• Українська
  • English
1 грудня – Міжнародний День невролога
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
1 грудня - Міжнародний День невролога

1 грудня – Міжнародний День невролога

Свято носить неофіційний характер і, на жаль, багато хто навіть серед медиків не знає про його існування. Хоча День невролога відзначають в багатьох країнах світу.

Неврологічні захворювання сучасної людини часто є дуже складними для діагностики та лікування, що вимагає від лікаря-невролога постійного навчання. І якщо ще зовсім нещодавно лікар невролог міг тільки на основі неврологічного статусу пацієнта та ґрунтуючись на нескладних лабораторних аналізах визначити діагноз та провести диференційну діагностику, то зараз без нейровізуалізаційних методик встановити діагноз часто буває неможливо.

Найбільш соціально значимою проблемою неврології є цереброваскулярні захворювання, зокрема, інсульти. У багатьох країнах світу профілактика та лікування цієї недуги офіційно визнані пріоритетними завданнями охорони здоров’я.

В Україні згідно з офіційною статистикою щороку трапляється 100-110 тис. інсультів (понад третина з них — у людей працездатного віку), 30-40% хворих з інсультом помирають упродовж перших 30 днів і до 50% — протягом 1 року від початку захворювання. 20-40% пацієнтів, які вижили, стають залежними від сторонньої допомоги і лише 10% повертаються до повноцінного життя.

На сьогодні при ішемічному інсульті доведено ефективність п’яти лікарських втручань. Перш за все – обов’язкова госпіталізація в спеціалізоване інсультне відділення та проведення   внутрішньовенного тромболізису препаратом Альтеплаза в перші 4,5 години з моменту появи симптомів інсульту.

Для успішного лікування інсульту населення повинно знати перші ознаки гострого порушення мозкового кровообігу, аби вчасно викликати швидку медичну допомогу. Адже тільки в перші 4 години після виникнення захворювання лікування інсульту може бути найбільш ефективним.

Лікарі-інтерни неврологи до Дня невролога провели просвітницьку акцію на території торгівельного центру «Формаркет». Розповіли відвідувачам центру про перші ознаки інсульту.

До речі, в Україні держава забезпечує безкоштовне лікування пацієнтів з гострим ішемічним інсультом, у яких є показання до проведення тромболізису. Вартість такого лікування – близько  30 тис. грн.

У Чернівцях уже кілька років функціонує міський інсультний центр, який був створений на базі міської клінічної лікарні №3. У поточному навчальному році у міському інсультному  центрі були створені умови для навчання лікарів-інтернів неврологів, які проходять інтернатуру в Буковинському державному медичному університеті.

Довідково:

Видатні вчені-неврологи БДМУ:

Микита Борисович Маньківський – професор, представник відомої  династії українських неврологів, який з 1950 по 1955 роки обіймав посаду ректора Чернівецького медичного інституту;

Сергій Миколайович Савенко –  професор, засновник кафедри нервових хвороб Чернівецького медінституту, завідувач кафедри з квітня 1945 р. по вересень 1973 р.

Василь Кирилович Чернецький – професор, завідувач кафедри нервових хвороб та психіатрії в 1981-1992 p.p., професор кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка (з 1992 року по 2012 рік);

Юрій Григорович Прасол – доцент кафедри нервових хвороб, день народження якого, до речі, припадав на 1 грудня, і якого вдячні пацієнти до цих пір пам’ятають і називають не інакше, як професор Прасол.

Корисно знати