• Українська
  • English
Щоб дитина була здоровою
Щоб дитина була здоровою

Щоб дитина була здоровою

ПЕДІАТР БДМУ КОНСУЛЬТУЄ. Впродовж життя організм людини пристосовується до зміни навколишнього середовища постійно змінюючись та загартовуючись. Тренування організму лежить в основі адаптації. Людина стає виносливішою, стійкішою до зовнішніх подразників, менше хворіє. Загартовування – запорука здоров’я та якості життя.

Дитячий організм необхідно почати загартовувати ще змалечку. Для цього не треба чекати конкретного віку, або сприятливих умов. Треба просто почати. Єдиною пересторогою, яка може змусити вас ненадовго відкласти процес загартовування дитини – це нездужання малюка. Якщо дитина почуває себе не дуже добре, не варто перевантажувати організм ще й стресами, на кшталт загартовування. Нехай організм спочатку переможе застуду, а вже потім можна переходити до створення додаткового захисту.

Коли починати загартовувати малюка?

В принципі, загартовувати можна починати вже з перших днів життя малюка. Це не означає, що дитину треба кидати в ополонку взимку. Треба підібрати правильний та оптимальний метод, який буде приносити лише користь дитині. Метод загартовування та його інтенсивність залежить від віку. Головне пам’ятати правило: чим менша дитина, тим м’якшою мусить бути процедура. Поступово треба збільшувати інтенсивність сили діючого фактора. Загартовування так і працює – організм поступово звикає до дії подразників і з часом вносяться корективи щодо навантаження.

Як загартовувати?

1.Враховуйте самопочуття малюка до і після процедури загартовування.

2.Головне, проводити цей процес в ігровій формі, щоб малюку подобалось.

3.Тоді він буде отримувати задоволення в процесі загартовування і вам не доведеться примушувати його.

4.Комбінуйте різні методи загартовування, тоді це дасть більший результат.

5.Розпочинати процес загартовування можна незалежно від пори року.

Основні методи загартовування.

Повітряні ванни.

Вік: з народження.

Цей метод можна починати одразу після народження і полягає він в поступовій зміні температури в приміщенні. Час отримання повітряних ванн залежить від самопочуття малюка та його віку.

Для новонародженого буде достатньо просто залишити його на декілька хвилин під час зміни підгузка. Для одномісячного і більше малюка час отримання повітряних ванн можна збільшувати, додаючи зарядку та розминку. Розпочинати цю процедуру варто з 1-2 хвилин. Кожні 5 днів збільшувати час на 2 хвилини. До 6 місяців час прийняття повітряних ванн може доходити до 15 хвилин. Після 6 місяців – 30 хвилин. Максимальний час повітряних ванн для дітей 2-3 років – 30-40 хвилин.

Оптимальна температура для повітряних ванн в залежності від віку:

до місяця – 23 С

від 1 до 3 місяців – 21 С

від 3 місяців до 1 року- 20С

більше 1 року – 18С.

Коли у вашому домі є новонароджена дитина, приготуйтесь провітрювати приміщення до 5 разів в день по 10-15 хвилин взимку, а влітку тримати кватирки майже завжди відкритими. Маленьким дітям треба в 2,5 рази більше кисню, ніж дорослому, крім того, це зменшуватиме температуру в кімнаті на 1-2 градуси. Зменшувати температуру можна і за допомогою кондиціонеру, але він не замінює провітрювання. Це важливо пам’ятати

Прогулянки

Вік: з народження.

Прогулянки на свіжому повітрі є дуже важливими для малюка і є одним з ключових способів загартовування.

Влітку новонароджених можна виносити на прогулянку майже одразу після народження. Спочатку варто обмежитись 20-40 хвилин, але дуже швидко час можна збільшувати до 6-8 годин в день. Взимку головне не переохолодити дитину. Взимку прогулянки слід розпочати з 5-7 хвилин і поступово дійти до 1,5-2 години два рази в день.

Допустимий температурний режим взимку для прогулянок

до 3 місяців – -100 С

старше 3 місяців – -120 С

старше 6 місяців – -150 С

старше 1,5 року – можна гуляти мінімум 2 рази по 2,5-3 години при – 160С

Одягати малюка слід по погоді, але так, щоб йому було комфортно. В більшості випадків треба орієнтуватись на себе, одягаючи малюка трішки тепліше, ніж себе. Влітку одяг має оберігати дитину від перегрівання, а взимку – від переохолодження.

Запам’ятайте – нежить не є причиною відкласти прогулянку. Достатньо лише дитині прочистити ніс.

Сонячні ванни

Вік: з народження.

Сонячні промені дуже сприятливо впливають на імунну систему дитини. Тому не зволікайте, якщо на вулиці сонячно, одразу одягайте малюка і йдіть з ним на прогулянку. Але варто пам’ятати, що не можна гуляти з дитиною до року під відкритим сонцем. Обов’язково одягніть на дитину головний убір, або прогуляйтесь парком, де багато дерев. Свою дозу корисного ультрафіолету він отримає без додаткового перегрівання організму.

Але це, в основному, стосується літнього періоду. В інші пори року, коли сонце не сильно пече, кількість сонячних ванн і їх тривалість можна збільшувати.

За літо кількість сонячних ванн має досягати близько 30 разів. Але якщо температура на вулиці досягає 30 градусів, сонячні ванни приймати не можна.

Після кожної сонячної ванни треба проводити водну процедуру і обов’язково витирати малюка. Краплі води, що залишаються на тілі сприяють перегріванню організму.

Ходьба босоніж

Вік: як тільки почне ходити.

Як тільки малюк навчився ходити самостійно, можна розпочинати загартовування цим методом. Спочатку, нехай дитина походить по підлозі вдома в легеньких шкарпетках. Поступово можна дозволяти йому ходити босоніж. Влітку дайте дитині походити босими ногами по камінчиках та травичці десь на природі.

Починати варто від 30 хвилин в день, поступово збільшуючи час загартовування. Після цього, розітріть ступні дитини до легкого почервоніння. Це покращить кровообіг. Це не лише загартовує організм, а й застраховує від плоскостопості та деформації ноги.

Водні процедури

Вік: з народження

Водні процедури значно краще і швидше впливають на загартовування організму дитини. Треба привчати до них дитину поступово, щоб не викликати у неї спротив до води та купання в цілому.

Ванна. Малюкам варто розпочинати зі щоденного купання при температурі 360С впродовж 5 хвилин. Після завершення купання облийте дитину водою на 2 градуси менше, ніж була при купанні. З трьох років можна починати вводити контрастний душ – при купанні в теплій воді 10-15 секунд постояти під холодним душем.

Обтирання. Змочуємо губку в теплій воді (37 градусів) і, трішки відтиснувши воду, обтираємо нею дитину, починаючи з ручок та ніжок. Обтираємо впродовж 2 хвилин, після чого ретельно витираємо.

Холодна пляма. При завершенні купання, в теплу воду доливається небагато холодної води, куди знову занурюється малюк. Можна повторити процедуру декілька разів

Контрастне обливання ніжок. Для цього методу знадобляться дві посудини. Одна з теплою водою 37°С, інша – на кілька градусів холодніша. Спочатку ставимо ніжку в посудину з теплою водою на хвилину, а потім на 15 секунд в посудину з прохолоднішою водою. Ця процедура підходить для дітей від 6 місяців до року.

Загальне обливання. Після того, як викупали малюка, обливаємо спочатку ніжки, а потім і все тіло дитини водою на кілька градусів холоднішою. Цю процедуру треба робити дуже швидко, щоб малюк не встиг розкапризуватись. Після цього ретельно витерти дитину. (Для дітей від 3 місяців до 2-3 років.)

Купання на відкритому просторі. Купання в річках, озерах варто розпочинати, коли дитині виповниться 1,5-2 роки. Спочатку 1-2 рази окуніться з дитиною, після чого ретельно витріть рушником. Коли дитина звикне до цієї процедури, кількість часу, проведеного у воді, можна збільшувати. Але важливо слідкувати за тим, щоб дитина не перегрівалась та не переохолоджувалась у воді.

Система процедур, яка дозволяє посилити нечутливість організму до негативних впливів зовнішнього середовища і є загартовуванням. Всі ці процедури дозволяють виробляти в організмі умовно-рефлекторні реакції терморегуляції. Нормальна терморегуляція не допускає переохолодження внутрішніх органів людини, зберігаючи для них прийнятну температуру.

Загроза перегріву або переохолодження органів тіла стає сигналом для судин організму. Ті в свою чергу починають працювати в залежності від температури: або розширюються, або звужуються. Наслідком такої роботи є або збільшення, або стримування тепловіддачі.

Якщо процедури загартовування проводити на постійній основі, то в організмі міняється швидкість реакції системи терморегуляції. Тому сильні перепади температури навколишнього середовища вже не зможуть принести загартованому організму значної шкоди. Це стосується і фізичного стану організму і психологічного. Спостерігається помітне підвищення працездатності, зниження емоційної напруги. Гарний настрій стає постійним супутником загартовування.

Починати загартовування слід з візиту до лікаря. Консультації фахівця і контроль з боку лікаря необхідні. Адже тільки лікар зможе виявити можливі відхилення в організмі дитини і надасть рекомендацію як від етапу підготовки приступати до етапу загартовування. Розпочинати процедури загартовування краще з самого дитинства. У цьому випадку система терморегуляції буде формуватися одночасно з формуванням дитячого організму. Відповідно і механізми імунобіологічного захисту будуть розвиватися гармонійно.

Основними правилами загартовування повинні стати принципи комплексності та послідовності.

Матеріал підготували: доцент Наталія Попелюк та професор Юрій Нечитайло, кафедра педіатрії, неонатології та перинатальної медицини

Корисно знати