Приєднуйся

БДМУ в FacebookБДМУ на TwitterБДМУ на YouTube Пдписатись на Новини

Дні народження

10 березня
Бобкович К.О.

11 березня
Антонюк О.П.
Боднар Б.М.
Війчук М.М.
Гулей Л.О.
Зорій Н.І.
Лаврів Л.П.
Савіцький В.В.

12 березня
Головко Д.В.

Голяр О.І.
Салваноглу М.М.

13 березня
Остапчук М.І.

14 березня
Білий І.Д.
Вітковський О.О.
Гаращук І.І.
Плешко В.В.
Смоленцева А.Г.

15 березня
Бессараб М.Ю.
Кицюк Ю.Р.
Скрипник Н.І.
Скулеба В.Д.

16 березня
Іфтодій А.Г.
Бакун О.В.
Семисюк А.М.
Сем’янів І.О.

17 березня
Бойчук Т.М.
Козак Н.В.
Турубарова-Леунова Н.А.

18 березня
Геруш О.В.
Костеняк Д.І.
Подтикалова Т.В.

19 березня
Бродовський С.П.
Кривецький В.В.
Олар О.І.
Семенюк Ф.І.
Федоруца А.А.

20 березня
Оліник О.Ю.

21 березня
Віцелару Л.К.
Марусяк М.А.
Ядуков В.В.

22 березня
Коржан О.П.
Луканюк С.С.
Ревуцька І.В.

23 березня
Ровінський О.О.
Томаш Л.М.

24 березня
Амеліна Т.М.
Калуцька Н.І.
Попова І.С.
Соломатіна Н.Р.

25 березня
Дудка І.В.
Кметь Т.І.

26 березня
Дорошко В.А.
Паламар А.О.
Стахова Т.С.

27 березня
Андрієць М.М.
Томнюк Т.І.

Сифілітична ангіна

Середа, 28 вересня 2016 14:42

Після теплих літніх місяців наступила прохолодна осінь – період простудних захворювань, серед яких ангіна – одна із частих причин звернення населення за медичною допомогою. Однак у цей же період можуть з’явитися і прояви сифілітичної ангіни, які пацієнтів практично не турбують, тому вчасно виявити її прояви можна лише за характерними для сифілітичної ангіни ознаками.

 

Причини виникнення сифілітичної ангіни

Сифілітична ангіна – це один із найбільш частих проявів вторинного періоду сифілісу на слизових оболонках ротової порожнини, її діагностують у 85-98% таких хворих.

Збудником сифілісу є бліда трепонема (спірохета), яка проникає в організм людини різними шляхами: контактним (статевим, побутовим чи професійним –через ушкоджену шкіру чи слизові оболонки), а також трансфузійним чи трансплацентарним шляхами.

Після інфікування блідою трепонемою упродовж 3-4 тижнів триває інкубаційний (прихований) період, після чого наступає первинний період сифілісу – у місці проникнення збудника на шкірі чи слизових виникає первинна сифілома (твердий шанкер), який триває 6-7 тижнів. Після цього збудник сифілісу проникає у кров᾿яне русло і наступає гематогенна дисемінація інфекції – розвивається вторинний період сифілісу, який без лікування може тривати 2-3 роки. Одним із проявів вторинного періоду сифілісу є специфічна (сифілітична) ангіна.

Клінічні прояви сифілітичної ангіни

Сифілітична ангіна характеризується двохстороннім симетричним ураженням мигдаликів, слизових дужок, язичка, м᾿якого піднебіння тощо із розвитком чітко окресленої гіперемії із синюшним відтінком з незначним набряком (ангіна сифілітична еритематозна) та розвитком папульозної висипки з ущільненням і збільшенням мигдаликів у розмірах (ангіна сифілітична папульозна), зрідка на мигдаликах утворюються пустули (гноячки) та виразки (пустульозно-виразкова форма сифілітичної ангіни).

Слід відзначити, що у більшості пацієнтів клінічні прояви сифілітичної ангіни не мають гострозапальних ознак, не супроводжуються підвищення температури тіла та проявами інтоксикації. Пацієнти відзначають лише скарги на дискомфорт у роті через збільшення мигдаликів у розмірах, сухість слизових ротової порожнини чи посилення слинотечі.

Отже, залежно від клінічних проявів розрізняють наступні форми сифілітичної ангіни:

еритематозна – відзначається гіперемія мигдаликів із синюшним відтінком, межі еритеми чіткі, суб᾿єктивні скарги відсутні;

папульозна – мигдалики збільшені у розмірах, ущільнені, на їх поверхні – вузликова (папульозна) висипка; відзначається суцільна гіперемія мигдаликів із синюшним (малиновим) відтінком; хворих турбує дискомфорт при ковтанні через збільшення мигдаликів у розмірах;

пустульозно-виразкова (зустрічається зрідка – на тлі імунодефіциту, системних захворювань, обмінних порушень) – на мигдликах утворюються гноячки (пустули) та виразки із гнійним виділенням, гострозапальні явища відсутні або незначні; можливі скарги на помірну болючість та печіння в ділянці виразок.

Діагностичні ознаки сифілітичної ангіни

Важливими діагностичними ознаками сифілітичної ангіни, які слід ураховувати при проведенні її диференційної діагностики, є:

відсутність гострозапальних проявів ангіни, синюшний відтінок та чіткі межі еритеми;

відсутність суб᾿єктивних скарг та порушення загального стану у більшості пацієнтів;

наявність на шкірі та слизових оболонках інших специфічних проявів вторинного періоду сифілісу (розеоли, папули, широкі кондиломи, сифілітична лейкодерма, сифілітичне облисіння тощо);

поліаденіт;

позитивні серологічні реакції на сифіліс.

Отже, під час огляду у пацієнтів слизових оболонок рота слід звертати увагу на зміни їх мигдаликів та наявність характерних для сифілітичної ангіни ознак, як і наявність інших специфічних для сифілітичної інфекції проявів на шкірі та слизових оболонках, з метою ранньої діагностики та своєчасного лікування сифілітичної інфекції у таких пацієнтів.

Матеріал підготувала: професор Денисенко Ольга – завідувач кафедри дерматовенерології БДМУ

Прочитано 369 разів