Стоматит у дітей: причини, симптоми, лікування

Одним із поширених захворювань, з яким доводиться стикатися ледь не всім молодим батькам, є стоматит у дітей. Ця хвороба може проявлятися з наймолодшого віку і мати різну етіологію.

Найчастіше стоматит у дітей обумовлений недостатньо зміцнілою імунною системою, яка не здатна впоратися з інфекцією, а також механічними пошкодженнями, що стали наслідком дитячої цікавості спробувати все на смак.

Що таке стоматит, як його розпізнати, що спричинює його появу, як лікувати та попередити дане захворювання повинні знати кожні  батьки, адже несвоєчасне лікування може призвести до ускладнень та перейти у хронічну форму.

Що таке стоматит

Стоматит – це захворювання, при якому запалюється слизова оболонка ротової порожнини.

Причини патології

Є декілька основних причин розвитку стоматиту: вірусна, бактеріальна та грибкова інфекція, алергія, опік або інше пошкодження слизової оболонки. При цьому, щоб захворювання почало розвиватися, потрібні сприятливі фактори. У нормі мікрофлора ротової порожнини та постійне слиновиділення захищають слизові оболонки від розвитку інфекції. Якщо ж на неї потрапляють патогенні мікроорганізми, а імунний захист ослаблений, вони починають активно розмножуватися, що і призводить до розвитку стоматиту.

Фактори, які підвищують ризик розвитку стоматиту в дітей:

• Недостатня гігієна. Як неналежний догляд за ротовою порожниною, так і недотримання інших санітарних норм (брудні руки, вживання немитих овочів, фруктів тощо).
  • Наявність травм слизової оболонки. Це можуть бути подряпини, рани, прикусування, при яких в силу незміцнілого імунітету приєднується інфекція.
  • Опіки (гарячими напоями, їжею).
  • Алергічні реакції. Вони можуть проявлятися як на продукти, так і на препарати, гігієнічні засоби.
  • Механічні пошкодження слизових.
  • Наявність різних захворювань організму, серед яких можуть бути ГРВІ, цукровий діабет, захворювання шлунково – кишкового тракту, гепатобіліарної системи, ЛОР-органів.
  • Глистяні інвазії.
  • Прорізування зубів.

Симптоми стоматиту

У дітей захворювання розвивається значно частіше, ніж у дорослих. Це пов’язано з особливостями імунної системи. У малюків імунітет формується поступово і спочатку не справляється з усіма інфекціями, які проникають в організм. З цієї ж причини й прояви хвороби у дітей можуть бути більш вираженими, ніж у дорослих.

Симптомами стоматиту можуть бути:

• висип, рани, виразки у роті;
  • наліт молочного кольору на язиці та яснах;
  • почервоніння слизової оболонки;
  • больові відчуття (особливо під час прийому їжі);
  • кровоточивість;
  • посилене слиновиділення;
  • неприємний запах з рота;
  • підвищення температури;
  • збільшення підщелепних лімфовузлів.

Те, як виглядає слизова рота при стоматиті, залежить від етіології, стадії та ступеня тяжкості захворювання.

Найпоширеніші форми стоматиту:

Герпетичний. Захворювання спричинюється вірусом простого герпесу. Передається інфекція контактним і повітряно-краплинним шляхами. Проявляється появою на слизових оболонках пухирців, які лопаючись утворюють невеликі ерозії. Досить часто герпетичний стоматит у дітей переходить в хронічну форму, тому важливо вчасно розпізнати початок хвороби та своєчасно почати лікування.

Кандидозний. Захворювання спричинюється дріжджоподібними грибами роду Candida (звідси стоматит отримав другу назву «грибковий»). До захворювання більш схильні діти     віком до 3-х років, а також діти після прийому антибіотиків. Проявляється появою на слизових оболонках нальоту білого кольору, що нагадує зсіле молоко.

Афтозний. Захворювання має хронічний характер із періодичними загостреннями, в його розвитку провідну роль відіграють хвороби травного тракту, респіраторні інфекції та захворювання ЛОР-органів. Проявляється появою декількох пухирців, які лопаючись утворюють афти- ерозії округлої чи овальної форми вкриті сіро-білим або жовтим нальотом.

Підготувала асистент кафедри стоматології дитячого віку Гончаренко В.А.