Рак молочної залози

Рак молочної залози – найпоширеніше злоякісне новоутворення серед жінок, яке викликає найбільші побоювання. У світі щорічно діагностується близько одного мільйона нових випадків даного захворювання, і кожен рік від нього помирає близько півмільйона жінок, що є набагато більше, ніж від будь – якої іншої локалізації.

Це найчастіша пухлина у жінок, особливо у віковій категорії старше 50 років. У Чернівецькій області за останні десять років захворюваність на рак молочної залози зросла на 3,5%, летальність – на 0,8%, а летальність до року – на 3,7%, проте ці показники нижчі за середні по Україні.

За даними статистики по Чернівецькій області у 2016 рік від раку молочної залози у помело 144 жінки, а за дев’ять місяців 2017 року – 82. У 2016 році вперше діагностовано 222 випадків раку молочної залози, з них 104 виявлено під час профілактичних оглядів жінок.

Жінкам слід знати основні чинники, які можуть спричинити розвиток раку молочної залози. Це насамперед ранній початок менструацій (до 13 років), раннє і пізнє (після 55 років) настання менопаузи, відсутність статевого життя, пізній початок статевого життя, пізня перша вагітність і пологи (після 35 років), відсутність пологів, велика кількість абортів, короткий період лактації, тривала замісна гормональна терапія або тривале вживання гормональних контрацептивів, куріння, нераціональне харчування, вплив хімічних канцерогенів, сімейний (спадковий) рак молочної залози у молодому віці, ожиріння, цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, гіпотиреоз, дисгормональні доброякісні дисплазії грудної залози.

Наголошуємо, що вирішальну роль і лікуванні і подоланні хвороби відіграє її раннє виявлення. Тому дуже важливо проводити самообстеження.

Для ефективного самообстеження потрібно стати перед дзеркалом і порівняти симетричність залоз у забарвленні шкіри, розмірах, контурах, у кольорі та розмірах сосків.

Далі виконується пальпація молочних залоз круговими або клиноподібними рухами. Кожна залоза пальпується протилежною рукою, подушечками пальців, акуратно, м’яко: спершу перевіряють зовнішню половину залози, починаючи від соска, потім – внутрішню, направляючись від соска до грудини. Також, проводиться обстеження соска – обережно, злегка здавлюється ареола між пальцями, щоб пересвідчитись чи немає виділень.

На закінчення необхідно пропальпувати підпахвинні, підключичні та надключичні ділянки, де можна виявити збільшені лімфатичні вузли.

Втяжіння ділянки шкіри залози, набряк ділянки шкіри молочної залози, втяжіння соска, відхилення соска убік, зміна звичайної форми чи розмірів однієї з залоз, деформація ареоли, жовтуваті чи кров’янисті виділення із соска, почервоніння шкіри молочної залози, виразки, наявність ущільнень при пальпації, набряклість, болючість при пальпації – можуть вказувати на наявність онкологічної патології. Тому дуже важливо своєчасно проконсультуватися у лікаря-мамолога або онколога, з метою уточнення діагнозу.

Обов’язковим крім само обстеження є щорічно відвідувати гінеколога або мамолога, починаючи з 18 років. Візит фахівці рекомендують планувати у першій тиждень після закінчення менструації.

До слова, хворобу завжди легше попередити, ніж вилікувати. Раннє виявлення дасть можливість уникнути радикального оперативного втручання.

При виникненні будь-яких питань звертайтеся на кафедру онкології та радіології Вищого державного навчального закладу України “Буковинський державний медичний університет” (приміщення Чернівецького обласного клінічного онкологічного диспансеру, вул. Героїв Майдану, 242).

Матеріал підготували: професор О.І. Іващук, професор В.Ю. Бодяка, кафедра онкології та радіології