Важливі факти про грип і вагітність

І. Вагітним жінкам слід робити щеплення від сезонного грипу.

• Грип частіше викликає важкі захворювання у вагітних і жінок після пологів, ніж у жінок репродуктивного віку, які не вагітні.Зміни в імунній системі, серці та легенях під час вагітності роблять вагітних жінок більш схильними до важкого перебігу захворювання.
  • Доведено, що у вагітних вакцинація знижує ризик розвитку гострої респіраторної інфекції, пов’язаної з грипом, приблизно на половину.
  • Щеплення від грипу може знизити ризик госпіталізації вагітної жінки з грипом у середньому на 40 відсотків.
  • Вагітні жінки, яким роблять щеплення від грипу, також допомагають захистити своїх дітей від грипу протягом перших кількох місяців після їх народження (оскільки антитіла передаються від матері до дитини, що розвивається, під час вагітності).

ІІ. Вакцинація проти грипу безпечна під час вагітності.

• Щеплення від грипу отримали мільйони вагітних жінок протягом кількох десятиліть із хорошими показниками безпеки. Існує багато доказів того, що щеплення від грипу можна безпечно робити жінкам під час вагітності.
  • Вагітним жінкам слід робити щеплення від грипу НЕ живою ослабленою вакциною.
  • не застосовуються під час вагітності жива ослаблена вакцина проти грипу (LAIV) або назальний спрей.
  • Жінки після пологів, навіть якщо вони годують груддю, можуть отримати будь-який тип вакцини.
  • Центри контролю та профілактики захворювань (CDC) і Консультативний комітет з питань імунізації (ACIP) США рекомендують вагітним жінкам робити щеплення протягом будь-якого триместру вагітності.

ІІІ. Вагітним жінкам, які хворіють на грип, для лікування рекомендовані противірусні препарати.

• Використання для лікування грипу противірусних препаратів зменшує симптоми захворювання та скорочує його тривалість.
  • Противірусні препарати запобігають таким серйозним ускладненням грипу, як пневмонія.
  • Дослідження показують, що противірусні препарати проти грипу найкраще підходять для лікування, якщо їх розпочати протягом перших 2 днів після захворювання.Однак пізніший прийом все ще може бути корисним, особливо для пацієнтів, які мають високий ризик ускладнень грипу, в тому числі, для вагітних жінок.

Доцент кафедри акушерства,

гінекології та перинатології, к.мед.н. Ліля ЮР’ЄВА