• Українська
  • English
Профілактика малярії
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Профілактика малярії

Профілактика малярії

ФАХІВЦІ БДМУ КОНСУЛЬТУЮТЬ. Малярія – інфекційна хвороба, збудником якої є найпростіші організми (плазмодії малярії), що передаються від хворої людини через укуси малярійних комарів. Хвороба дуже поширена в країнах з тропічним кліматом, проходить з тяжким перебігом, загальним нездужанням, нападами ознобу, високого підвищення температури, порушеннями з боку нервової та інших систем організму. За тяжкою злоякісного перебігу хвороба може закінчитися смертю.

Сьогодні у світі від малярії щороку вмирає більше мільйона людей, серед яких багато дітей. 90% всіх випадків зараження реєструється в Африці.

Захворювання малярією можна попередити!

Рекомендуємо особам, які планують поїздки в країни з жарким кліматом, заздалегідь звернутися до лікаря-інфекціоніста за місцем проживання для отримання консультації та порад, щодо запобігання захворювання на малярію.

Засоби попередження хвороби є: вживання протималярійних препаратів та захист від укусів комарів.

Найбільш поширеним протималярійним препаратом є делагіл (хлорохін), вживання якого треба починати за тиждень до виїзду. Лікар надасть поради щодо до схем прийому препаратів в період перебування в малярійній місцевості для дітей та дорослих.

Після прибуття до країни призначення доцільно проконсультуватися з лікарем посольства про необхідність хіміопрофілактики малярії в конкретному місці перебування, термінах проведення її, а також про протималярійні препарати, які можна придбати в місцевій аптечній мережі, та схеми і дози їх вживання.

Захист від укусів комарів повинен здійснюватися як під час перебування в приміщенні, так і поза ним. Малярійні комарі нападають на людину найчастіше ввечері, з настанням сутінок, та вночі. В цей час бажано носити одяг, що прикривав би більшу частину тіла (одяг з довгими рукавами, довгі брюки, сукні та ін.). Відкриті частини тіла, особливо під час перебування поза приміщенням в присмерку, для запобігання нападу комарів, слід змащувати репелентами у вигляді кремів, лосьйонів, спиртових розчинів, аерозолів, які дозволені для застосування. Репеленти наносять на шкіру тонким шаром, уникаючи попадання їх на слизові оболонки. При необхідності ним же можна просочувати одяг. Тривалість дії репелентів залежить від навколишньої температури та вологості; за високих їх показників – 30-50 хвилин, за помірних до 3-4-х годин. Використання репелентів особливо доцільне, коли працюють в польових умовах (джунглі, плантації каучуку та ін.). Знімають репелент з шкіри водою з милом, при цьому механічні засоби (губки, щітка та ін.) не використовувати. У випадку попадання репеленту на слизові оболонки їх потрібно негайно промити водою, бажано перевареною, або слабким розчином охолодженого чаю. Використовування репелентів при травмах і захворюванні шкіри протипоказано.

В сутінки, після заходу сонця, бажано перебувати в приміщенні, недосяжному для зальоту комарів. Для попередження зальоту комарів до приміщення двері й вікна повинні бути закриті проти москітною сіткою. Спати слід під сітчаною запоною, краї якої треба старанно заправити під матрац. При виявленні комарів, що залетіли до помешкання, їх знищують механічно, або за допомогою аерозольних інсектицидів. Житлові приміщення рекомендується щоденно провітрювати. Можуть використовуватися також електрофумігатори та антимоскітні спіралі. Після експозиції інсектициду протягом 20-30 хвилин приміщення слід провітрити, не знімаючи захисних сіток з вікон та дверей. Доцільно також обробити інсектицидами та репелентами запони, сітки на дверях та вікнах (незалежно від наявності кондиціонерів).

Після повернення додому необхідно звернутися до дільничного лікаря і повідомити про Ваше прибуття з тропічних країн. Лікар може призначити подальший прийом протималярійного препарату.

В окремих випадках захворювання на малярію може виникнути і в більш пізні терміни, навіть при вживанні протималярійних препаратів. Тому, при нездужанні, що супроводжується підвищенням температури – негайно звернутися до лікаря. Протягом 2-х років після повернення додому при будь – якому захворюванні не забувайте нагадати лікарю, який Вас лікує, про те, що Ви були в тропіках.

Пам’ятайте, що чим ретельніше і чіткіше ви будете виконувати правила профілактики малярії, тим менша буде вірогідність захворіти цією небезпечною хворобою.

Матеріал підготували: Оксана Давиденко та Олена Мироник, доценти кафедри інфекційних хвороб та епідеміології

Корисно знати