• Українська
  • English
  • Медичні центри БДМУ

    Обласний Центр малоінвазивної хірургії та гінекології

Обласний Центр малоінвазивної хірургії та гінекології

Контактна інформація:

  • м. Чернівці, вул Головна 137. КНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня», кафедра хірургії № 1;
  • контактний телефон: +380372-51-47-41;
  • е-mail – surgery_okl@bsmu.edu.ua
  • посилання на сайт структурного підрозділу в домені bsmu.edu.ua – https://www.bsmu.edu.ua/uk/medecine/213-reg_center_of_m_invasive_surgery_gynecology

Загальна інформація про структурний підрозділ

Обласний центр малоінвазивної хірургії та гінекології створоено на основі спільного наказу Головного управління охорони здоров’я  Чернівецької обласної державної адміністрації та Буковинського державного медичного університету «Про організацію Центру малоінвазивної хірургії та гінекології» № 05-О/230 від 31.05.2011 року  на базі хірургічного відділення ОКУ «Чернівецька обласна клінічна лікарня», наразі ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» та кафедри хірургії БДМУ (наразі хірургії№ 1 БДМУ) з метою покращення якості надання медичної допомоги хворим хірургічного та гінекологічного профілю, створення умов для розвитку малоінвазивної хірургії шляхом раціонального використання кадрового та матеріально-технічного ресурсу Буковинського державного медичного університету та лікувально-профілактичних закладів області.

Керівництво Центром було покладено на завідувача кафедри хірургії №1 БДМУ, професора Полянського І.Ю. та завідувача хірургічним відділенням ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня» Баранецького Ф.І., (наразі хірургічний підрозділ очолює Тюєв А.В.).

Наукове консультування Центру з гінекологічної патології виконував завідувач кафедри акушерства та гінекології,  професор Юзько О.М.

До роботи в центрі були залучені співробітники кафедр хірургії №1, акушерства та гінекології,  лікарі хірургічного, гінекологічного та торакального відділень обласної клінічної лікарні, які мають відповідні сертифікати.  З 2022 року у хірургічному підрозділі працюють онкогінекологи, які залучені до виконання малоінвазвних втручань.

Всі співробітники кафедри та лікарні зареєстровані в НЦЗУ, мають підтверджені сертифікати на основні види діяльності.

Центр оснащено 4 комплексами для лапароскопічних операційних втручань, ультразвуковим скальпелем, комплексом для лапароскопічної відеохоледохоскопії та навчальним лапароскопічним тренажером. Два нових лапароскопічних комплекси, відеохоледохоскоп та ультразвуковий скальпель закуплено за кошти державного бюджету у 2019 році.У 2021 році за рахунок проекту транскордонного співробітництва в хірургічний підрозділ ЧОКЛ придбано обладнання для проведення рентгенконтрольованих ендоскопічних втручань.

Щорічно в Центрі виконується близько 500малоінвазивних операційних втручань з приводу захворювань жовчного міхура  (гострого та хронічного калькульозного холециститу, поліпозу жовчного міхура),  гострого та хронічного апендициту, гострого панкреатиту, при грижах черевної стінки та стравохідного отвору діафрагми, при травмах органів черевної порожнини,  при доброякісних пухлинах та кістозних утвореннях черевної порожнини, заочеревинного простору, при гінекологічній патології: позаматковій вагітності, гнійних тубооваріальних пухлинах, кістах яєчників,  міомах матки, неплідді та ін.

Впроваджено виконання торакоскопічних операційних втручань при пневмотораксах, травмах легень та плеври, емпіємі плеври.

Розроблено і впроваджено ряд нових операційних втручань (торакоскопічна нейрофренікотомія, локальна перитонеосорбція, спосіб зашивання дефектів порожнистих органів та ін.)

Широко використовуються відеолапароскопії як метод діагностики різної хірургічної, гінекологічної та торакальної патології.

Впроваджено виконання пункційних методів санації та дренування відмежованих гнійних утворень очеревинної порожнини та кіст різної локалізації під контролем УЗД.

Перелік основних операційних втручань, які виконуються у Центрі:

  • Лапароскопічніхолецистектомії з приводу гострого та хронічного калькульозного холециститу, поліпозу жовчного міхура
  • Лапароскопічнавідеохоледохоскопія з видаленням конкрементів холедоха
  • Лапароскопічніапендектомії з приводу гострого та хронічного апендициту
  • Лапароскопічнігерніопластики при грижахчеревної стінки
  • Лапароскопічні втручання з приводу діафрагмальної грижі (крурорафія з фундоплікацією)
  • Лапароскопічнаміотомія при ахалазії кардії
  • Лапароскопічні втручання з приводу гострого панкреатиту (дренування очеревинної порожнини та відмежованих скопичень);
  • Лапароскопічне видалення кіст печінки, в тому числі паразитарних(ехінококових);
  • Діагностичні лапароскопії
  • Лапароскопічні оперативні втручання з приводу гінекологічної патології (кістах, позаматкових вагітностях, тубооваріальних пухлинах, безплідді тощо)
  • Торакоскопічні операції при пневмотораксі
  • Торакоскопічнасимпатектомія при хворобі Рейно та облітеруючих захворюваннях артерій
  • Торакоскопічнанейрофренікотомія при неспинній гикавці
  • Лапароскопічні операції при патологгії тонкої та товстої кишки
  • Лапароскопічне лікування ускладнень виразкової хвороби (стенози, перфорації)
  • УЗД контрольовані пункції відмежованих утворень  та кіст черевної порожнини.

Створення Центру сприяло суттєвому покращенню результатів лікування хірургічних та гінекологічних хворих – суттєво скоротився термін стаціонарного їх лікування, зменшилась частота різних інтра- та післяопераційних ускладнень, розширився спектр операційних втручань при ургентній та плановій хірургічній, торакальній та гінекологічній патології.

З березня 2020 р Центр активно працював над вирішенням своїх завдань в умовах пандемії COVID -19.  ОКНП «Чернівецька обласна клінічна лікарня»  була визначена базовою для надання медичної допомоги хворим на COVID -19 та підозру на нього. Центр залишився єдиною хірургічною структурою в області, який надавав ургентну хірургічну допомогу таким пацієнтам. З відміною планових оперативних втручань змінилась структура пацієнтів, серед яких зростала питома вага нозологічних форм, які раніше зустрічались рідко.  Були розроблені  та впроваджені зміни хірургічної тактики в умовах пандемії Covid–19, які дали змогу досягти позитивних результатів у лікуванні таких хворих, знизити частоту ускладнень. Узагальнені результати  роботи Центру в умовах пандемії  оприлюднювались на хірургічних форумах різного рівню.

Співробітниками Центру надається консультативна допомога районним лікарням щодо організації та виконання лапароскопічних операційних втручань.

Наявне оснащення використовується в навчальному процесі зі студентами 4 та 6 курсів, які мають можливість спостерігати за виконанням сучасних малоінвазивних операцій, що включені в навчальні програми; для підготовки лікарів-інтернів, які активно приймають участь у виконанні малоінвазивних операційних втручань в якості асистентів, а також клінічних ординаторів, які самостійно виконують окремі етапи операційного втручання.

На базі Центру щорічно проводяться курси тематичного удосконалення з малоінвазивної хірургії з видачею відповідних сертифікатів.При проведенні курсів значний акцент робиться на впровадження сучасних малоінвазивних технологій в лікування різної патології. Курсанти мають змогу приймати безпосередню участь у таких операціях, що значно підвищує інформативність навчання.

Створено адаптовані протоколи діагностики  та лікування хірургічної й гінекологічної патології  з використанням мало- та неінвазивних методів.

Спільно з Асоціацією хірургів Чернівецької області та Асоціацією судинних хірургів України проведено дві  науково-практичні конференції, спрямовані на впровадження малоінвазивних технологій та результатів наукових досліджень у клінічну практику.

 

Перспективи роботи Центру малоінвазивної хірургії та гінекології:

  1. Розширення спектру оперативних втручань на існуючому оснащенні шляхом навчання співробітників на курсах тематичного удосконалення, спеціалізації, участі у майстер-класах, воркшопах.
  2. Розширення спектру оперативних втручань з виконанням неінвазивних засобів контролю ( УЗД, КТ, ЯМРТ та ін)
  3. Широке впровадження ендоскопічних оперативних втручань на порожнистих органах травлення.
  4. Впровадження ендоваскулярних рентгенінтервенційних методів діагностики та лікування за умови придбання відповідного оснащення.

Керівник центру:

  • Заслужений лікар України, д.мед.н., професор Полянський Ігор Юлійович;
  • Завідувач кафедри хірургії № 1 БДМУ;
  • контактний телефон: +380372-51-47-41;
  • е-mail (igor.polyanski@bsmu.edu.ua).

 

Обласний Центр малоінвазивної хірургії та гінекології