22 жовтня

Овчаренко О.Г.
Слободян К.В.
Томка І.Є.

Студенти-стоматологи – за чисту мову без суржику

П'ятниця, 10 листопада 2017 13:18

З нагоди Дня ураїнської писемності та мови студенти 8 групи 2 курсу стоматологічного факультету (куратор Аліса Жуковська) та студенти 3 групи 1 курсу стоматологічного факультету (куратор Аліна Заволович) взяли участь в просвітницькому тематичному заході присвяченому сучасним проблемам чистоти і грамотності української мови.

Співробітники Бібліотеки БДМУ зробили невеликий екскурс в історію нашої мови, допомогли присутнім більше дізнатися про її початки, формування та творення.

Під час вікторини студенти мали змогу перевірити свої знання нормативних українських слів відповідників найбільш вживаним русизмам, а також подискутувати на актуальні питання «Чому необхідно розмовляти «правильною» мовою?» та «Чи має право суржик на існування?». Найбільш активні студенти були нагороджені заохочувальними призами.

«Мовний суржик»

Суржиком здавна в Україні називали мішанину зерна – жита, пшениці, ячменю, вівса, а також борошно з такого зерна (тобто не першосортне зерно та низького сорту борошно). Сьогодні словом суржик прийнято називати мову, в якій штучно об’єднані без дотримання літературних норм елементи різних мов.

Часто причиною появи суржика називають двомовність. Проте, коли людина використовує у своєму мовленні слова та словосполучення іншої мови, не руйнуючи при цьому граматичної основи, фонетичних особливостей рідної, то такий процес є природним і не викликає заперечень.

Але, коли людина відмінює слова однієї мови за правилами іншої, будує словосполучення та речення всупереч моделям рідної мови, вживає слова в нехарактерній для української мови граматичній формі, вона автоматично стає носієм суржика.

Спілкування суржиком значно спотворює інформацію, оскільки мовець у цьому випадку може вживати слово в лише йому відомому значенні та ще й у формі, яка не відповідає загальноприйнятим граматичним нормам. Отож, порозумінню суржик не сприяє.

Інфрмацію підготувала: Аліса Жуковська, науковий співробітник Історико-медичного музею

Прочитано 484 разів Останнє редагування П'ятниця, 10 листопада 2017 13:46