105-ліття з Дня народження знаного фізіолога Якова Кіршенблата

Студенти 3 курсу 2 групи спеціальність «Педіатрія» медичного факультету №4 разом з куратором к.мед.н. Анцуповою Вітою провели кураторську годину присвячену 105-річчю із дня народження знаного фізіолога Якова Давидовича Кіршенблата.

Студентка Максимюк Ліля виступила с презентацією про життя та перші наукові кроки майбутнього всесвітньо відомого вченого. Майбутній вчений народився в серпні 1912 годa в Тифлісі в інтелігентній єврейській родині відомого медика, терапевта Давида Абрамовича Кіршенблата і його дружини Фанні Яківни Кіршенблат (уродженої Примаковою). З 15 років жив у Ленінграді, працював вантажником в порту, був вільним слухачем в університеті. Закінчив біологічний факультет Ленінградського державного університету в 1932 році у віці 20 років, згодом 1-й Ленінградський медичний інститут.

У повоєнні роки, працював в Інституті акушерства та гінекології Академії медичних наук СРСР (докторська дисертація, 1951), де розробив один з перших тестів на вагітність (для 7-14 тижнів, реакція Кіршенблата-Гербільского, 1947), заснований на вивчених ним насіннєвих реакціях коропоподібних (в’юнків), пуголовків і жаб, описав її застосування для кількісного визначення хоріонічного гонадотропіну в тканинах і рідинах (1950). Був звільнений з інституту в ході «справи лікарів», відновлений після смерті Сталіна, але незабаром переїхав до Чернівців, де отримав посаду завідувача кафедрою фізіології людини в місцевому медичному інституті (1954).

Куратор Анцупова Віта розповіла студентам про буковинський період життя Якова Давидовича. Одним з перших Яков Давидович разом із своїми учнями довів взаємозв’язок нервової і ендокринної систем. Займався фізіологією і фармакодинамікою кортикостероїдних гормонів надниркових залоз, порівняльної ендокринологією гіпофіза і яєчників, терапією порушень менструального циклу, експериментальної іхтіології. Одночасно продовжував науковий опис зібраної ним ще в середині 1930-х років колекції жорсткокрилих.

Присутні мали можливість ознайомитися з автобіографічними стендами, що знаходяться на кафедрі фізіологія, яку певний час очолював Я.Д. Кіршенблат. Під його керівництвом було захищено багато наукових робіт присвячених нейроімуноендокринній регуляції. Наукова школа, що в свій час була створена вченим, продовжує жити в працях сучасних науковців. На кафедрі фізіології існує студентський науковий гурток.