В БДМУ обговорили актуальні питання суспільно-гуманітарних наук та історії медицини

Упродовж 11-12 жовтня на базі ВДНЗ України «Буковинський державний медичний університет» відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Актуальні питання суспільно-гуманітарних наук та історії медицини».

У роботі конференції взяли участь близько 200 науковців з України та зарубіжжя: з Болгарії, Румунії, Республіки Молдова, Польщі, Чехії.

Мета конференції – вивчення перспектив розвитку суспільно-гуманітарних дисциплін та історії медицини крізь призму розгляду проблемних питань і вироблення єдиної концепції національної гуманітарної освіти, що сприятиме удосконаленню шляхів формування в молоді, насамперед студентів, якісно нового мислення, громадської активності та високого рівня національної свідомості.

Основне завдання конференції – вироблення спільної позиції науковців щодо актуальних проблем сучасності та пошук шляхів впровадження теоретичних засад в освітню практику.

Під час конференції було розглянуто широке коло гуманітарних питань із історії України, всесвітньої історії, етногенезу і традиційної культури народів світу (етнологія, народознавство), міжетнічних процесів у прикордонних зонах, археології, транскордонної співпраці між державами, сучасної української мови і літератури, української мови як іноземної, історії медицини, народної медицини тощо. Також звернено увагу на проблеми етнічної культури: взаємовпливи між етносами, етнічну толерантність, матеріальну й духовну культуру етнічних спільнот, специфіку розвитку і вивчення української мови тощо.

Закордонні учасники представляють наступні вищі навчальні заклади та академічні установи, Бухарестський університет, Інститут культурної спадщини (м. Кишинів, Республіка Молдова), Державний інститут міжнародних відносин Молдови, (м. Кишинів, Республіка Молдова), Сучавський університет ім. «Штефана чел Маре», Соціально-гуманітарний дослідницький інститут імені Костянтина Ніколеєску-Плопшор Румунської академії наук (м. Крайова, Румунія), Інститут «Буковина» Румунської академії наук, Обласний центр збереження та розвитку традиційної культури (м. Караш-Северін, Румунія), Університет «Св. Климента Охридського» (м. Софія, Болгарія), Варшавський університет, Люблінськийуніверситет імені Марії Кюрі-Складовської (Польща), Університет імені Ніколауса Коперника (м. Торун, Польща).

Учасники представляють нижче вказані навчальні заклади України: Національний педагогічний університет імені Михайла Драгоманова (Київ), Київський національний університет культури і мистецтв, Національний університет Біоресурсів і природокористування України, Львівський національний медичний університет ім. Данила Галицкого, Інститут народознавства НАН України, Національний фармацевтичний університет (м. Харків), Запорізький державний медичний університет, «Українська медична стоматологічна академія» (м. Полтава), Полтавський національний педагогічний університет ім. Володимира Короленка (м. Полтава), Одеський національний університет імені Іллі Мечникова, Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, Івано-Франківський національний медичний університет, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, Інститут післядипломної педагогічної освіти, Товариство «Просвіта».

В рамках конференції працювали 8 секцій:

1. Історичні науки та філософія в контексті сучасних реалій;
  2. Етнологія. Етнографія. Народознавство;
  3. Історія медицини як наука і предмет викладання;
  4. Лінгвокультурологічні та соціокультурні аспекти філології;
  5. Культура наукової мови як першооснова професійної діяльності;
  6. Українська мова як іноземна – інструмент адаптації студентів – іноземних громадян в Україні;
  7. Актуальні проблеми та методологічні аспекти вивчення професійної лексики у вищих навчальних закладах;
  8. Історія і теорія літератури.

Крім того, на другий день конференції пройшла лекція для студентів, аспірантів і слухачів Інституту післядипломної освіти БДМУ на тему: «Румунська народна медицина: на перетині природничої історії, традиційної медицини та сучасної практики» (лектор – Антоанета Олтяну, д. філол. н., проф., Бухарестський університет, голова «Товариства румунських славістів» (м. Бухарест, Румунія).

З нагоди конференції видана наукова колективна монографія, яка має ідентичну назву з конференцією – «Актуальні питання суспільно-гуманітарних наук та історії медицини».

Ідентичною з назвою конференції на кафедрі суспільних наук та українознавства видається науковий журнал «Актуальні питання суспільних наук та історії медицини». Це фаховий журнал з двох галузей наук (“Історичні” та “Філологічні” науки) та є єдиний в Україні серед гуманітарний наук міжнародним журналом, адже співзасновником його є закордонний навчальний заклад – Сучавський університет ім. Штефана чел Маре. Журнал індексується у понад 20 міжнародних наукометричних базах даних. За останні 5 років видано 19 номерів, наразі завершується прийом матеріалів до 20 номеру.

Матеріал підготував: проф. Мойсей А.А., завідувач кафедри суспільних наук та українознавства