Приєднуйся

БДМУ в FacebookБДМУ на TwitterБДМУ на YouTube Пдписатись на Новини

Дні народження

1 грудня
Білик І.І.
Бербець А.М.

2 грудня
Звінчук Г.Й.
Куковська І.Л.
Никоряк Ю.В.
Сливка В.І.
Сорохан М.М.

3 грудня
Власик Л.І.
Щербініна С.А.

4 грудня
Баламутова М.І.
Боднарюк Г.П.
Жусова І.В.
Караля Г.С.
Ковтюк Н.І.
Когут С.А.
Плаксивий О.Г.
Плеш І.А.
Тирон Г.В.
Яцко Г.О.

5 грудня
Галушко К.С.
Грачова Т.І.
Шлюсар О.І.
Штефанюк В.І.

6 грудня
Безрук Т.О.
Габор С.Т.
Павлюк М.С.
Яворенко К.Ю.

7 грудня
Дутчак В.Д.
Кривчанська М.І.
Стаднійчук Р.Ф.
Тарнавська С.І.
Фундюр В.Д.
Хомко О.Й.
Шевчук П.П.

8 грудня
Бицко Н.І.
Тюлєнєва О.А.

9 грудня
Гальчук К.Л.
Колюбакіна Л.В.
Рандюк Ю.О.

10 грудня
Вербівська Р.М.
Ортеменка Є.П.
Сандуляк М.Г.

11 грудня
Колоскова Р.П.
Лакомова О.І.
Михайлюк Н.В.

12 грудня
Бойко Ю.І.
Давиденко І.С.
Сопова І.Ю.

13 грудня
Сивокоровська В.О.

14 грудня
Варварич Ю.І.
Чернявська Г.В.

15 грудня
Аністратенко А.В.
Вінклер І.А.

16 грудня
Кравченко О.В.
Краснюк М.І.
Надводна В.К.
Сегедіна М.І.

17 грудня
Лазарюк М.В.
Малишевський І.О.
Окрім І.І.
Скрицька Н.В.

18 грудня
Іванова О.М.
Вівсянник О.Й.
Гайдич Л.І.
Гангал Е.В.
Попович А.І.

ВІЛ-інфекція – тривала інфекційна хвороба

Середа, 28 листопада 2018 16:11

яка розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) та характеризується ураженням імунної системи.

 

За 5 місяців 2018р. за даними Центру громадського здоров'я МОЗ України було зареєстровано 5 764 нових випадки ВІЛ-інфекції. Всього з 1987 року в Україні офіційно зареєстровано 321 382 нових випадків ВІЛ-інфекції. Буковина завжди належала до регіонів з низьким рівнем захворюваності та поширеності ВІЛ-інфекції. Станом на 2018 рік в області зареєстровано 907 ВІЛ-інфікованих осіб.

Як можна заразитися на ВІЛ інфекцію?

Джерелом ВІЛ-інфекції є людина у будь-якій стадії інфекційного процесу. У великій кількості вірус виявляють у крові, спермі, вагінальному секреті, грудному молоці, у незначній – у слині, сечі, слизовій і спинномозковій рідині, поту секреті бронхітів, випорожненнях та ін. Природним шляхом передачі ВІЛ-інфекції є статевий. До інших шляхів належить парентеральний і вертикальний, який реалізується під час вагітності, пологів.

Інкубаційний період ВІЛ-інфекції триває від 2-3 тижнів до 1 року.

Клінічна симптоматика стадії гострого захворювання часто подібна до грипу чи інфекційного мононуклеозу. За грипоподібного синдрому спостерігається гарячка до 38°С, яка може утримуватися 2-3 тижні і довше, біль у горлі, м'язовий біль, пітливість, помірно виражені катаральні явища.

Мононуклеозоподібний симптомокомплекс проявляється також підвищенням температури тіла, гіпертрофією мигдаликів, генералізованою чи вогнищевою лімфаденопатією, збільшенням печінки та селезінки. У гострій стадій можливий розвиток гастроінтестинального синдрому з болем у животі нудотою, блюванням, проносом до 10-15 разів на добу.

Отже, патологічний процес при ВІЛ-інфекції охоплює практично всі органи і системи людини, але основними вогнищами ураження є легені, травний канал і нервова системи.

Проте варто відмітити, що без лікування патологічний процес характеризується невпинним наростанням клінічних проявів різних ВІЛ-асоційованих хвороб (пневмоцистна пневмонія, мікобактеріози, міопатія, токсоплазмоз, герпетичний енцефаліт, туберкульозний менінгоенцефаліт тощо) що призводять до смерті.

Основним методом профілактики ВІЛ-інфекції є навчання населення правильній статевій поведінці і правилам безпечного сексу, обмеження кількості статевих партнерів.

До протиепідемічних заходів відносять: обстеження донорів крові, сперми, органів, виявлення джерел інфекції, обстеження вагітних.

Екстерна постконтактна профілактика проводиться не пізніше 24 годин від моменту інфікування антиретровірусними препаратами протягом 4 тижнів за схемами, які рекомендує МОЗ України. Також проводиться тестування на ВІЛ не пізніше 5-ї доби та повторні тестування і огляд у лікаря через 1, 3, 6, 12, місяців після інфікування.

Специфічна профілактика ВІЛ-інфекції не розроблена.

Чому важливо знати про свій ВІЛ-статус?

Знання про свій статус на ВІЛ-інфекцію допоможе уникнути розвитку тяжких захворювань, інвалідизації та передчасної смерті, а також захистити інших людей від інфікування.

В Україні майже половина людей, які живуть з ВІЛ, не знає про свій ВІЛ-статус, тому виявити проблему може тільки тестування.

Пройти тестування на ВІЛ можна в обласному центрі профілактики та боротьби зі СНІДом м. Чернівці, вул. Мусорського, 2.

В центрі працює кабінет «Довіри» в якому можна безкоштовно отримати необхідне консультування лікаря та пройти тестування, в тому числі анонімно та безкоштовно.

Матеріал підготували: Баланюк Ірина, кандидат медичних наук, асистент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології БДМУ

Прочитано 60 разів