Рідна мова – основа культурного розмаїття світу

Щорічно в лютому у світі відзначається Міжнародний день рідної мови (International Mother Language Day).

Його історія бере свій початок ще з 1952 року, коли 21 лютого влада Бангладешу жорстоко придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову.

Минуло багато років і аж у жовтні 1999 року Генеральною конференцією ЮНЕСКО було впроваджено Міжнародний день рідної мови, який відзначався саме 21 лютого.

Цей день має велике значення, адже за оцінками фахівців із понад 6000 мов, які нині існують у світі, значна частина перебуває під загрозою зникнення у найближче 10-річчя.

Щороку зникають з ужитку близько 10 мов.

Для того, щоб мова не зникла, за свідченням науковців, необхідно, щоб нею спілкувалися принаймні 100 тис. людей.

Щорічно у БДМУ на кафедрі суспільних наук та українознавства уся багатонаціональна університетська родина відзначає Міжнародний день рідної мови. Цьогоріч на кафедрі було проведено низку заходів.
Студенти І курсу медичного факультету № 3 та № 1 з радістю та захопленням демонстрували красу та милозвучність свого рідного слова під час свята «Рідна мова – основа культурного розмаїття світу». Родзинкою заходу стало те, що студенти-іноземні громадяни зачарували аудиторію декламуванням глибокодумної перлини поезії Т. Г. Шевченка «Заповіт» в перекладах.

Мудре й красиве, правдиве й цінне, сильне та ласкаве, добре та мужнє слова Кобзаря звучало в цей день 9-ма мовами: українською (Басте Анікет Сахебрао), польською (Осовський Адам), гінді (Шіркот Аюш), маратхі (Шарма Ріддхі Сачін), гуджараті (Патхак Джейніл Кішар), арабською (Таулуд Хідая), французькою (Тауллуд Хідая), англійською (Манікантан Ваішнаві) та іспанською (Ернандес Мангуа Дамаріс).

Ведучими заходу були Зварич Олександра та Дуда Карина – студентки 13 групи медичного факультету №1 (організатори – доц. Шутак Л. Б., викл. Георгіце І. І., Бабух Н. В.).

До Міжнародного дня рідної мови проведено також літературно-мистецькі читання на тему «Нації вмирають не від інфаркту. – Спочатку їм відбирає мову» зі студентами медичного факультету № 4 (спеціальність «Медична психологія», «Медсестринство») (організатори – доц. Шутак Л. Б., Навчук Г. В.).

Яскравим та неповторним була літературна композиція «Кращої, ніж рідна, мови не буває…» (організатори – доц. Навчук Г. В., Шутак Л. Б.), підготовлена студентами 1 групи І курсу медичного факультету № 1 (ведучі – Борейко Олексій, Брагар Дарина, Аблова Кристина).

Під час цього свята студенти декламували вірші різними мовами (українською, польською, російською, англійською, французькою, німецькою), співали українських пісень (вразило акапельне виконання «Червоної рути»), демонстрували багатство рідної мови та перевіряли рівень володіння нею (вікторина «Чи добре знаєш ти українську?») тощо. Крім того, вони згадали історію виникнення свята, основні заборони й обмеження рідної мови, зазначаючи, що для українців День рідної мови є знаковим.

Для студентів І курсу медичного факультету № 1 (4 група, спеціальність «Медицина»), медичного факультету № 4 (2 група, спеціальність «Медична психологія») та студентів-іноземних громадян ІІІ курсу медичного факультету № 3 (68 група) проведено тематичний захід «День рідної мови: свято чи щоденний стан душі?» (організатор – доц. Ткач А. В.). Українські студенти розпочали з історичної довідки про започаткування свята, декламували поезію рідною мовою, виголошували повідомлення на тему: «Українська мова у всесвітньому калейдоскопі мов».

Студенти-іноземці розповідали про свої мови, їхній статус у суспільстві, роль і значення у своєму житті.

Щиро вітаємо усіх із Міжнародним днем рідної мови!

Бажаємо залишатися відкритими перед світом, водночас зберігаючи власну культурну самобутність та невичерпне розмаїття рідного слова!

Мистецька година в бібліотеці БДМУ

18 лютого в бібліотеці БДМУ пройшла мистецька година «Збережи наш скарб – рідну мову».

Співробітники бібліотеки розповіли студентам історію створення свята, ознайомили з цікавими фактами історії розвитку української мови, запропонували дати відповідь на питання вікторини.

Із задоволенням студенти декламували поезію – М.Рильського, Т.Шевченка, Л.Українки, Д.Павличка, Ю.Косинської, Н.Красоткіної – з присвятою рідній мові.

Захід відбувся для студентів 1 гр. І курсу коледжу БДМУ спеціальності «Фармація» (база 9), студентів 2 гр. ІІІ курсу  коледжу БДМУ спеціальності «Фармація» (база 9), за підтримки кураторів груп – викладачів коледжу – Купчанко К.П., Кропельницької Ю.В.

Мистецьку годину підготували та провели: Світлана Тулевська, Наталія Жук, Маша Данилова.