Насолоджуйтесь перевагами осені

ОСІННЯ НУДЬГА ЧИ ДЕПРЕСІЯ? Осіння пора викликає низку різноманітних емоцій та станів. Закінчилося літо – період відпусток та канікул – прийшла прохолода, дні стали коротшими, за вікном усе частіше дощить. Світ, що донедавна цікавив і захоплював, восени може сприйматися як сірий і нецікавий.

Ми всі по-різному відгукуємося на осінь. Все частіше може спостерігатися пригнічений настрій, відсутність бажання зустрічатися з людьми, ходити на роботу, виконувати щоденні господарські справи тощо. Осінній смуток в народі зазвичай асоціюють з депресією.

Варто зауважити, що не кожне зниження життєвої активності та настрою може йменуватися депресією у її медичному (класичному) розумінні. Депресія – це психічний розлад, що характеризується порушеннями мисленнєвої сфери, байдужістю до навколишньої дійсності й втратою здатності переживати радість, суттєвим зниженням рухової активності впродовж тривалого часу (більше двох тижнів).

Загострення класичної депресії може спостерігатись як восени, так і навесні. Характеризуючи осінню нудьгу, більш доречно говорити про сезонне зниження активності, депресивний настрій, субдепресію або так звану сезонну депресію. Депресивні стани, що пов’язані з сезонною депресією, на відміну від класичної, притаманні багатьом людям. Сезонна депресія не вважається психічним розладом і не потребує медикаментозного лікування.

Щоб запобігти виникненню сезонної депресії або успішно її подолати, варто подбати про:

достатнє освітлення вашого помешкання. Загальновідомо, що емоційний стан залежить від тривалості світлової частини доби. Помітне скорочення тривалості світлового дня восени може негативно впливати на самопочуття та настрій, оскільки знижується рівень серотоніну. Ви зможете збільшити тривалість світлового дня, якщо прокидатиметесь зі світанком. Компенсуйте дефіцит сонячного освітлення хорошим електричним: вмикайте лампи і торшери, не економте на електриці;

прогулянки на свіжому повітрі. “Ловіть” кожен погожий день, адже осіннє сонце і цілюще осіннє повітря – найкращі антидепресанти;

спортивну активність (аеробіка, плавання, теніс, біг), що тренує судини, зміцнює імунну систему та сприяє виділенню ендорфінів, так званих гормонів щастя;

збалансоване харчування. Урізноманітніть раціон харчування, додаючи цільнозернові каші, свіжі овочі та фрукти. Вітаміни неможливо накопичити на майбутнє, їхній запас в організмі потрібно поповнювати постійно. Уникайте вживання алкоголю з метою відволікання від неприємних думок, смутку, обтяжливої ситуації;

повноцінний сон у провітреній кімнаті і, при можливості, при відчиненій кватирці;

спілкування “наживо” на противагу спілкуванню в соціальних мережах. Проводьте час у товаристві інших людей;

додавання позитивних вражень та збільшення радісних миттєвостей. Потіште себе, роблячи щось для себе приємне, наприклад, слухаючи улюблену музику, танцюючи, фотографуючи захоплюючі осінні пейзажі, бавлячись осіннім листям, купуючи щось для себе, переглядаючи улюблену комедію, читаючи захоплюючу книгу, відвідуючи театр, виставки, подорожуючи;

збільшення кількості яскравих кольорів навколо себе. Додайте яскравих кольорів в одязі, купіть яскраву постільну білизну, поновіть шпалери на робочому столі, розкладіть кольорові канцелярські товари, прикрасьте помешкання різнокольоровими деталями інтер’єру.

Матеріал підготувала: Алла Борисюк, професор кафедри психології та соціології