Радіодиктант національної єдності: хронологія подій

2000 – 2013:

У 2000 році Українське радіо започаткувало щорічну акцію, присвячену українській мові, – Радіодиктант національної єдності, який уперше було організовано й проведено 24 травня до Дня пам’яті  великих просвітителів Кирила й Мефодія – творців слов’янської азбуки, проповідників християнства, перших перекладачів богослужбових книг з грецької на слов’янську мову.  Згодом традиційною датою написання стає 9 листопада – День української писемності та мови.

2014: Київський університет імені Бориса Грінченка встановив рекорд України з наймасовішого написання радіодиктанту на одній локації.

2015: Охочі стають співорганізаторами події, створюючи осередки проведення радіодиктанту. Акцію почали транслювати в ефірі UA: ПЕРШИЙ. Сфотографований або ж сканований текст дозволили надсилати електронною поштою.

2016: 21 021 радіослухач написали диктант. З них: 60 – без помилок, 47 – із помилкою «через неуважність».

2017: Читання радіодиктанту транслювали наживо у Facebook зі студії UA: Українське радіо. Текст писали на кількох локаціях: у червоному корпусі Київського національного університеті імені Тараса Шевченка, на Луганщині, а також у посольстві України в Ризі та в Ризькій українській школі.

2018: 32 799 учасників написали диктант, зокрема: 311 – без жодної помилки, 1004 – допустили 1 помилку. Диктант одночасно писали у Білорусі, Молдові, Польщі, Німеччині, Чорногорії, Франції, Іспанії, Італії, Португалії, Великій Британії, Туреччині, ПАР, США.

2019: Основною локацією написання, де облаштували виїзну студію, стала національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського. Диктант писали також в університетах, бібліотеках, посольствах України за кордоном. Саме 9 листопада 2019 року «Радіодиктант» став найпопулярнішим гугл-запитом серед української інтернет-аудиторії.

2020: Ювілейний ХХ Радіодиктант національної єдності транслюватимуть 9 листопада (понеділок) о 9:00 на всіх платформах мовника (в ефірі Українського радіо та Радіо Культура). Автором тексту для диктанту є відомий письменник і видавець Іван Малкович, науковою консультанткою проєкту стала докторка філологічних наук, професорка Лариса Масенко, читатиме диктант знаменита акторка Римма Зюбіна. Студію для написання диктанту для гостей облаштували в читальній залі Національної бібліотеки імені Володимира Вернадського, де відомі українці писатимуть диктант із дотриманням вимог карантину.

Час для надсилання готового тексту – астрономічна доба. Текст диктанту оприлюднять на сайті Українського радіо 11 листопада об 11:00. Роботи прийматимуться онлайн та офлайн. Усі надіслані роботи перевірить спеціальна фахова комісія. Результати оголосять упродовж 1 – 2 місяців залежно від кількості отриманих листів.

Аби успішно написати радіодиктант, пропонуємо переглянути низку навчальної літератури (за Л. Масенко і не лише):

• «Український правопис» (за новою редакцією 2019 року);
  • «Як ми говоримо» (Б. Антоненко-Давидович);
  • «Антисуржик» (О. Сербенська);
  • «Культура слова: мовностилістичні поради» (О. Пономарів);
  • «Українське слово у вимірах сьогодення» (К. Городенська);
  • «Пунктуаційний словник-довідник» (З. Терлак);
  • «Слова, що нас збагачують», «Гарна мова – одним словом» (Т. Береза).

Перевіряймо, аналізуймо та вивчаймо українську мову разом! Консолідуймося, УКРАЇНЦІ!

Матеріали підготувала:

Алла Ткач – доцент кафедри суспільних наук та українознавства.