• Українська
Як навчитися розуміти та виражати почуття?
Як навчитися розуміти та виражати почуття?

У нашому суспільстві є одне з негласних табу: розмовляти про почуття.

Клієнти, ще не звикли до психологічних штучок, на питання: «А що ти відчув?» – у відповідь дивляться на тебе з щирим подивом і нерозумінням. І на питання про свої відчуття відповідають однаково: «мені було неприємно», «погано». А ось ще недавно в моєму особистому хіт-параді відповідей з’явився варіант: «дискомфортно». Коли психолог задає уточнюючі питання, клієнт щиро дивується: а це-то навіщо? Мені ж просто погано. Ну зробіть що-небудь. Щоб перестало бути просто погано і стало просто добре. Ти ж фахівець, лікар-психолог, тобі гроші платять.

Так не буває. Перетворити «просто погано» в «просто добре» без того, щоб розібратися і деталізувати внутрішню ситуацію клієнта, – неможливо. А для психолога складність полягає ще і в тому, що у сучасному повсякденному мовленні практично відсутні слова, що виражають емоції та почуття. Але ж, наприклад, навіть негативні почуття і емоції мають безліч найменувань: лють, гнів, образа, смуток, пригніченість, роздратування, туга, апатія, презирство, печаль, тривога, гидливість, ненависть, скорбота, смуток, розчарування, огиду, нудьга , образа, обурення, відкидання, біль, горе і т.п. Порівняйте це зі скупим: « Дискомфортно. Погано ».

Навіть у відповідь на питання про почуття люди часто не відповідають прямо. У відповідь на «що ти відчуваєш?» або «що з тобою відбувається?» вони просто починають розповідати історії з життя: «І тоді керівник став мене обмовляти, і мене вигнали з роботи, а я мав великий кредит…», « чоловік спершу почав випивати, потім пішов до іншої жінки, а я залишилася одна з трьома дітьми …» Оповідач має на увазі, що все тут зрозуміло! Ти питаєш, що зі мною, – ну ось це зі мною і сталося. Адже пішов же чоловік, а не Нобелівську премію отримав і приніс в сім’ю. Значить, щось погане, так? Для психолога, як не дивно, це неочевидно, і він задає питання: «Скажіть, а що ви відчуваєте, коли мені про це розповідаєте?» Зупинений погляд, подив на обличчі. «Ну як це – що відчуваю? – дивується клієнт. – Погано. Мені було погано. Дискомфортно. І неприємно ».

Є різниця між «розповісти історію» і «описати свої почуття з приводу того, що сталося». Історія – це послідовність фактів. Хто куди пішов, що зробив, чим все закінчилося. Почуття – це ставлення до них людини. Почасти тому і не спрацьовує порада «розповісти друзям, замість того щоб сходити до психолога». Друзям буде розказана історія – то є послідовність дій, а про свої почуття і переживання з приводу того, що сталося ні сам оповідач сказати не додумається, ні друг не запитає. Але саме обговорення почуттів і може принести полегшення в хворобливих переживаннях, а не сотий переказ знайомої історії.

Є таке поняття – алекситимія, тобто неможливість розпізнавати і висловлювати свої емоції. Відповідно, проблема полягає в тому, що або людина свої почуття і емоції не розуміє, або – як без’язикий: щось невиразне переживає, але назвати не в змозі.

Жодна людина не народжується, відразу вміючи назвати всі емоції правильними словами. Спершу вони для нього зливаються в єдиний «дискомфорт». Коли дитина ще підросте, то мама навчить його словам, якими ми, члени соціуму, кодуємо свої почуття:«ти злишся»,«ти образився»,« тобі боляче»,«ти розгублений» і т.п. Тобто саме батьки навчають дитину тому, як називати пережиті почуття. Неназвані почуття так і залишаються для людини невиразним, неясним внутрішнім хвилюванням, яке він може тільки грубо віднести до спектру «хороше», «погане» або «так ніби все нормально».

У деяких сім’ях існують «табуйовані почуття» – наприклад, «на маму злитися не можна!» Іноді батькам просто не здається важливим розширювати «алфавіт почуттів» дитини. Відрізняє він «погано» і «добре» – ну й добре. До дівчаток  зазвичай ставляться поблажливіше: їм можна і плакати, і переживати. Але потрібно допомагати розібратися молодій людині, що діється в його або її душі, чого батьки зазвичай не прагнуть. Досить того ж асортименту з «погано», «добре» і «нормально».

Часто вміння розбиратися у власних відчуттях і переживаннях представляється «несерйозним». Ось матеріальні цінності, успіхи в навчанні та соціальні досягнення – це так! В цьому уся проблема, коли людина, здавалося б, повністю соціально успішна, багата, розумна і – нещасна.

Що ж важливого в почуттях, раз про них так старанно розміркують психологи? Навіщо вчитися їх розпізнавати? Почуття завжди вказують на якусь нереалізовану потребу людини. І чим сильніше переживають почуття – тим більше не задоволена потреба.

Говоріть про почуття! І слухайте, слухайте себе та інших. Це найкращий спосіб стати ближче з людьми і дітьми і кращий спосіб зрозуміти, що з тобою відбувається. Перші сигнали того, що щось не так, що в житті відбувається щось невідповідне, надходять саме з цієї області. Якщо навчитися прислухатися до себе, то ситуація, при якій «начебто все нормально, але щось мені поганенько», не виникне і не розвинеться у велику невирішувану проблему.

Почуття – це важливо)

Інформацію підготувала: Гринько Н.В. – асистент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М. Савенка.

Корисно знати