Приєднуйся

БДМУ в FacebookБДМУ на TwitterБДМУ на YouTube Пдписатись на Новини

Дні народження

7 лютого
Багрієнко А.Ю.
Хусаїнов Ф.М.

8 лютого

Городинський С.І.
Лазарук О.В.
Лекар А.П.
Романчук В.В.
Шоріков Є.І.

9 лютого

Гринчук Ф.В.
Коровенкова О.М.
Кушнір С.В.
Пестовська Л.А.
Рандюк Р.Ю.
Сушій Г.В.

10 лютого

Боднарюк В.Є.
Ляшук Р.П.

11 лютого

Венгловська Я.В.
Мельник К.В.
Микалюк Л.В.
Юрій О.В.

12 лютого

Бурчу К.В.
Кожолянка Д.М.
Підвербецький О.Я.
Тунек О.А.
Цибуляк М.В.

13 лютого

Карлійчук М.А.
Пантя Д.М.
Савчук О.Ф.

14 лютого

Горошко О.М.
Клим І.В.
Москалюк В.Д.
Павлюкович О.В.
Філіпець Н.Д.
Хоменко В.Г.

15 лютого

Білоус Т.М.
Галагдина А.А.
Заморока О.В.
Циганчук Н.В.
Черноок Н.В.

16 лютого

Богдан Н.С.
Кметь О.Г.
Ляшенко О.М.
Широкий В.С.

17 лютого

Гулак А.М.
Ливарюк В.П.
Шевчук Б.В.

18 лютого

Скакун А.В.
Тарновецький М.В.
Ткачук Н.П.

19 лютого

Антонів А.А.
Ежнед М.А.
Кузнєцов О.О.
Майданюк В.Г.
Ткач Є.П.
Шейко Г.І.
Шмалюк М.І.

20 лютого

Лукашевич І.В.
Цигикало О.В.

21 лютого

Петринич О.А.
Ткач Н.Г.

22 лютого

Гуменна А.В.
Цисар Ю.В.

Шкідливі звички та їх вплив на розвиток злоякісних пухлин щелепно-лицевої ділянки

Середа, 06 лютого 2019 14:42

Перші згадки про пухлини зустрічаються ще в папірусах Стародавнього Єгипту, манускриптах Індії, Китаю, датованих задовго до нашої ери.

 

Найбільш повний опис пухлин та їх класифікацію дав Гіппократ (460-377 рр. до н.е.). Саме він через зовнішню схожість пухлини і щупальців рака запропонував термін «рак». Пухлини, що за консистенцією та зовнішніми ознаками нагадували м'ясо риби, були класифіковані як саркоми. Відомості про пухлини і спроби їх лікування можна знайти у трактатах Цельса (30 р. до н.е.-38 рр.н.е.), який уперше описав метастази раку молочної залози.

Важливе значення для розуміння етіології злоякісних пухлин мали праці П. Потта, який у 1775 р. описав  рак шкіри у сажотрусів та С. Земмерінга, присвячені раку губи у курців люльки.

Безсумнівно, що на виникнення більшості злоякісних пухлин впливає сама людина, тому їх потенційно можна попереджувати. Серед основних факторів ризику, що призводять до виникнення новоутворень і, зокрема, в щелепно-лицевій ділянці можна віднести такі:

  • Тютюнопаління – є причиною виникнення злоякісних пухлин губ, слизової оболонки порожнини рота і язика, стравоходу, шлунка, гортані. Тютюновий дим містить істинні канцерогени (3,4 бензпірен), згадки про який зустрічаються у працях П. Потта 1775 р. та який за даними дослідника сприяв виникненню новоутворень у сажотрусів.
  • Надмірне вживання міцних алкогольних напоїв. Алкогольні напої безпосередньо не є справжніми канцерогенами, проте, їх надмірне вживання сприяє виснаженню захисних сил організму і як наслідок людина стає більш вразливою до дії канцерогенів. При одночасному вживанні алкоголю і тютюнопалінні частота виникнення новоутворень підвищується це є наслідком того, що алкоголь сприяє більшій проникності слизових оболонок.
  • Харчування – відомо, що значна кількість виникнення новоутворень пов’язана із вживанням разом із продуктами харчування канцерогенів, що в них містяться. В солоних, копчених, консервованих продуктах можуть міститись поліциклічні ароматичні вуглеводо, нітрозаміни. Фактором виникнення новоутворень є також хронічна травма  а  при харчуванні, небезпечним в канцерогенному плані є систематичне вживання надто гарячих напоїв.

Серед інших канцерогенних чинників можна виділити метеорологічні, зокрема, ультрафіолетове випромінювання, особливо у людей зі світлим кольором шкіри. Канцерогенний вплив мають також високі дози радіаційного опромінення.

Рак – це не вирок. Появу новоутворень можна попередити. Запорукою цього є активний та здоровий спосіб життя, здорове харчування, відмова від тютюнопаління та надмірного вживання алкоголю, своєчасне проходження медичних обстежень

Матеріал підготували: Н.Б. Кузняк І.І. Дроник, кафедра хірургічної стоматології та щелепно-лицевої хірургії

Прочитано 66 разів