З нагоди дня рідної мови в БДМУ проведено низку заходів.
Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давне життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.
Панас Мирний
21 лютого увесь світ відзначає Міжнародний день рідної мови. Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, вона пов’язує людину з її народом, з попередніми поколіннями, їхніми духовними надбаннями.
Історія свята трагічна. 21 лютого 1952 року в Бангладеші влада придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеші став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато років, аж у жовтні 1999 року на 30 сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови, а починаючи із 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.
Рідна мова закладена в людині генетично. Вчені підтвердили геніальний здогад Вільгельма фон Гумбольдта, висловлений у XVIII ст., що мова у вигляді коду існує в нейроклітинах людського мозку і генетично передається від батьків до дітей. Мова – це найцінніший скарб та невід’ємна частка кожної нації. Немає мови – припиняє існувати й сама народ.
Викладач фахового коледжу БДМУ Юлія Руснак організувала виховний захід «Мова – духовний скарб нації» для студентів 1 курсу спеціальності «Фармація, промислова фармація». Студенти дізналися про історію свята, почули крилаті вислови про мову, зачитали вірші, присвячені рідній мові. Насамкінець учасники заходу ознайомилися з цікавими фактами про українську мову, як-от: сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів і належить до переліку мов, які активно розвиваються; відповідно до видання «Короткий словник синонімів української мови», в якому містяться 4279 синонімічних рядів, найбільшу кількість синонімів має слово «бити» – 45 синонімів; іменник у нашій мові має 7-ий відмінок – кличний, що вирізняє українську мову з-поміж східнослов’янських; найдовшим словом в українській мові є слово “дихлордифенілтрихлорметилметан” – назва хімікату, що використовується для боротьби зі шкідниками; перша згадка українських слів датується 448 роком, коли візантійський історик Пріск Панікійський, перебуваючи у таборі гунського володаря Аттіли, записав слова “мед” і “страва” та ін.
Мову, як і матір, не вибирають, вона єдина, вірна та рідна серцю на все життя. А покликанням кожної людини є вивчати, любити, плекати та берегти її.
До Міжнародного дня рідної мови студенти 2 курсу спеціальності «Медсестринство» фахового коледжу БДМУ організували флешмоб «Мова нас єднає! (викладачі – Валерія Андрієць, Юлія Руснак).
«Українська мова — національно-державна цінність»
19 лютого в онлайн-форматі пройшла гостьова лекція, присвячена Міжнародному дню рідної мови, «Українська мова — національно-державна цінність».
Було розглянуто низку важливих тем, пов’язаних із роллю мови у формуванні національної ідентичності та державотворчих процесах. Окремо було піднято питання популяризації української мови серед молоді та її ролі в сучасному інформаційному просторі.
Лектором виступив Георгій Філіпчук, доктор педагогічних наук, професор, академік НАПН України.
Організатором заходу стало Чернівецьке обласне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка за підтримки співорганізаторів: Чернівецької обласної універсальної наукової бібліотеки імені Михайла Івасюка; Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича та Буковинського державного медичного університету.
Захід пройшов у конструктивній атмосфері, об’єднавши науковців, освітян, студентів та всіх небайдужих до мовної тематики.
21 лютого 2025 року в Міжнародний день рідної мови на базі Чернівецького транспортного фахового коледжу відбулося засідання методичного обʼєднання викладачів української мови та літератури закладів фахової передвищої освіти Чернівецької області на тему “Шляхи подолання освітніх втрат з української мови в закладах фахової передвищої освіти”.
У засіданні взяла участь викладач фахового коледжу БДМУ Валерія Андрієць, яка виступила з доповіддю ” Змішане навчання як спосіб доступу до якісної освіти”. Валерія Іванівна зупинилась на особливостях змішаного навчання як способу доступу до якісної освіти, на потенційних можливостях найпопулярнішої технології сьогодення, яка дозволяє скористатися гнучкістю і зручністю дистанційного курсу та перевагами традиційного навчання.
Під час обговорення теми засідання викладачі української філології зазначали, що важливо творчо підходити до вибору форм педагогічної взаємодії зі студентами; вивчати досвід колег; удосконалювати й модернізовувати освітній процес з метою створення необхідних передумов для успішного подолання освітніх втрат.