• Українська
  • English
Дефекти мови: види, причини, виправлення
причини

Дефекти мови: види, причини, виправлення

Hізновиди дефектів мовлення. Їх існує ціла безліч, ми постараємося приділити увагу кожному окремо. Дуже важливо за допомогою звертатися до професіонала, не поспішайте самі поставити діагноз! Лікар не тільки може правильно виявити проблему, але і підкаже, як її усунути.

 

Почнемо з того, що дефекти мови необхідно лікувати в ранньому віці, так велика ймовірність того, що малюк буде говорити красиво і правильно.

Виділяють тільки дві групи дітей, які розвиваються нормально з точки зору медицини:

балакуни (виявляють активний інтерес до навколишнього світу, легко адаптуються до нових обставин, рано починають говорити і ставлять велику кількість запитань);

мовчуни (глядачі, починають говорити пізніше своїх однолітків, але відразу практично без дефектів, таким діткам потрібна увага і розуміння батьків).

Однак якщо ваш “мовчун” не почала говорити до трьох років, варто бити тривогу. Можливо, ви зіткнулися з серйозною проблемою. Звідки вона взялася?

Причини

Перш ніж говорити про різновиди та способи їх усунення дефектів мовлення, виявимо причини недуги.

Їх можна розділити на дві категорії:

вроджені (спадковість, особливість організму, важке протікання вагітності);

набуті (занедбаність, часті хвороби, зниження слуху, стрес і так далі). 

Крім цього, частою проблемою є хвороби гортані або губ, неправильна будова щелепи, хвороби кори головного мозку і так далі.

Види дефектів мовлення

Тут ми наведемо лише перерахування, конкретніше про кожен види ви дізнаєтеся далі. Виділяють такі типи:

  • проблема швидкості відтворення (швидко або повільно);
  • патологія мовного апарату;
  • заїкання; дефекти вимови різних звуків;
  • неправильна робота мовного апарату, (центральної нервової системи), головного мозку.

Не варто самостійно боротися з проблемою. Якщо ви помітили будь-яке порушення мови у своїх домочадців або у себе, вирушайте за консультацією до логопеда.

Дислалия

Почнемо ми з такого дефекту мови, як дислалия. Ця проблема є найпоширенішою. У людини спостерігається досить великий словниковий запас, він здатний правильно вибудовувати і погоджувати пропозиції, але неправильно вимовляє один або кілька звуків.

Цей дефект є фонетичним, тобто порушено звуковимову. У людей, які страждають від цієї недуги, не спостерігається поганого слуху.

Дизартрія

Наступний дефект мови, на який ми хочемо звернути увагу – дизартрія. При даній проблемі ми спостерігаємо неправильна вимова всіх груп звуків. Яка ж причина проблеми? Вся справа в роботі нервів, які пов’язують наш мовний апарат і ЦНС. При дизартрії спостерігається недостатня робота цих нервів. 

У хвороби є ряд особливостей:

невиразна мова;

порушення голосоутворення;

неправильний ритм, темп і інтонація.

Ринолалія

Дефект мови, що має назву ринолалия, проявляється порушенням тембру голосу. Всі ми коли-небудь пробували пародіювати слона, тобто говорити “в ніс”. Але трапляються випадки, коли це у людини відбувається само собою. Так зване носове звучання з’являється в результаті анатомічного дефекту мовного апарату.

Заїкання

Зараз розглянемо ще один дефект мови – заїкання. Характеристики його представляють сукупність порушень кількох складових:

темп;

ритм;

плавність мови.

Проблема даного роду виникає через судом м’язів обличчя. Заїкання з’являється у дітей з двох років. Особливостями захворювання є: вимушена зупинка мови; повторення звуків або складів; можливо додавання непотрібних звуків ( “а” або “і”).

Профілактика заїкання

Зараз дуже коротко про виправлення дефекту мови під назвою заїкання. Коротко перерахуємо все, що потрібно строго дотримуватися батькам дитини, яка страждає від цієї недуги.

1.Почнемо з мови оточуючих малюка людей. Всі повинні говорити чітко, правильно і неквапливо.

2.По можливості уникайте контакту з заїкатися людьми.

3.Не варто кричати і скандалити при дитині.

4.Будь-якими силами уникайте травм (як психологічних, так і фізичних), особливо це стосується голови.

5.Не варто перевантажувати малюка різними враженнями і великою кількістю інформації.

6. Не квапте розвиток дитини, не варто намагатися зробити з нього вундеркінда.

7.Уникайте переляку (страшні історії, фільми і так далі). 

8. Не бийте малюка і не відправляйте одного в темне приміщення в якості покарання.

Алалія

Даним терміном прийнято називати відсутність мовлення у дітей віком від 3 до 5 років. Відсутність може бути як повне, так і часткове. Чим викликаний недугу? Недорозвиненням або ураженням мовної області лівої півкулі кори головного мозку. Це ураження може наступити у внутрішньоутробному періоді розвитку або на ранній стадії.

Крім цього, розрізняють два види алалії:

моторна (випадки, коли малюк все розуміє, але відтворити не може);

сенсорна (відсутність розуміння мови, часто помічаються повторення чужих фраз, якщо задати дитині питання).

Мутизм

Дане захворювання може розвинутися через сильну психічної травми. Малюки з таким діагнозом просто перестають говорити (мовленнєвий розвиток зупиняється). Як і в попередньому випадку, розрізняють два різновиди мутизма:

загальний (повна відсутність мовлення);

виборчий (виражається у вигляді протесту на будь-які дії або обставини).

Дитячий аутизм

При цьому захворюванні діти не тільки повністю перестають розмовляти (хоча раніше їх мовленнєвий розвиток ніяк не відрізнялося від однолітків), але і занурюються в переживання, відсторонюючись від оточуючого їх світу.

При дитячому аутизмі спостерігається відсутність елементарних побутових навичок і мови. До особливостей хвороби відносяться:

  • збудливість і навіть агресивність;
  • зацикленість на чомусь (перевага одного продукту, відмова від усього іншого, при цьому основний показник – зовнішній вигляд, а не смакові якості; приклад – малюк відмовляється пити сік з пляшки, так як завжди його вживає з картонної коробки);
  • відсутність бажання контактувати з дорослими людьми, мінімальний контакт з матір’ю;
  • у малюків розвинене почуття страху, тільки є одна особливість – дитина може не боятися темряви або висоти, а ось чайник або ложка його можуть сильно налякати (ці предмети були взяті в якості прикладу).

ЗНМ

Існує і такий дефект мови у дитини, як ЗНМ (загальне недорозвинення мови). Такий діагноз можуть поставити, якщо постановка конкретного діагнозу утруднена.

Під ЗНМ розуміють різні розлади мови, які можуть стосуватися фонетики, лексики або граматики. Відмінні риси захворювання:

порушення вимови; 

ускладненість в розрізненні звуків;

убогий словниковий запас; труднощі зі словотвором і зміною слів;

незв”язна мова; малюк починає говорити пізно (3-5 років);

неоформлена з точки зору граматики та фонетики мова; неможливість оформлення своїх думок.

Куди звернутися за допомогою?

Якщо ви зіткнулися з логопедичними вадами мовлення, то вам необхідно проконсультуватися з лікарем-логопеда. Крім цього, причина може критися і в іншому. Можливо, порушення мови викликано більш серйозними проблемами. Іноді при дефектах мови, характеристики яких були представлені вище, необхідна консультація наступних фахівців:

психолог;

дефектолог;

отоларинголог;

стоматолог;

невролог;

ортодонт і так далі.

Не варто намагатися самостійно поставити діагноз і займатися самолікуванням. Говорити красиво вам допоможе тільки досвідчений фахівець, здатний виявити точну проблему.

Лікування дефектів мовлення відбувається за індивідуальним планом. Спочатку фахівця необхідно виявити причину, яка впливає на вимову, тільки після цього – скласти індивідуальний план занять. 

Якщо у вашої дитини виявили будь-якої дефект мови, то батькам варто запастися терпінням. Адже хороший результат залежить від кількох факторів:

регулярність;

старанність;

наполегливість.

Так як дефектів мовлення існує велика безліч, методів позбавлення від них також наявна велика кількість. Якщо після лікування основної проблеми мова пацієнта не покращується, то логопеди радять дихальну гімнастику або мовну терапію. Ці два методи широко використовують після інсульту.

Матеріал підготували: завідувач кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата, д.мед.н., професор Світлана Ткачук, асистент кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата – Боштан Софія.

Корисно знати