• Українська
  • English
Небезпечно – кір!
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Небезпечно – кір!

Небезпечно – кір!

Кір є однією з найбільш контагіозних хвороб людини, яке супроводжується можливими ускладненнями у вигляді пневмонії та корового енцефаліту. До початку широкого використання вакцин (кінець 1970-х років) кір був дуже поширений у світі.

 

Щорічно реєструвалося близько 2,6 млн летальних випадків від цієї хвороби.

На сьогодні вакцинація розглядається як найбільш економічний та доступний засіб боротьби з інфекцією, що сприяє значному зниженню показників захворюваності та смертності серед всіх вікових груп.

Значних успіхів було досягнуто у більшості країн за останні 2-3 десятиріччя, що стало підставою для розробки програми елімінації цієї інфекції. Так, на 61-ому засіданні Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я у 2008 році усі держави-члени підтвердили свою прихильність щодо виконання мети зниження кількостей смертей від кору на 90% до 2010 року порівняно з показниками, зафіксованими у 2000 році.

З метою досягнення даної стратегії передбачалося підтримувати високий рівень охоплення щепленнями проти кору – понад 90%, шляхом введення 2 доз корової вакцини при плановій вакцинації, впровадити епідеміологічний нагляд за хворобою з лабораторним підтвердженням діагнозу та забезпечити відповідну та необхідну клінічну підтримку при лікуванні цієї хвороби.

В більшості країн, таких як США, де вакцинація проти кору регламентується законодавчими актами, що супроводжується створенням високого рівня специфічного колективного імунітету стало достатнім для запобігання поширення збудника інфекції.

Якщо проаналізувати показники в Європейському регіоні продовж останніх років, то нажаль тенденції до стійкого зниження захворюваності на кір немає. Так, з 2006 по 2009 роки навіть у таких країнах як Швейцарія, Німеччина, Великобританія та Італія щорічно реєструються випадки захворювання на кір, незважаючи на всі прийняті заходи. Найбільш вразливою до кору виявилася вікова група дітей 0-4 роки.

Особливу небезпеку викликає інформація Національного інституту охорони здоров’я Румунії, де з осені почався епідемічний підйом захворюваності на кір. Так, станом на 27.01.2017 року зареєстровано 2357 випадків захворювання, 15 з них – з летальними наслідками. Захворювання обумовлено низьким рівнем імунізації проти даної хвороби.

В Україні впродовж останніх років завдяки ативакцинальній пропаганді в засобах масової інформації з наведенням прикладів «жахливих» поствакцинальних реакцій, населення все більше почало боятися щеплень і, як наслідок, значно зросла кількість відмов від них. Немаловажним виявився фактор обмежених фінансових можливостей в країні, що призвело до недостатньої кількості вакцин.

Згідно прогнозів ВООЗ із-за низького рівня охоплення щепленнями в Україні слід очікувати спалах кору в цьому році.

Так, з жовтня по грудень 2016 року захворіло в Івано-Франківській області біля 100 дітей, 70% – не щеплені. Таким чином рівень охоплення щепленнями населення є найбільш вагомим фактором щодо зниження захворюваності на кір та летальності від нього. Не менш вагомими є систематична праця всього медичного персоналу, досягнення рівня свідомого ставлення батьків до проблеми та просвітницька робота серед населення.

Підготувала доцент кафедри педіатрії та дитячих інфекційних хвороб Лариса Колюбакіна

Корисно знати