Вузловий зоб у дітей

Підвищення інтересу до проблеми тиреоїдної патології наразі спричинено зростанням її поширеності серед населення України, високою частотою тимчасової та стійкої непрацездатності, що визначає соціальну значущість проблеми.

Так, у структурі ендокринних захворювань провідне місце належить саме патології щитоподібної залози (47,3%).

Щитоподібна залоза (ЩЗ) — ендокринний орган, розташований у нормі на передній поверхні шиї. Основною її функцією є продукція йодовмісних гормонів — трийодтироніну (Т3) і тироксину (тетрайодтироніну, Т4). У свою чергу тиреоїдні гормони (ТГ) регулюють процеси росту, розвитку, диференціювання, обміну речовин і енергії, функціональну активність мозку, серця, м’язів та інших органів і тканин людського організму.

Внаслідок прогресу теоретичної та практичної тиреоїдології уявлення про сутність захворювань щитоподібної залози (ЩЗ) зазнали істотних змін.

Під терміном «вузол» у клінічній практиці розуміють утворення ЩЗ будь-якого розміру, що має капсулу і визначається пальпаторно або за допомогою візуалізуючого дослідження.

Вузловий зоб — збірне клінічне поняття, що об’єднує всі осередкові утворення у ЩЗ із різними морфологічними характеристиками.

Мова йде про попередній діагноз, який констатує наявність у ЩЗ певних утворень, якими можуть бути вузловий колоїдний проліферуючий зоб або пухлини ЩЗ (доброякісні та злоякісні).

Вузловий (багатовузловий) колоїдний зоб — захворювання ЩЗ, що виникає внаслідок осередкової проліферації клітин ЩЗ (тиреоцитів) і накопичення в них колоїду.

Величина вузла у ЩЗ повинна перевищувати в діаметрі 1 см3, і тільки тоді його можна буде пропальпувати.

Методом УЗД можна встановити основну ознаку вузла, а саме, наявність капсули, а також виявити вузли менших розмірів (які не пальпуються).

Етіологічними чинниками даної патології є:

– нестача йоду,

– порушення всмоктування йоду в кишечнику,

– однотипне харчування з переважанням вживання в їжу продуктів із зобогенним ефектом,

– застосування медикаментів і діагностичних препаратів із зобогенним ефектом,

– дефекти ферментів, що беруть участь у синтезі й метаболізмі тиреоїдних гормонів,

вплив радіації.

– у 90 % випадків вузловий зоб розвивається на тлі колоїдного проліферуючого зоба.

– у 5-9% випадків до виникнення даної хвороби причетні доброякісні пухлини ЩЗ, а в 1-2 % – злоякісні новоутворення.

Дуже рідко етіологічними чинниками розвитку вузлового зобу є:

– Автоімунний тиреоїдит Хашимото;

– Істинні кісти;

– Запальні процеси в ЩЗ.

Чинниками ризику розвитку вузлоутворення у людини є наступні:

– генетичний чинник. Досить часто хвороба спостерігається відразу у кількох членів сім’ї.

– Іноді поєднується з такими патологіями, як синдром Кляйнфельтера і синдром Дауна;

– зовнішні чинники (підвищений вміст в атмосфері СО, куріння, недостатня кількість мікроелементів;

– Інфекції вірусного та бактеріального походження, особливо хронічні.

Головною ланкою патогенезу вузлового зобу є відносна нестача тиреоїдних гормонів, що спостерігається на тлі йодного дефіциту; вона призводить до гіперпродукції тиреотропного гормону (ТТГ) гіпофізом із наступною проліферацією тиреоцитів та накопиченням колоїду.

З іншого боку, формування багатовузлового зобу в регіонах із помірним йодним дефіцитом відбувається на тлі нормального рівня ТТГ. У цих областях найважливішим патогенетичним чинником, мабуть, є порушення йодного обміну поза щитоподібною залозою.

Класифікація

Залежно від кількості

– Одиничний (солітарний) вузол;

– Множинні вузли (багатовузловий зоб);

– Конгломератний вузловий зоб (ЩЗ всіяна великою кількістю сполучених між собою вузлів);

Морфологічно

– Дифузно – вузловий зоб (щитоподібна залоза, в якій є вузли, збільшена);

– Істинна кіста ЩЗ;

– Фолікулярна аденома (доброякісна пухлина);

– Злоякісна пухлина.

За розмірами:

– Розрізняють малі, середні та великі вузли.

– Малими називають вузли, у яких найбільший розмір менше10 мм.

– До середніх за величиною вузлів зазвичай відносять утворення з найбільшим розміром до 20-30 мм.

– Вузли, у яких найбільший розмір перевищує 30-40 мм, вважаються великими. Великий вузол майже завжди – аденома, яка являє собою вузлове доброякісне утворення.

Величина вузла впливає на вибір тактики лікування і тому також повинна бути відображена в діагнозі.

Клінічна картина вузлового зоба:

Часто перебіг безсимптомний

Біль у шиї або відчуття «комка»;

Утрудненість дихання;

Порушення при ковтанні;

Слабкість;

Втомлюваність;

Головний біль;

Для діагностики вузлового зоба необхідно наступне:

– ультразвукове обстеження ЩЗ

– вміст у крові ТТГ, Т4, Т3, АТТПО

– За висновком експертів ВООЗ, пропонується проводити пункційну біопсію будь-яких вузлів, максимальна величина яких більше10 ммпід контролем УЗД!

– Визначення рівня тиреоглобуліну (карцинома ЩЗ).

– Визначення рівня кальцитоніну. Проводиться для виключення медулярного раку.

– комп’ютерна томографія й магнітно-ядерний резонанс органів шиї.

Лікування:

Консервативне лікування виправдане тільки за наявності у хворого вузлового колоїдного зобу невеликих розмірів (вузол не >2 см).

Основне завдання лікування – запобігти або уповільнити подальший ріст вузла.

Терапію препаратами тиреоїдних гормонів починають за відсутності у хворого чинників ризику та клінічних і цитологічних ознак пухлини ЩЗ та наявності дифузного зоба, тиреїдної недостатності.

Тривалість лікування тироксином повинна складати не менше року, а після його відміни слід продовжити терапію препарати йоду та селену.

Для лікування вузлів ЩЗ із початковим розміром до1 смпризначають препарати йоду (йодомарин, калій йодид) у профілактичних дозах і через 12 місяців повторюють УЗД після їх прийому.

Поєднання вузлового колоїдного зобу і дифузного токсичного зобу є показанням для оперативного лікування, незалежно від розмірів вузлового утворення.

Інформацію підготувала доц. кафедри педіатрії та медичної генетики Ризничук М.О.