• Українська
  • English
10 фактів, які потрібно знати про аутизм
Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
які потрібно знати про аутизм

10 фактів, які потрібно знати про аутизм

Незважаючи на те, що діти з аутизмом по-іншому сприймають світ, їм дуже важливо перебувати поруч зі своїми однолітками і спілкуватися з ними.

 

Мало того, вчені виявили, що і «нормальним» дітям не менш важливо спілкуватися з дітьми «особливими». Це вчить їх співчувати і дивитися на ситуацію з різних точок зору. Але як підготувати дитину до спілкування з ровесником, який веде себе дивно і незвично? Нижче – кілька головних фактів, які потрібно знати про аутизм звичайним дітям і їхнім батькам.

1. Аутизм – це один з видів інвалідності або обмежених можливостей здоров’я. Це означає, що у людини  відсутні якісь конкретні здібності, але, в цілому, він нітрохи не гірше за інших. Він може бути дуже розумний і талановитий. У сучасній науці існують методи корекції аутизму. Ми звикли до того, що інвалідність, зазвичай, помітна – людина не може ходити, бачити, чи чути. При аутизмі ж людина виглядає зовсім звичайно, але його мозок працює не так, як у інших. Йому набагато складніше комунікувати з навколишнім світом – говорити, розуміти почуте від інших людей, спілкуватися і заводити друзів.

2. Людина з аутизмом бачить світ не так, як всі інші. Він інакше сприймає практично все: звуки, кольори, запахи або дотик. Абсолютно звичайні для нас речі – наприклад, шум вулиці на задньому фоні, для аутиста можуть бути настільки сильними стимулами, як, наприклад, виття сирени. Людина з аутизмом може не переносити, коли до нього торкаються. Або занадто сильно реагувати на запахи, які іншим здаються зовсім слабкими. Тому не треба дивуватися, якщо дитина з аутизмом злякалася різкого звуку, або якщо вона носить спеціальні навушники або темні окуляри – це може бути йому необхідно. З іншого боку, саме завдяки своїй особливій чутливості багато людей з аутизмом сприймають світ яскравішим, ніж інші. І це, наприклад, може виражатися в творчості.

3. Деякі діти з аутизмом не говорять, або говорять зовсім мало, але це не означає, що вони нічого не розуміють. Насправді вони все сприймають, але не можуть відреагувати на це словами.

4. У дітей з аутизмом, яким складно розмовляти, можуть бути свої способи спілкування. Вони, наприклад, показують на предмети рукою, використовують спеціальні жести (подібно глухонімим і слабочуючим), а також люди з аутизмом можуть спілкуватися спеціальними картками з картинками або надрукованими словами. Якщо людина спілкується не так, як ви звикли, це не означає, що він нерозумний. Можна проявити терпіння і зрозуміти, що йому потрібно.

5. Діти з аутизмом можуть робити дивні рухи або видавати незвичайні звуки. Наприклад, деякі аутисти постійно гойдаються вперед-назад, трясуть кистями рук, мотають головою або постукують ногами. Таких рухів не треба боятися. Багатьом такі рухи допомагають заспокоїтися або краще думати, а іноді дивні рухи руками означають, що людина просто щаслива.

6. Якщо деякі діти з аутизмом майже не говорять, то інші можуть розповідати без угаву про те, що їм цікаво. У дітей з аутизмом можуть бути абсолютно будь-які захоплення: поїзди, космос, тварини, листівки або комп’ютери. У всіх бувають улюблені теми, але у аутистів інтерес до чогось може бути просто безмежним. І якщо розмова перейшла на цю тему, і вам здається, що співрозмовник говорить занадто багато, то просто розкажіть йому про це – швидше за все, він просто не розуміє, що його головне захоплення вас не цікавить.

7. Ви помічали, що коли люди розмовляють, то вони мимоволі починають дивитися один на одного і заглядають один одному в очі? Людям з аутизмом такий погляд може здаватися страшним і неприємним. А деякі не здатні одночасно дивитися в очі своєму співрозмовнику і сприймати його мову. Тому, якщо людина з аутизмом на вас не дивиться, то це не означає, що він ображений, не хоче з вами спілкуватися або не чує вас. Можливо, він як раз дуже уважно вас слухає.

8. Людям з аутизмом буває дуже важко зрозуміти ваші почуття по виразу обличчя та іншим звичним нам ознакам. У розмові вони приділяють увагу лише словам, і часто розуміють ці слова буквально. Тому спілкуватися з аутистами краще максимально прямо – без жартів і потакань. Інакше вони можуть просто вас не зрозуміти.

9. Вам самим може бути складно зрозуміти, що відчуває людина з аутизмом. При аутизмі емоції зовсім по іншому виражаються  голосом або на обличчі. Але якщо у людини завмерлий вираз обличчя і монотонний голос, то це не означає, що він нічого не відчуває! Якщо ви не розумієте, як людина з аутизмом до чого-небудь відноситься, то просто запитайте його безпосередньо.

10. Іноді може здатися, що аутична людина зовсім не цікавиться іншими, але це не так. Аутистам, як і всім нам, важливі спілкування і друзі.

Аутисти часто не знають, як почати спілкування, як завести знайомство, і, в підсумку, можуть просто здатися неввічливим, або навпаки – цураються своїх однолітків. Тому дуже здорово, якщо ви першими запропонуйте аутисту спілкування. І в його особі ви, швидше за все, зможете знайти людину, яка буде дуже цінувати вашу дружбу.

Ну і головне, що потрібно пам’ятати – всі люди різні, і у кожного бувають свої «дивацтва», все залежить лише від того, що ми називаємо нормою. І якщо ми навчимося приймати тих, хто відрізняється від нас, наше життя стане яскравішим і багатшим.

Підготували співробітники кафедри фізіології ім..Я.Д.Кіршенблата: Доц.Ясінська О.В., Ас.Дудка Є.А., Ас.Повар М.А.

Корисно знати