ДО 70-РІЧЧЯ БДМУ. З дозволу МОЗ України у 1994 році розпочали підготовку медичних сестер у Буковинській державній медичній академії, де був створений медсестринський факультет і зараховано на навчання перших 9 студентів на “сестринську справу” та 8 – на “лабораторну діагностику” з терміном навчання 4 роки. Фахівці з сестринської справи за світовими термінами навчання відповідали медсестрам-бакалаврам, проте дисципліни опановували виходячи з програми “Лікувальна справа” і тому їх називали помічниками лікаря. До 2002 року охорона здоров’я України отримала 186 помічників лікаря, які були першою спробою у бажанні створити свою ступеневу освіту в сестринській справі.
Перший Всеукраїнський Конгрес медсестринства (вересень 1995 року), який відбувся на базі Буковинської державної медичної академії дав зрозуміти, що сестринська справа вимагає серйозної перебудови і необхідно починати це з освіти. Такі зміни повинні бути як у кількісному плані (терміни навчання, ступені освіти, градація діяльності), так і в якісному – нові дисципліни, нові навчальні плани.
І Всеукраїнський з’їзд молодших медичних та фармацевтичних спеціалістів України
У 1999 році відбулася важлива подія в розвитку медсестринства – І Всеукраїнський з’їзд молодших медичних та фармацевтичних спеціалістів України, який проходив у Чернівцях. З’їзд розробив стратегічні напрямки реформування медсестринської освіти, які опиралися на технології освітянської діяльності Європи, Північної Америки. З 1999 року наш навчальний заклад, один з перших, почав приймати на навчання медичних сестер з середньою медичною освітою для отримання базової вищої освіти – медична сестра-бакалавр.
З цього року академія запровадила навчання з неповним робочим тижнем (вечірня форма навчання) для отримання II ступеня медсестринської освіти. Були прийняті перші 28 студентів. Серед них члени правління Асоціації медсестер Буковини, головні, старші медичні сестри та їх резерв лікувальних закладів м. Чернівці.
У 2003 році ми отримали ліцензію МОЗ України на освітянську діяльність для отримання другої освіти – медична сестра-бакалавр для осіб зі спеціальністю “Лікувальна справа”. Навчання проводилося впродовж трьох семестрів за різницею навчальних планів і програм. Такі дипломи отримували фахівці, які мали бажання працювати в коледжах та за кордоном.
Створення кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти
Для повноцінного функціонування ступеневої медсестринської освіти у квітні 2000 року була створена кафедра догляду за хворими та вищої медсестринської освіти. Вона стала опорною, викладачі якої добре знали медсестринську справу і тому могли допомогти іншим колегам кафедр університету “знайти медсестринство” в дисциплінах, що вивчають у закладах IV рівня акредитації.
У жовтні 2007 року, і знову на базі БДМУ, відбувся Конгрес “Розвиток медсестринської справи в Україні”, який фактично затвердив ІІІ ступінь медсестринської освіти: вища медсетринська освіта – медична сестра – магістр. А уже в 2008 році ми першими завершили становлення ступеневої освіти в Україні, коли на дворічне навчання були прийняті перші 10 медичних сестер – бакалаврів, які бажали мати вищу освіту з медсестринської справи і отримати диплом медична сестра – магістр.
За час існування БДМУ Україна отримала 186 помічників лікарів, 407 медичних сестер – бакалаврів (143 з них навчалися за неповним робочим тижнем), 81 лікарі, які отримали другу медичну освіту – медсестра – бакалавр, 21 – медичну сестру – магістра.
З 2007 року наш навчальний заклад почав набувати досвід з навчання іноземних студентів, коли на факультеті №4 з відділенням молодших медичних і фармацевтичних фахівців навчалися по дві англомовні групи.
У 2013 році при БДМУ був створений медичний коледж навчання у якому розпочинається з незавершеної середньої освіти (після закінчення дев’ятого класу).
Таким чином, сьогодні можна стверджувати, що в БДМУ абітурієнти можуть отримати сестринську освіту всіх рівнів навчання і за різними формами.
Матеріал підготував: В’ячеслав Гайдуков, доцент кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти