«Хвороба монархів» або що необхідно знати про гемофілію

За ініціативою Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я та Всесвітньої федерації гемофілії 17 квітня був проголошений Всесвітнім днем боротьби з гемофілією (World haemophilia day).

Метою проведення цього дня є привернення уваги світової громадськості, політиків, чиновників у сфері охорони здоров’я і рядового медичного персоналу до проблем, з якими щодня стикаються хворі на гемофілію та підвищити рівень обізнаності про це захворювання, пов’язане з порушенням процесу згортання крові.

«Хвороба монархів» – саме так в народі називали і досі називають гемофілію, назва якої походить від грецьких слів (haima – «кров» та philio – «любов»), що буквально перекладається як «любов крові», звісно мається на увазі особлива чутливість організму до крововиливів. Гемофілія – генетичне захворювання, пов’язане з порушенням процесу згортання крові що виникає внаслідок зміни всього 1-го гена в X-хромосомі, тому дана хвороба передається у спадок по жіночій лінії, але хворіють переважно чоловіки, жінки є лише носіями. Основними симптоми захворювання є крововиливи у великі суглоби, підшкірні та внутрішньом’язові гематоми, масивні та довготривалі посттравматичні кровотечі, крововиливи у внутрішні органи та шлунково-кишкові кровотечі. Ці порушення призводять до часткової або навіть повної втрата функціональних можливостей та каліцтва.

В Україні на даний час пацієнтів з гемофілією нараховується до 3 тисяч і майже 700 із них це – діти. Саме тому для підвищення рівня обізнаності студентів про цю рідкісну хворобу, що вражає виключно чоловічу половину людства на кафедрі біоорганічної і біологічної хімії та клінічної біохімії доц. Дікал М.В. під час практичного заняття зі студентами 31 групи ІІ курсу на якому розглядалися питання про компоненти згортальної та антизгортальної системи крові звернула увагу на молекулярно-біохімічні механізми розвитку, профілактики та ранньої діагностики гемофілії.