«Яків Давидович Кіршенблат – чому кафедра фізіології носить його ім’я» –круглий стіл до Дня науки

До Всесвітнього Дня науки, 26.05.21 р., через створену відеоконференцію Hangouts Meet, відбулося онлайн засідання кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата та студентів 2-го курсу, присвячене вшануванню пам’яті Якова Давидовича Кіршенблата.

З вітальним словом виступила завідувачка кафедри фізіології, д.мед.н., професор Світлана Ткачук, яка привітала присутніх з Днем науки та наголосила на тому, що в нашому університеті лише 4 кафедри носять ім’я видатних вчених, які свого часу зробили видатний внесок у розвиток кафедр та навчального закладу в цілому, стали фундаторами наукових напрямків, які кафедри розвивають до сьогодні. Одна з них – кафедра фізіології.

У своїй доповіді та цікавій презентації вона розповіла, що Яків Давидович мав дві вищих освіти: біологічну та медичну, був видатним зоологом, ендокринологом, фізіологом та педагогом. Цікавим фактом з його біографії стало те, що в період наукової діяльності, присвяченій ентомології, він передбачив існування виду жуків, який через два десятиліття був знайдений в горах Кавказу і названий на честь його першовідкривача Staphylinidi Kirshenblatti. Яків Давидович дуже пишався цим. Подальша його наукова діяльність була пов’язана з медициною, а з 1954 року видатний науковець очолює кафедру нормальної фізіології тодішнього Чернівецького державного медичного університету. На цій посаді він плідно працював чверть століття. Тут повною мірою проявилася його потужна наукова ерудиція, творча наснага, висока культура, інтелігентність, порядність, щирість і доброта. Саме тут він започаткував дослідження з нейроендокринології, яка у всьому світі лише починала зароджуватися як наука, і яка з його легкої руки стала провідною в науковій тематиці університету на десятиліття. Під його керівництвом зросло 16 кандидатів, чотири доктори наук, він став автором єдиного на той час підручника та практикума з ендокринології, монографії та унікальних за змістом статей, відомих у світі, був видатним популяризатором науки.

Портрет Якова Давидовича занесено до галереї фундаторів наукових шкіл Буковинського державного медичного університету, заснована щорічна студентська стипендія імені професора Я.Д.Кіршенблата, а кафедрі фізіології, якій вчений присвятив значну частину наукової та педагогічної діяльності, носить його ім’я, чим пишаються співробітники кафедри.

Наприкінці засідання Світлана Сергіївна поділилася з присутніми власними спогадами про Якова Давидовича, під керівництвом якого вона розпочала свої наукові дослідження у 1979 році.

Студенти з цікавістю слухали представлену доповідь про багатогранну людину, видатного науковця Якова Давидовича, і висловили бажання більш детально ознайомитись із його автобіографією.

У заході взяли участь викладачі кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата: професор Юрій Масікевич, доценти Віктор Гордієнко, Світлана Анохіна, Олена Ясінська, асистенти Мирослава Повар, Софія Боштан, Сергій Кисилиця, Тетяна Савчук, Олександра Агафонова та студенти БДМУ.