• Українська
  • English
Сміх – основа здорового буття
Сміх – основа здорового буття

Сміх – основа здорового буття

Сміх є реакцією організму, яка обумовлює виникнення позитивних емоцій.

Почуття гумору полегшує стрес і викликає почуття щастя. Це супроводжується викидом гормонів щастя – ендорфінів. Внаслідок цього зменшуються больові відчуття, підвищується працездатність і витривалість організму.

Сміх посилює здатність до концентрації уваги і підвищує вміння вирішувати завдання.

Сміхом лікують невиліковні захворювання. Відома історія про те, як одному чоловікові, хворому на онкозахворювання, лікарі дали пораду останні місяці свого життя провести з найбільшим задоволенням. Чоловік вирішив здійснити свої мрії: купив білет на корабель і подався у мандри, світом. Цілими днями він розважався переглядом комедійних кінофільмів. Після повернення додому подиву лікарів не було меж.

Сміх лікує практично всі хвороби.

Сміх активізує всі системи організму. По-перше, кардинально змінюється дихання: стає переривчастим, коротким і більш глибоким. Відбувається гіпервентиляція легенів, а це означає, що в організм надходить більше кисню. У крові підвищується рівень так званих «гормонів щастя» – ендорфінів. При цьому людина відчуває почуття радості і задоволення. Таким чином, завдяки сміху організм звільняється від напруги, отримує розрядку.

Сміх заспокоює.

Під час сміху вивільняються ендорфіни – гормони щастя, які допомагають позбутися роздратування та смутку. Навіть якщо ви просто згадаєте на хвилинку, як нещодавно сміялися, настрій покращиться. Дослідження британських психологів показали, що після перегляду смішного фільму рівень дратівливості у людини знижується в кілька разів.

Якщо ви часто смієтеся, можете забути про дорогі лікувально-косметичні процедури для покращення шкіри, бо сміх тонізує м’язи обличчя і покращує циркуляцію крові, завдяки чому з’являється природний рум’янець.

Здатність сміятися разом надзвичайно важлива для хороших стосунків. Зв’язок людей і їхнє загальне уявлення про те, що може бути смішним, дозволяє їм бути більш відкритими одне з одним. Якщо ви жартуєте чи не боїтеся здатися смішним, значить ви довіряєте.

Сміх зміцнює імунітет.

Сміх допомагає боротися з інфекціями. Після хвилини щирого сміху організм викидає в дихальні шляхи велику кількість антитіл, які захищають від бактерій і вірусів. Сміх також збільшує вироблення лейкоцитів, що борються з різними захворюваннями, у тому числі з раком.

Завдяки сміху розширюються кровоносні судини і кров краще циркулює. Десять хвилин сміху можуть істотно знизити кров’яний тиск і зменшити ризик виникнення холестеринових бляшок. Сміх допомагає навіть тим, хто пережив серцевий напад – лікарі вважають, що гарний настрій знижує ймовірність другого нападу.

Сміх знеболює.

Гормони щастя – ендорфіни, які виробляються, коли людина сміється, – природні знеболювальні речовини нашого організму. Крім того, коли ви смієтеся, ви відволікаєтеся від поганого самопочуття і хоча б на кілька хвилин забуваєте про біль. Лікарі давно помітили, що пацієнти, які налаштовані позитивно і знаходять у собі сили сміятися, переносять біль набагато легше ніж ті, хто сумує.

Сміх – одна з найкращих вправ для людей, які страждають на астму та бронхіт. Під час сміху діяльність легенів активізується і таким чином збільшується надходження кисню в кров, що дозволяє усунути застій мокротиння.

Сміх перемагає стрес.

Коли ми сміємося, посилюється фізичне навантаження на всі відділи організму. Коли ми припиняємо сміятися, наше тіло розслаблюється і заспокоюється. А значить, сміх допомагає нам позбутися фізичного та емоційного напруження. Вчені стверджують, що хвилина щирого сміху рівноцінна 45 хв. глибокої релаксації.

Фактично сміх – це один з видів аеробних вправ, адже сміючись ви вдихаєте більше кисню, що стимулює роботу серця і циркуляцію крові. Він навіть вважається «внутрішньою» аеробікою, оскільки під час сміху відбувається масаж всіх внутрішніх органів, що дозволяє їм ефективніше працювати. Сміх також хороший для зміцнення м’язів живота, спини і ніг. Одна хвилина сміху рівносильна 10 хв. занять на весловому тренажері або 15 хв. їзди на велосипеді. А якщо ви будете щиро сміятися протягом години, то спалите до 500 калорій – стільки ж можна спалити, швидко бігаючи протягом години.

При різних обставинах, зазвичай, можна знайти смішні сторони, якщо тільки пошукати їх. Замість питання: «Що поганого в цій ситуації?» запитуйте себе: «Що в ній смішного?» або «Що в ній могло би бути смішним?».

Частіше звертайтеся до «двохкрокової формули антистресу»: Не хвилюйся про дрібниці. Пам’ятай, що більша частина життя складається з дрібниць!

Матеріал підготувала: доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології ім. С.М.Савенка Карвацька Наталія

Корисно знати