Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Мова має значення!

Мова має значення!

Відзначення Дня української писемності та мови в умовах російсько-української агресії набуває нових сенсів і значень. Сучасна прогресивна частина українського суспільства гостро розуміє значення мови у державотворчих процесах і в перемозі наших вояків і на полі битви, і в кількасотлітніх баталіях за українську мову. Саме мова є квінтесенцією нації, тим засобом, що вирізняє нас з-поміж інших націй і народностей, що надихає на подвиги еліту нашого суспільства, допомагає нам у боротьбі за самобутність і незалежність.

День української писемності та мови – державне свято, яке щороку відзначають в Україні. Встановлене воно 9 листопада 1997 р. Указом Президента «Про День української писемності та мови» на підтримку «ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства».

За православним календарем – це день вшанування пам’яті преподобного Нестора-літописця – письменника-агіографа, основоположника давньоруської історіографії, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова (хоч авторами першої слов’янської абетки були літописці Кирило та Мефодій). Колись цього дня, 9 листопада, віддавали до школи дітей. Батьки зі школи йшли до церкви та ставили свічку перед образом преподобного, вірячи, що він допоможе дитині вивчитися. І, що головне, вчитися все життя багато, старанно і завжди. Адже «користь від цього є велика», бо «Хто вчиться змолоду – не зазнає на старість голоду».

Поглянути на історію свого народу, збагнути роль рідної мови в утвердженні української державності дають змогу писемні документи, праці істориків, етнографів, громадських діячів та лінгвістів. Шлях розвитку української мови – це тернистий шлях боротьби. Багато жорстоких століть пережила вона, перетерпіла і циркуляр царського міністра Валуєва, який заборонив друкувати книги українською мовою, окрім творів художніх, і ганебний Емський указ 1876 року, який заборонив друкувати книги українською мовою. Налічують 22 заборони української мови, 8 з них – у радянський час.

Практичне втілення нова українська мова знайшла у художній і науковій практиці І.П. Котляревського, якого вважають зачинателем нової української літературної мови. А часом, від якого починається відлік нової української літературної мови, вважають 1797-98 роки, – час, коли вийшла друком «Енеїда» І.П. Котляревського. Основоположником нової української мови є геній українського народу Т.Г. Шевченка.

Уже традиційно в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця  День української писемності та мови відзначається у Буковинському державному медичному університеті. На кафедрі суспільних наук та українознавства впродовж тижня відбувалися заходи, що репрезентували українську мову, її історію, особливості розвитку, неухильний поступ.

Студенти 18 групи: медичного факультету №2 підготували круглий стіл на тему: «Єдиний скарб у тебе – рідна мова» (організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК). Студенти зробили цікавий екскурс в історію походження і розвитку української мови, у своїх виступах наголошували, що українська мова й українська писемність – одні з найдревніших у Європі, зауважували, що мова завжди була для українців і зброєю, й оберегом. Історичні довідки супроводжувалися поезією про багатство та різноманітність української мови. У заході взяв участь завідувач кафедри професор Антоній МОЙСЕЙ, який звернувся до студентів і зауважив про необхідність вивчення української мови, історії України та популяризації своїх знань серед однолітків.

Не менш цікавими були літературно-мистецькі читання на тему: «Мово моя, квітни в душі й на вустах!» та круглий стіл «Мова і держава» (організатор – доцент кафедри Галина НАВЧУК), на яких у виконанні студентів 14-Ї групи І курсу медичного факультету №2 прозвучала поезія  видатних українських поетів, згадки про заборони й обмеження української мови в різні періоди її розвитку, висловлення видатних українців про рідну мову та її багатство. Особливо зворушливим було виконання гімну України, слова якого дуже актуальні нині. А студенти 21-ї групи І курсу медичного факультету №2 під час цих наукових читань з’ясовували роль мови в державотворенні та розбудові по-справжньому незалежної України. Згадували й про те, що вона є основною зброєю та водночас щитом в інформаційній війні.

Студенти 13 групи організували й провели мистецьке свято «Як парость виноградної лози, плекайте мову…» (модератор – доцент кафедри Лариса ШУТАК ). Студенти запалили свічу пам’яті за всіма, хто виборював і виборює незалежність України і української мови. Читали поезію українських авторів і перевіряли знання української мови у гостей свята.

Для студентів І курсу медичного факультету №2 (19, 23 групи) зорганізовано круглий стіл на тему: «Мова – духовна зброя нації» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ). Студенти виступили з доповідями-презентаціями на теми: «Українська мова: крізь терни тисячоліть», «Заборони й обмеження української мови», «Проблеми функціонування й розвитку сучасної української літературної мови».

Проведено також лінгвістичний вернісаж «Мова має значення?!» для студентів І курсу фармацевтичного факультету. Студенти виголошували доповіді, декламування поезії про багатство й красу української мови, вислови про мову, а також  провели вікторину на знання української мови «Чи знаєш ти рідну мову?…» (організатор – доц. Лариса ШУТАК).

Студенти 3 групи фармацевтичного факультету підготували яскраве свято «І першим було слово…», в якому репрезентували історію розвитку української мови, цікавинки лексичного складу рідної мови, читали поезії, проводили вікторину (організатор – доц. Алла ТКАЧ).

Для студентів медичного факультету №4 (спеціальності «Медична психологія») прочитано міні-лекцію на тему: «Історія заборон та обмежень української мови» (організатори – доценти  кафедри Лариса ШУТАК, Галина НАВЧУК).

Студенти стоматологічного факультету розкрили свій творчий потенціал, взявши участь у конкурсі творчих робіт на тему: «Мова має значення?!» (організатори – доценти кафедри Лариса ШУТАК, Галина НАВЧУК, Алла ТКАЧ).

Такі заходи виявляють творчу молодь, пропагують українську мову та культуру, виховують у студентів любов і повагу до свого роду й народу.

Шануймо рідну мову! Вчімо її! Розмовляймо українською, щоб нас побачив світ!!!

 

Інформацію підготувала доцент кафедри суспільних наук та українознавства Лариса Шутак.

ПРИВАТБАНК

Отримувач платежу
Мельничук Олександр Миколайович
Картка
4731 1856 3202 3484
IBAN:
UA593052990262086400936203888
Рахунок отримувача:
262086400936203888
Приват24 – https://www.privat24.ua/send/a1v11

МОНОБАНК

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/7xFpdiBGs
💳Номер картки банки
5375 4112 0409 0778

Корисно знати