В.
Турубарова-Леунова Н.А.

18 березня
Геруш О.В.
Костеняк Д.І.
Подтикалова Т.В.

19 березня
Бродовський С.П.
Кривецький В.В.
Олар О.І.
Семенюк Ф.І.
Федоруца А.А.

20 березня
Оліник О.Ю.

21 березня
Віцелару Л.К.
Марусяк М.А.
Ядуков В.В.

22 березня
Коржан О.П.
Луканюк С.С.
Ревуцька І.В.

23 березня
Ровінський О.О.
Томаш Л.М.

24 березня
Амеліна Т.М.
Калуцька Н.І.
Попова І.С.
Соломатіна Н.Р.

25 березня
Дудка І.В.
Кметь Т.І.

26 березня
Дорошко В.А.
Паламар А.О.
Стахова Т.С.

27 березня
Андрієць М.М.
Томнюк Т.І.

Рак шкіри

Неділя, 31 січня 2016 14:20
Рак шкіри

Рак шкіри - одна з частих форм злоякісних пухлин,

рівною мірою вражаюча чоловіків і жінок, переважно у віці старше 50 років, зазвичай на відкритих ділянках тіла. Частота рака шкіри складає близько 5% загальної захворюваності на рак.

Так хто ж потрапляє в цю небезпечну групу ризику?

Можна виділити ту категорію населення, яка в першу чергу піддається цьому ризику:

 • любителі засмаги – на відкритому сонці або в солярії: 90% ракових утворень локалізуються на постійно відкритих ділянках шкіри (70% – особа, 20% – шия), оскільки саме вони найбільше схильні до сонячного впливу, а тому це прямий шлях, щоб викликати, наприклад, рак шкіри особи;
 • люди зі світлою шкірою, особливо варто побоюватися рудоволосим і натуральним блондинам; люди, що мають погану спадковість, тобто якщо в сім’ї раніше були випадки ракових захворювань;
 • люди похилого віку, оскільки саме у них шкіра стає особливо вразливою.
 • Вплив хімічних сполук канцерогенного впливу (наприклад, миш’як, дьоготь, паливно-мастильні матеріали) та іонізуюче опромінення на шкіру. Якщо шкіра пошкоджена за допомогою різних механічних або термічних травм, то це призводить до утворення шрамів і рубців, а вже на їх фоні можливе виникнення ракових клітин.

Перед ракові захворювання

У цілому появи раку передують ті чи інші різновиди патологічних процесів і передпухлинних захворювань, які прийнято визначати як передраки. Останні, у свою чергу, можуть бути облігатними або факультативними. 
Облігантні передраки практично у всіх випадках трансформуються в злоякісний процес. Ставляться до передраку такі види захворювань як: 
• ерітроплазія Кейра; 
• хвороба Педжета; 
• хвороба Боуена; 
• ксеродерма пігментна.

Факультативні передраки перетворитися в рак можуть при певному збігу несприятливих факторів з боку впливу внутрішньої чи зовнішніх середовищ на організм. Зокрема до них зараховуються: 
• стареча кератома або старечий кератоз; 
• шкірний ріг; 
• променеві виразки (пізні); 
• кератоакантома; 
• рубці; 
• трофічні виразки; 
• шкірні ураження, що відзначаються при сифілісі, червоної системної вовчаку, туберкульозі; 
• миш'яковисті кератози.

Симптоми раку

Що ж нас повинно насторожити і спонукати до позапланового відвідування фахівця:

 • освіта нової родимки, поява червонуватого плями, роздратованою області або запаленого вогнища на шкірі, яке довго не проходить;
 • будь-яка зміна – запалення, почервоніння або збільшення в розмірах існуючої родимки, особливо, якщо з неї починаються будь-які виділення, наприклад, кров; з часом така ранка, або виразка може затягнутися кіркою;
 • поява і повільне, але впевнене зростання плями або підозрілої ділянки шкіри з різними контурами, не має чітких меж або навпаки, цілком симетричного;
 • поява на шкірі блискучою шишки або гладкого вузлика з насторожує незвичайним кольором, наприклад, червоним, білим, чорним, коричневим, фіолетовим або рожевим;
 • побіління ділянки шкіри з виникненням невеликої пухлини у вигляді гладкого шраму і втратою пружності шкіри в цьому місці.

Американська технологія “ABCD”

Вони виділили перелік критеріїв, які допомагають розпізнати, як виявляється рак шкіри, і назвали цю технологію “ABCD”:

A (asymmetry) – асиметрія, якщо одна половина підозрілої плями не збігається з іншого;

 

3 copy2 copy_copy_copy

  

B (border) – межі, немає чітких контурів;

4 5

C (color) – колір, відрізняється від звичайного кольору шкіри;

6 7

D (diameter) – діаметр, якщо пляма збільшилася більше 6 мм

8 9

Види раку шкіри

Ракові пухлини шкіри бувають різні, але виділяють три найбільш поширені форми.

 • Базальноклітинні пухлиноподібні новоутворення (базаліома). Зустрічається в 70-75% випадків. Характеризується повільним зростанням, ураженням прилеглих тканин, але, на щастя, практично повним відсутністю метастазів. Саме останній фактор дає можливість розглядати базаліому як проміжне захворювання між доброякісною і злоякісною пухлиною.

          10

 • Плоскоклітинний рак шкіри. Зустрічається набагато рідше. Характеризується стрімким зростанням пухлини і метастазами (переважно в лімфатичну систему). В основному вражає легені.

         11

 • Меланома. Найнебезпечніша злоякісна пухлина шкіри. Відрізняється частими рецидивами і метастазами не тільки в лімфовузлах, але і практично у всіх органах організму.

          12

Стадії розвитку раку шкіри

 • Нульова. На даному етапі ракові клітини тільки формуються і вражають верхній шар шкіри. Якщо вчасно звернути увагу на підозрілі симптоми і звернутися до лікаря, то в 99% випадків можна гарантувати повне і успішне одужання. Допомогти в самодіагностики допоможуть інтернет-ресурси. Там можна розглянути фото – рак шкіри 1 стадія, щоб зрозуміти, на що слід звернути особливу увагу. Але краще все ж таки звернутися до фахівця.
 • Перша. Тут ракові клітини поширюються вже глибше (до 2 мм), але ще не пускають метастази в лімфатичну систему. На даному етапі також можливе повне лікування, але за умови дотримання точних приписів онколога.
 • Друга. Ракова пухлина розростається до 4 мм, але, знову ж таки, поки що без метастазів в лімфовузлах. На цій стадії виявляються вже хворобливі відчуття. Лікарі дають прогноз: 50% виживання при ретельному дотриманні всіх приписів.
 • Третя. Метастази проникають у лімфатичну систему, але поки не зачіпають інші органи організму. Рак проявляється у вигляді запалених виразок, які викликають у людини підвищену температуру. На даному етапі виживаність становить лише 30%.
 • Четверта. Найважча форма, при якій метастази поширюються по всьому організму і вражають практично всі органи. Першими пошкоджуються легені і печінку, потім починається повна інтоксикація організму. Ракові пухлини на цьому етапі постійно запалені і кровоточать. При самому агресивному лікуванні відсоток виживаності становить менше 20%.

 

Профілактика раку шкіри

Профілактичні заходи, спрямовані на попередження раку шкіри, полягають у захисті шкіри від впливу несприятливих хімічних, радіаційних, ультрафіолетових, травматичного, термічними та ін впливів. Слід уникати відкритих сонячних променів, особливо в період найбільшої сонячної активності, використовувати різні сонцезахисні засоби. Працівникам хімічної промисловості та особам, пов'язаними з радіоактивним випромінюванням, необхідно дотримуватися правил безпеки і використовувати захисні засоби.

Важливе значення має спостереження пацієнтів, що мають передракові захворювання шкіри. Регулярні огляди дерматолога або дерматоонколога в таких випадках направлений на своєчасне виявлення ознак переродження захворювання на рак шкіри. Попередження трансформації меланомонебезпечних невусів в рак шкіри полягає в правильний вибір лікувальної тактики та способу їх видалення.

Прогноз раку шкіри

Показники летальності при раку шкіри є одними з найнижчих у порівнянні У другому онкологічних захворюваннями. Прогноз багато в чому залежить від виду раку шкіри і ступеня диференціювання пухлинних клітин. Базальноклітинний рак шкіри має більш доброякісний перебіг без метастазування. При адекватно проведеному своєчасному лікуванні плоскоклітинного раку шкіри 5-ти річна виживаність пацієнтів становить 95%. Найбільш несприятливий прогноз у пацієнтів з меланомою, при якій 5-ти річна виживаність становить лише 50%.

Матеріал підготували: Гаєвська М.Ю - доцент кафедри дерматовенерології, Омелюх О.С. - студент 5 групи.


Прочитано 1318 разів