• Українська
  • English
Гарячка Західного Нілу
Гарячка Західного Нілу

Гарячка Західного Нілу

Гостра зооносна арбовірусна хвороба з трансмісивним механізмом передачі, у тяжких випадках характеризується гарячкою, запаленням мозкових оболонок і речовини головного мозку, лімфаденопатією, ураженням слизовихоболонок, екзантемою.

   

За даними Європейського центру з профілактики та боротьби із захворюваннями, у 2018 році станом на 30 серпня в країнах Євросоюзу зафіксовано 710 випадків захворювання на гарячку Західного Нілу. Найвищі показники захворюваності в Італії – 327, у Греції – 147, Румунії – 120, в Угорщині – 96, Франції – 11, Австрії – 8 і Словенія – 1 випадок.

За 7 місяців 2018 року в Україні зареєстровано 3 випадки захворювань на геморагічну гарячку Західного Нілу (ГЗН), за аналогічний період 2017 року – 1 випадок. Всі випадки зареєстровані в Полтавській області, внаслідок укусів комарів, інфікованих збудником. Смертельних випадків не зафіксовано.

Інфікована людина не заразна. На сьогоднішній день немає документально зареєстрованих випадків передачі цього вірусу від людини до людини при безпечних контактах і випадків зараження працівників охорони здоров’я за умови дотримання стандартних заходів інфекційного контролю.

Головним джерелом та резервуаром гарячки Західного Нілу в природі є 17 видів переважно перелітних птахів, які у крові мають високі концентрації вірусу, а він циркулює в них до 2 тижнів. Резервуаром також можуть бути деякі дрібні ссавці, гризуни, кажани, але в них концентрація вірусу значно менша і зберігається він в них нетривало.

Переносники захворювання – численні види комарів, які інфікуються під час харчування кров’ю інфікованих птахів. Під час укусів комарів вірус може потрапляти в організм людей і тварин, де він здатний розмножуватися і призводити до хвороби. Вкрай рідко можливе контактне зараження кров’ю тварин. Дуже незначна частка випадків інфікування людей відбувається при трансплантації органів, переливанні препаратів крові, грудному вигодовуванні, від матері до дитини.

У більшості людей інфекція перебігає безсимптомно, проте у 20% хворих виникають грипоподібні захворювання, що характеризується різким підвищенням температури тіла, головним болем, болем у горлі, м’язах, суглобах і спині, слабкістю, нудотою і діареєю. Можуть бути також висипання на тілі, збільшення печінки та селезінки, ураження нервової системи – менінгіт, енцефаліт, ознаки ураження головного мозку (розлади свідомості, парези, паралічі).

Щоб уберегтися від гарячки Західного Нілу, в ендемічних регіонах проводять комплексні заходи, направлені на зниження чисельності комарів (осушення боліт тощо).        

Для індивідуальної профілактики застосовують захисний одяг, сітки на вікнах, репеленти. Специфічного лікування хвороби не існує. Вакцина для запобігання захворюванню людей не розроблена.

Підготувала асистент кафедри внутрішньої медицини та інфекційних хвороб Рудан І.В.

Корисно знати