17-21 жовтня у м. Барселона (Іспанія) на базі Centre Convencions Internacional de Barcelona відбувся 5-й Конгрес Європейської Академії Педіатричних Товариств (EAPS 2014).
Організаторами Конгресу були провідні педіатричні громадські об’єднання Європи: the European Academy of Paediatrics (EAP), the European Society of Paediatric and Neonatal Intensive Care (ESPNIC), the European Society for Paediatric Research (ESPR). У проведенні Конгресу EAPS 2014 взяли участь: the European Paediatric Neurology Society (EPNS), the Paediatric Assembly of European Respiratory Society (ERS), the Association for European Paediatric and Congenital Cardiology (AEPC), the Union of European Neonatal & Perinatal Societies (UENPS), the European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition (ESPGHAN), the European Society for Paediatric Infectious Diseases (ESPID).
До складу делегації України ввійшли провідні фахівці-неонатологи та педіатри НДІ та ВДНЗ МОЗ України: д.м.н., професор Знаменська Т.К. (м. Київ), д.м.н., професор Годованець Ю.Д. (м. Чернівці), д.м.н., професор Павлишин Г.А. (м. Тернопіль), д.м.н., професор Рига О.О. (м. Харків) та лікарі практичної охорони здоров’я.
Завдяки поєднанню зусиль науковців важливих субспеціальностей педіатричних товариств (EAP, ESPN і ESPN) було проведено багатогранний освітньо-дослідницький форум, який засвідчив видатні заслуги науки в усіх галузях педіатрії. Впродовж секційних засідань були представлені сучасні технології надання медичної допомоги дітям, що дало змогу лікарям усього світу ознайомитися з останніми напрямками розвитку педіатрії, неонатології та інтенсивної терапії, отримати необмежений доступ до кращих науково-дослідних програм. Програма EAPS 2014 була спрямована на залучення кращих фахівців світу щодо обміну досвідом і знаннями в галузі досліджень і клінічної допомоги дітям усіх вікових категорій.
Важливе місце у програмі Конгресу було надано проблемам неонатології. Зокрема, були представлені доповіді щодо проблем асфіксії, виходжування та лікування дітей, народжених раніше фізіологічного терміну гестації з малою та дуже малою масою тіла, респіраторної підтримки та оксигенотерапії, ентерального та парентерального харчування, вроджених інфекцій, септичного стану у новонароджених, ВІЛ та СНІД. Представниками Європейського товариства педіатричної та неонатальної реаніматології (European Society of Paediatric and Neonatal Intensive Care-ESPNIC) було зауважено на необхідність ділитися знаннями для підвищення якості педіатричної та неонатальної інтенсивної терапії на європейському та міжнародному рівні, доцільності просування принципів міждисциплінарного співробітництва фахівцями інтенсивистами педіатричного та неонатального профілю, як лікарів, так і медичних сестер, та також, задоволення потреб членів товариства, надання їм права голосу в європейському та міжнародному контексті. Діяльність ESPNIC спрямована на забезпечення високого рівня науки і практики педіатричної та неонатальної інтенсивної терапії, підвищення рівня інформованості серед професіоналів у даній області, широку участь у європейських і міжнародних організаціях, а також освітню діяльність, включаючи проведення щорічних конгресів, навчальних курсів, можливість розвитку мережі спілкування з провідними експертами в області інтенсивної терапії (PICU & NICU).
Окрема секція була організована Європейським товариством з педіатричних досліджень (European Society for Paediatric Research – ESPR). Основні питання секційного засідання були присвячені сучасним положенням організації наукових досліджень у педіатрії та неонатології. На сьогодні ESPR є динамічною системою, яскравим потужним угрупуванням дослідників і має широкі повноваження для сприяння розвитку педіатричних досліджень в Європі, діяльність якої спрямована на співпрацю між різними спеціалізованими галузями педіатрії для підтримки її як єдиної, науково орієнтованої дисципліни.
Упродовж днів перебування на Конгресі членами делегації були проведені зустрічі з провідними фахівцями неонатологами інших країн світу для налагодження професійних контактів в рамках діяльності державних університетів та Асоціації неонатологів України.
Нові сучасні дані щодо технології надання допомоги новонародженим планується впроваджувати у родопомічних та лікувальних закладах України, зокрема в Чернівецької області, у найближчі роки. Отримані матеріали включені у програми підготовки та підвищення кваліфікації лікарів неонатологів, анестезіологів та дитячих анестезіологів факультету післядипломної освіти Буковинського державного медичного університету.