В БДМУ пройшов семінар щодо обговорення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»

Піл час вищевказаного семінару викладачі кафедри суспільних наук та українознавства обговорили звіт Уповноваженого із захисту державної мови про стан дотримання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2020 році.

Звіт Уповноваженого із захисту державної мови про стан дотримання Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у 2020 році.

У заході взяли участь проректор з науково-педагогічної роботи та виховання – доц. Ніна Зорій, завідувач кафедри Антоній Мойсей – д. істор. н.; професор, Марія Цуркан – д. пед. н., доцент; Галина Навчук – к. філол. н., доцент; Антоніна Аністратенко – к. філол. н., доцент; Тетяна Никифорук – к. філол. н., доцент; Лідія Вилка – старший викладач; Валерія Андрієць – викладач; Надія Бабух – викладач; Інна Георгіце – викладач; Ірина Каізер – викладач; Уляна Кемінь – викладач;Марина Купчанко – викладач; Марта Максимюк – к. філол. н., викладач; Ольга Настенко – викладач; Тетяна Новікова – викладач; Олександра Турік – викладач.

Під час засідання академічна спільнота нашого закладу вищої освіти виокремила, що відповідно до Закону України «Про вищу освіту» в Буковинському державному медичному університеті забезпечено викладання всіх навчальних дисциплін державною мовою (за винятком студентам-іноземним громадянам, згідно з угодою), що дасть змогу майбутнім медичним фахівцям здійснювати професійну діяльність українською мовою. Також уся навчальна література (підручники, посібники та ін.) і методичні матеріали створюються українською й англійською (для студентів-іноземних громадян) мовами.

На виконання частини першої статті 22 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», де визначено державну мову як таку, що є мовою науки, у БДМУ вся наукова продукція (монографії, статті, тези, автореферати дисертацій, тексти науково-дослідних і дисертаційних робіт, патенти, нововведення, інформаційні листи тощо) виконуються й публікуються українською (частково – англійською) мовою. Крім того, публічні захисти результатів наукових досліджень і досягнень здійснюються державною мовою.

В результаті обговорення учасники семінару з метою подальшого виконання норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» запланували наступне:

• постійно сприяти підвищенню рівня володіння державною мовою науково-педагогічними працівниками, удосконаленню їхніх практичних навичок академічного письма шляхом читання їм лекцій, підготовки для них інформаційно-презентаційних матеріалів щодо змін у новому українському правописі (2019 р.), труднощів слововживання та складних випадків російсько-українського перекладу тощо;
  • систематично стимулювати студентів, зокрема англомовних, до написання тез, статей, до підготовки виступів українською мовою з метою їх активної до участі у конференціях, симпозіумах, конгресах і т. ін.;
  • продовжувати проведення наукових читань, дискусій, диспутів, літературно-мистецьких заходів, інформаційних годин зі студентами для популяризації української мови, підкреслення її ролі та значення в державотворенні, визначенні національної ідентичності;
  • активізувати вивчення української медичної термінології й пропагувати її використання у майбутній професійній діяльності.

Матеріал підготували: Марія Цуркан – д. пед. н., доцент; Галина Навчук – к. філол. н., доцент, кафедра суспільних наук та українознавства