• Українська
  • English
Куди нас ніс приведе?
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Куди нас ніс приведе?

Куди нас ніс приведе?

ФАХІВЦІ БДМУ КОНСУЛЬТУЮТЬ. Кожна людина сприймає запахи індивідуально, при цьому нюх відносять до сфери несвідомого. Людина здатна розрізняти більше 3000 запахів завдяки рецепторам, які посилають сигнали в мозок і пов’язують сприйняття запаху з пам’яттю. Про це та багато іншого розкажуть цікаві факти про нюх.

  1. У носовій порожнині знаходиться близько 200 мільйонів нюхових клітин, які забезпечені детекторами запахів. Нервові закінчення цих детекторів вловлюють запах і передають його у вигляді електричних імпульсів у мозок.
  2. Всім відома зв’язок між смаком і запахом, коли людина, не відчуває запахів через хворобу, не відчуває і смаку їжі. Нещодавно вчені відкрили ще одну зв’язок – зв’язок запаху і болю. Вони виявили, що люди з вродженою нечутливістю до болю не розрізняють запахи. Це може бути пов’язано з тим, що за нюх і біль в головному мозку відповідає один і той же канал.
  3. Нюх – єдине з п’яти почуттів людини, яке безпосередньо пов’язане з гиппокампом мозку і мозочкової миндалиной. Ці відділи мозку відповідають за формування спогадів і віднесення емоцій до певних подій.
  4. Існують деякі речовини, які людина не може відчути за допомогою нюху. Так, до запаху природного газу людський ніс несприйнятливий, тому в побутовий природний газ додають сполуки, які надають йому відмітний запах. Ще один смертельно небезпечний газ без запаху – чадний.
  5. Серед найулюбленіших запахів людства – запах свіжого хліба, кави і свіжоскошеної трави. Заповзятливі маркетологи використовують у великих магазинах запах випічки і кави як приманку для покупців, так як доведено, що ці запахи викликають у людей апетит і бажання купувати.
  6. Жителі сучасних міст стають несприйнятливими до 70% міських запахів. А жителі далеких від цивілізації поселень здатні вловити в дикій природі запах людини, який проходив у певному місці кілька годин тому.
  7. Вчені припускають, що запах страху можна відчути. Наприклад, якщо одна людина в натовпі охоплений панікою, але при цьому не може передати свої емоції, його запах передасться всій групі людей. Цей запах буде невловимий, але буде діяти на підсвідомому рівні.
  8. Здатність до езопової локалізації – це вміння вказувати на вихідний напрямок запаху навіть без поворотів голови. Ця здатність також працює і зі слухом і є вродженою.

Матеріал підготували: проф. Ткачук С.С., доц. Анохіна С.І., доц. Кузнєцова О.В.

Корисно знати