Приєднуйся

БДМУ в FacebookБДМУ на TwitterБДМУ на YouTube Пдписатись на Новини

Дні народження

23 травня
Кайзі Р.В.
Квятковський С.Ф.
Корчинська Н.С.
Умнова З.В.

24 травня
Єременчук І.В.
Гапляк М.М.
Гнитка Р.В.
Мадай Р.А.
Проданчук І.Є.

25 травня
Андрієць А.І.
Марущак А.В.
Мельничук І.К.

26 травня
Дідик Ю.А.
Рева Т.В.

27 травня
Паладюк В.В.

28 травня
Апетрой О.К.
Банул Б.Ю.
Розмаріца В.Д.
Семко Л.О.
Циркот І.М.
Черевчук О.В.

29 травня
Коляник І.О.
Павлюк О.І.
Плачинта М.І.
Скрипник С.Є.

30 травня
Сакалюк О.І.
Слободян О.М.
Шкурган Н.П.

31 травня
Андрущак А.В.
Козма В.К.
Сливка Н.О.
Шалаєва Г.В.

1 червня
Іванович А.В.
Кнут Р.П.

2 червня
Ібрагімова Л.С.
Анохіна С.І.
Гладюк А.І.
Гушул І.Я.

3 червня
Александровська Л.М.
Когут О.П.
Косован О.С.
Равлюк К.Г.

4 червня
Арсеній С.В.
Березова М.С.
Богачик Н.А.
Вахоцький М.М.
Дудко О.Г.
Марусик У.І.
Павлович Л.Б.
Пентелейчук Н.П.

5 червня
Горбатюк І.Б.
Гринчук Ф.Ф.
Луйжис А.А.
Лут С.О.
Русак О.Б.

6 червня
Гарас М.Н.
Гуцул О.В.
Карлійчук О.Г.
Куриш Я.В.
Лобанова Т.О.
Татарин О.Д.

7 червня
Петрюк Б.В.

Чим небезпечний кір

Четвер, 20 квітня 2017 21:41

Кір – це висококонтагіозне (надзвичайно заразне) гостре вірусне захворювання.

 

Переважно на кір хворіють не щеплені діти, що відвідують дитячі заклади. Підлітки й дорослі, що раніше не хворіли на кір, та не отримали вакцину проти нього, також залишаються надзвичайно сприйнятливими до цієї інфекції (при чому в них захворювання перебігає тяжче).

Як відбувається зараження кором?

Джерелом інфекції є хвора на  кір людина з моменту появи перших ознак хвороби до п'ятого дня від початку висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим проходить від 9 до 17 днів, перш ніж хвороба проявиться (інкубаційний період).

Кір – це повітряно-краплинна інфекція. Вірус попадає в організм через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів і око від хворої на кір людини, яка поширює його при диханні, розмові, чханні і кашлі.

Вірус кору дуже летючий – з потоком повітря він може попадати в сусідні приміщення й навіть на інші поверхи будинку через вікна, вентиляцію, замкові щілини, - тому заразитися можна, просто перебуваючи в одному будинку із хворим.

При цьому вірус швидко гине в зовнішньому середовищі, тому поширення інфекції через предмети (постільну білизну, одяг, іграшки), а також через третіх осіб, що контактували із хворим, практично неможливо. Приміщення, де перебував хворий кором, досить провітрити, щоб у ньому можна було перебувати без ризику заразитися, Дезінфекція не потрібна.

Сприйнятливість людини до кору дуже висока.

Індекс контагіозності становить 0,96-0,98, тобто практично всі діти і дорослі, які не хворіли на кір і не щеплені, але були в контакті з хворим, захворюють.

Перші симптоми кору нагадують серйозну простуду – висока температура, нежить, чхання, запалене горло, настирливий сухий кашель, можуть збільшуватись шийні лімфовузли. Хворий може відчувати сильну втому, слабкість очі червоні, повіки набряклі, сльозотеча («заплаканий вигляд»), може бути діарея ( в цей період хворий найбільш заразний).

У міру того, як симптоми будуть слабшати, в роті почнуть з'являтися червоні плями, а тіло покриється висипом (зазвичай висип з’являється на 3-5 добу від початку захворювання). З появою висипу знову підвищується температура до 38-39 градусів, посилюються симптоми інтоксикації та катаральні явища з боку дихальних шляхів та очей.

Перші елементи висипу з'являються за вухами, на переніссі, на обличчі. Характерною є етапність появи висипу, спочатку на обличчі та шиї, потім на тулубі і, нарешті, на кінцівках. Висипний період триває 3-4 дні, поступово висип починає згасати в тому ж порядку, що і з’являвся. На місці висипу залишається пігментація, згодом починається дрібне висівкоподібне лущення. Разом із згасанням висипу нормалізується температура тіла, стан хворих швидко покращується.

У період реконвалесценції (одужання) на фоні вже нормальної температури тіла зберігається астенізація (в'ялість, швидка втомлюваність тощо), опірність організму знижується. У цей період часто виникають ускладнення. Найбільш небезпечні і поширені ускладнення, до яких може призвести кір: пневмонія, порушення зору, іноді повна сліпота, отит, ларингіт, енцефаліт (запалення головного мозку), стоматит, поліневрит (множинне ураження нервових волокон).

Неускладнений кір лікують в домашніх умовах, обов'язково під спостереженням лікаря. При важкому перебігу хвороби, розвитку ускладнень, можлива госпіталізація. У кімнаті, де перебуває хвора дитина, необхідно щодня робити вологе прибирання. Провітрювання повинні бути якнайчастіше. Рекомендується рясне пиття. Їжа повинна бути щадна та легко засвоюватись: кисломолочні продукти (кефір, йогурт); овочеві супи; овочеві й фруктові пюре; відварене протерте м'ясо (нежирна телятина, курка, індичка).

Після перенесеного кору дитина дуже ослаблена: якийсь час вона може почувати себе не дуже добре, погано їсти, вередувати, швидко стомлюватися. Її імунна система ще мінімум два місяці залишається надзвичайно сприйнятливої до будь-якої інфекції (вірус кору пригнічує імунну систему). Треба намагатися оберігати її від зайвих контактів, навантажень, стресів, переохолодження і т.д. Велику увагу варто приділити харчуванню, порадитися з лікарем із приводу прийому вітамінів.

Єдиний спосіб запобігти захворюванню на кір, а також попередити розвиток тяжких ускладнень – активна імунізація.

Вакцинація проти кору проводиться дітям у віці 12 місяців, ревакцинація – у шість років. За епідемічними показами (після контакту з хворим) може бути проведена екстрена вакцинація  дітям та дорослим віком до 30 років, що не хворіли і не були щеплені проти кору.

Бувають ситуації, коли до дитини, хворої на кір необхідно негайно викликати лікаря: малюк дуже млявий і його досить важко розбудити, висока температура тримається більше тижня, діарея більше двох тижнів або наявність ознак зневоднення організму, сильний головний біль або ж спостерігається виражене погіршення стану малюка.

Матеріал підготували: Колоскова О.К., Іванова Л.А., кафедра педіатрії та дитячих інфекційних хвороб

Прочитано 1959 разів