• Українська
  • English
Нікотин: міфи та реальність
Нікотин: міфи та реальність

Нікотин: міфи та реальність

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БЕЗ ТЮТЮНУ. Традиційно щороку 31 травня весь світ і Україна в тому числі, відзначає День боротьби з тютюнопалінням. Противники шкідливої звички закликають кинути палити хоча б на один день.

Тютюновий кущ родом з Американського континенту. Він відноситься до того ж сімейства, що і картопля та перець. Вважається, що тютюн вирощували ще у VI столітті до нашої ери. Історики стверджують, що уже в І столітті до нашої ери індійці в Центральній Америці курили тютюн на релігійних церемоніях. Основною причиною швидкого розповсюдження популярності тютюну стали його нібито лікувальні властивості.

В 1560 році французький посол в Португалії Жан Ніко відправив тютюнове насіння королеві Франції Катерині Медичі та рекомендував його як засіб від мігрені. Згодом його нюхальна мода поширилася по всій Франції. На честь Ніко рослина згодом отримала свою латинську назву нікотин. Серед аристократів було дуже багато прихильників. Жодна церемонія не проходила без вживання тютюну у великих кількостях.

Але у тютюну були і свої опоненти. У 1610 році король Іспанії Філіп ІІІ видав указ, який обмежував вирощування тютюну. В 1610 році Френсіс Бекон відзначив, що лишитися звички курити дуже не просто. У цьому ж році в Японії також видали цілий ряд указів про заборону вирощування та вживання тютюнового диму. У Туреччині курців наказували фізично, проводили принизливі заходи і навіть виносили їм смертельний вирок.

Найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка

Тютюнопаління – одне з найбільш поширених видів побутової токсикоманії, найпоширеніша у всьому світі шкідлива звичка. Залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб. Нікотин є своєрідним стимулятором нервової системи, що має патологічний вплив на організм особливо у розвитку ракових хвороб.

Здійснюється паління вдиханням різних тліючих рослинних продуктів. Тютюновий дим містить канцерогенні речовини: нікотин, чадний газ, аміак, синильну кислоту, ціанистий водень, ацетон і значну кількість речовин, які спричиняють утворення злоякісних пухлин.

Палінням спричинені 30% усіх смертей від онкологічних захворювань. Воно зумовлює розвиток раку органів дихання, включаючи порожнину рота і верхніх дихальних шляхів, стравоходу, підшлункової залози. Доза нікотину 60мг-сметрельна, в одній сигареті в середньому 0,5 мг.

Проблема тютюнопаління вкрай актуальна для України

Україна входить до групи із 11 країн Європи з найбільшим рівнем поширеності цієї шкідливої для здоров’я звички. У нашій країні в 2013 році нараховувалося більше 9,9 млн. курців – третина всього працездатного населення України.

Найбільший відсоток осіб, що палять, припадає на вікові групи 20-29 років (60% чоловіків і 19% жінок) та 30-39 років (57% і 22% відповідно). Жителі нашої країни випалюють на рік приблизно 234 млрд. сигарет.

За даними Міністерства охорони здоров’я України в сучасних умовах в жіночій популяції нашої країни, кожна п’ята жінка – активний курець. Особливо небезпечним є той факт, що ця шкідлива звичка припадає на вік до 35 років.

Дані досліджень доводять те, що діти в 11-13 років найбільш схильні до паління

Для них паління – це форма самовизначення і самоствердження (претензія на дорослість). Тому у віці 15-17 років паління виступає як вже сформована звичка. За даними соціологічних досліджень в Україні палить кожний третій підліток 12-14 років. Активно палити як хлопці так і дівчата починають до 14 років, а перші спроби кожен десятий підліток відмічає ще у віці до 10 років. Саме у цей період формується репродуктивне здоров’я, тому тютюнопаління приносить непоправну шкоду.

Тютюн – найголовніший і найглобальніший вбивця

Тобто кожних 8 секунд на земній кулі помирає людина з цієї причини. Якщо відношення до тютюнопаління не зміниться, то за прогнозами експертів у 2030 році з цієї причини буде помирати понад 10млн. чоловік.

Тютюнопаління дуже негативно впливає на організм:

Найбільше страждає від тютюнопаління репродуктивна функція людини. Згідно досліджень англійських вчених 120 тисяч англійців у віці від 30 до 40 років стали імпотентами саме через тютюновий дим.

Матері, які палили під час вагітності мають дітей з відхиленою від норми поведінкою, ці діти гірше вчаться в школі і частіше розпочинають вживання наркотичних препаратів.

Паління під час вагітності збільшує ризик викиднів, знижує масу тіла новонароджених, збільшує частоту внутрішньоутробних випадків смерті плоду, є причиною гальмування фізичного та розумового розвитку новонародженої дитини. Воно також зменшує здатність до дітонародження у жінок і порушує спермоутворення у чоловіків.

Вживання тютюну відбувається через органи дихання. Тому перш за все страждає дихальна система: повітряні шляхи і легенева тканина. Легені у 80% курців чорного кольору. Якщо починати курити у віці 12-13 років, то у 67% у тридцятирічному віці можна мати таке захворювання як емфізема легенів. Тютюнопаління є причиною 90% усіх випадків захворювань на рак легенів.

Деякі інгредієнти тютюнового диму розчиняються в слині та з нею потрапляють у шлунок, цим самим викликаючи виразку шлунка (у 10 разів частіше ніж у тих осіб, що не вживають тютюну).

Особливо негативно систематичне отруєння впливає на серцево-судинну систему. У всіх хто палить частота серцевих скорочень частіша у 2-2,5 рази, таким чином скорочується час відпочинку для серця і воно скоріше зношується. У 12-13 разів частіше трапляються захворювання серця: серцева недостатність, інфаркт міокарду, стенокардія, атеросклеротичне враження судин. До 40% усіх смертельних випадків від ішемічної хвороби серця, інфаркту та інсульту пов’язані з палінням сигарет.

Паління призводить до руйнування головного структурного елементу шкіри – колагену. Втрачає свою еластичність шкіра та слизові оболонки. З’являються зморшки, лице набуває вигляду вижатого лимону, голос стає низьким та хриплим.

Негативно впливає пасивне тютюнопаління на здоров’я оточуючих

В приміщенні з курцем протягом лише 1 години людина, яка не палить, кожного разу спалює по половині сигарети. Тютюновий дим у таких випадках спричиняє головний біль, нездужання, зниження працездатності, швидку втому, загострення верхніх дихальних шляхів. Особливо небезпечне пасивне паління для дітей.

Тютюнопаління значно впливає на якість життя:

діти, які починають курити з 8-10 річного віку, не доживуть до межі середньої тривалості життя в середньому на 6-8 років;

35-річна жінка, що палить, проживе на 5 років менше за ту, яка не має такої звички;

35-річний курець проживе на 7 років менше, ніж чоловік, який не палить.

Вченими доведено спільні риси між наркотичною та нікотиновою залежністю

Коли припиняється введення нікотину у організм, то розвивається абстинентний синдром відміни, який характеризується як роздратованість, стан збудження, порушується концентрація уваги та зниження працездатності, тривога почуття голоду, збільшення маси тіла, порушення сну.

Нікотинова залежність має три стадії:

перша стадія епізодичне паління не більше 5 сигарет на день, що викликає незначні зміни у діяльності нервової системи;

друга стадія – постійне паління від 5 до 15 сигарет на день, при цьому виникає незначна фізична залежність та при припиненні паління розвивається стан, важкий як фізично так і психічно, його знімає паління чергової сигарети;

третя стадія – постійне викурювання від однієї до півтори пачки на день, виробляється звичка палити натщесерце, відразу після їжі або серед ночі, звикання дуже сильне. Припинення паління викликає тяжкий стан, виражені зміни у нервовій системі та внутрішніх органах.

Матеріал підготували: Людмила Каньовська та Галина Шумко, доценти кафедри внутрішньої медицини, клінічної фармакології та професійних хвороб

Корисно знати