Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом.

14 листопада – Всесвітній день боротьби з діабетом.

Ця дата відзначається щорічно з 1991 року в день народження Фредеріка Бантінга, канадського фізіолога, який відкрив спільно з професором Джоном Маклеодом гормон інсулін. Всесвітній день боротьби з захворюванням на цукровий діабет відзначається щорічно відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН.

Україна стала першою країною, яка вирішила забезпечити щорічне проведення Всесвітнього Дня Діабету – 14 листопада на державному рівні, тому що вирішальне значення має інформованість населення про симптоми діабету, про те, як попередити чи запобігти діабету, або його ускладнень.

Небезпеку не можна недооцінювати, адже за прогнозами ВООЗ до 2030 року 70% людей планети помиратимуть саме від неінфекційних хронічних захворювань. Загроза діабету зростає, тому недостатнє використання наявних знань про цю хворобу ставить під загрозу майбутні покоління.

Проголошення ООН 14 листопада Всесвітнім Днем Діабету поставило цю недугу у статус першого хронічного захворювання, яке визнали глобальною проблемою. Уряди всіх країн світу визнали, що неінфекційне захворювання становить  для людства не меншу загрозу, аніж СНІД, туберкульоз чи малярія.

Люди повинні усвідомити, що краще запобігти захворюванню,  щоб реальною стала для нас можливість  життя без діабету!

У фокусі цієї тези, 13 листопада  напередодні Дня діабету, було проведено анкетування населення м. Чернівці з метою попередження розвитку та раннього виявлення цукрового діабету доценти Марчук Ю.Ф. та Ляшук Р.П. спільно зі студентами 8 групи 4 курсу медичного факультету Буковинського державного медичного університету, які поширювали листівки з інформацією про цукровий діабет, тематичну літературу, а також проводили анкетування перехожих на предмет встановлення ступеня ризику виникнення цукрового діабету.

Цукровий діабет – це хронічне захворювання, що з’являється внаслідок недостачі в організмі людини інсуліну, або зниження чутливості тканин організму до інсуліну та спричиняє вкрай високий ризик в розвитку інвалідізуючих мікросудинних ускладнень.

Причини виникнення діабету 1-го типу недостатньо вивчені, тому запобігти захворюванню практично неможливо. Водночас достеменно відомо, що більшість випадків діабету 2-го типу пов’язані з надмірною масою тіла та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.

Профілактика діабету 2-го типу полягає у простих правилах здорового способу життя:

– Збільште фізичну активність. Регулярні фізичні навантаження допоможуть вам позбутися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість клітин до інсуліну.

– Дотримуйтеся здорового харчування. Варто обмежити ті продукти, що мають у складі доданий цукор: солодкі газовані та негазовані напої, фаст-фуд, копчені ковбаси, кондитерські вироби (пончики, тістечка, печиво тощо), снеки (чипси, сухарики, палички та інше). Варто додати до свого раціону  овочі, цільнозернові продукти, нежирні види м’яса (курка, індичка), горіхи, бобові тощо. При виборі типу харчування для профілактики або при діабеті потрібно проконсультуватися зі спеціалістом та враховувати ваші індивідуальні особливості, аби не зашкодити організму.

– Стежте за вагою. Якщо у вас ожиріння чи надмірна вага, ризик захворіти на діабет зростає. Доведено, що втрата надмірної ваги сприяє поліпшенню здоров’я.

– Утримуйтеся від куріння та відмовтеся від алкоголю. Чим більше ви курите, тим більший ризик діабету. Надмірна кількість алкоголю також впливає на ризик розвитку хвороби.

Збалансоване харчування, фізичне навантаження, хороша медична порада, відмова від шкідливих звичок – ось основні моменти здорового способу життя.  До речі, стиль життя, до якого входить дієтичне харчування і помірна фізична активність, може знизити ризик розвитку діабету 2-го типу на 60%.

 

Матеріал підготувала доцент кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології Юлія МАРЧУК

ПРИВАТБАНК

Отримувач платежу
Мельничук Олександр Миколайович
Картка
4731 1856 3202 3484
IBAN:
UA593052990262086400936203888
Рахунок отримувача:
262086400936203888
Приват24 – https://www.privat24.ua/send/a1v11

МОНОБАНК

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/7xFpdiBGs
💳Номер картки банки
5375 4112 0409 0778

Корисно знати