19 червня

Смандич В.С.

15 листопада – День відмови від тютюнопаління

Четвер, 15 листопада 2012 20:42

Тютюнопаління – одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб. Палінням спричинені 30% усіх смертей від онкологічних захворювань. Воно зумовлює розвиток раку органів дихання, включаючи порожнину рота і верхніх дихальних шляхів, стравоходу, підшлункової залози. Доза нікотину 60мг – сметрельна, в одній сигареті в середньому – 0,5 мг.

За даними ВООЗ в світі понад 1,1 млрд. людей, які палять. Україна входить до групи із 11 країн Європи з найбільшим рівнем поширеності цієї шкідливої, для здоров’я, звички. Найбільший відсоток осіб, що палять, припадає на вікові групи 20-29 років (60% чоловіків і 19% жінок) та 30-39 років (57% і 22% відповідно). Жителі нашої країни випалюють на рік приблизно 234 млрд. сигарет. За сумною статистикою, щорічно від захворювань, спричинених тютюнокурінням у світі помирає понад 4 млн. людей, в країнах СНД 500 тисяч, в Україні – 110 тисяч.

Тютюнопаління дуже негативно впливає на організм. Найбільше страждає від нього репродуктивна функція людини. Матері які палили під час вагітності мають дітей з відхиленою від норми поведінкою, ці діти гірше вчаться в школі та частіше розпочинають вживання наркотичних препаратів. Паління під час вагітності збільшує ризик викиднів, знижує масу тіла новонароджених, збільшує частоту внутрішньоутробних випадків смерті плоду, є причиною гальмування фізичного і розумового розвитку новонародженої дитини. Воно також зменшує здатність до дітонародження у жінок і порушує спермоутворення у чоловіків,” – розповідає професор Оксана Хухліна, завідувач кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб Буковинського державного медичного університету.

Як зазначає лікар також страждає легенева система –тютюнопаління є причиною 90% усіх випадків захворювань на рак легенів. Ця шкідлива звичка спричинює виразку шлунка. Особливо негативно систематичне отруєння впливає на серцево-судинну систему. У 12-13 разів частіше трапляються захворювання серця: серцева недостатність, інфаркт міокарду, стенокардія, атеросклеротичне враження судин. До 40% усіх смертних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту пов'язані з палінням сигарет.

До слова, нікотинова залежність має три стадії: перша стадія – епізодичне паління не більше 5 сигарет на день, що викликає незначні зміни у діяльності нервової системи; друга стадія – постійне паління від 5 до 15 сигарет на день, при цьому виникає незначна фізична залежність та при припиненні паління розвивається стан, важкий як фізично так і психічно, його знімає паління чергової сигарети; третя стадія – постійне викурювання від однієї до півтори пачки на день, виробляється звичка палити натщесерце, відразу після їжі або серед ночі, звикання дуже сильне.