Цьогоріч вперше День української писемності та мови відзначається 27 жовтня, а не 9 листопада.
Дата свята змінилася у зв′язку з рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються раніше нерухомі дати свят. Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.
Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав Указ №455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня.
Відзначення Дня української писемності та мови в умовах російсько-української агресії набуває нових сенсів і значень. Сучасна прогресивна частина українського суспільства гостро розуміє значення мови у державотворчих процесах і в перемозі наших вояків і на полі битви, і в кількасотлітніх баталіях за українську мову.
Уже традиційно в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця День української писемності та мови відзначається у Буковинському державному медичному університеті. На кафедрі суспільних наук та українознавства впродовж тижня відбувалися заходи, що репрезентували українську мову, її історію, особливості розвитку, неухильний поступ.
Літературно-мистецькі читання «Україна – це ти!» зі студентами 10-ї групи І курсу медичного факультету № 2 (спеціальність «Медицина», магістр), під час яких йшлося про роль і значення мови в державотворенні, у нашій перемозі на інформаційному фронті й на полі бою, у збереженні української ідентичності в умовах загарбницької війни. Під час заходу згадувалося і про причини заборон української мови в різні періоди її розвитку. Також студенти читали висловлювання видатних українців про багатство й красу рідної мови. Особливо зворушливо звучали пісні «Україна – це ти!» (у виконанні Юліанни ГОЙКО) та «Козацькому роду нема переводу» (у виконанні Аріни АЛАДЬКО) (організатор – доцент кафедри Галина НАВЧУК).
Круглий стіл «Магія рідного слова», під час якого студенти 12-Ї групи І курсу медичного факультету № 2 (спеціальність «Медицина», магістр) декламували поезію видатних українських письменників, цитували їхні висловлювання, актуальні й сьогодні (Ліни Костенко, Василя Стуса й ін.). Окрім того, майбутні медичні фахівці аналізували твори сучасних письменників (Ілларіона Павлюка, Сергія Жадана, Всеволода Нестайка й ін.), а також з’ясовували роль мови в державотворенні та розбудові по-справжньому незалежної України (організатор – доцент кафедри Галина НАВЧУК).
Для студентів 1-ї групи І курсу медичного факультету № 4 (спеціальності «Медична психологія», магістр; «Медсестринство», бакалавр) прочитано міні-лекцію «Історія заборон та обмежень української мови» (організатор – доцент кафедри Галина НАВЧУК).
Студенти 2-ї групи І курсу стоматологічного факультету розкрили свій творчий потенціал, взявши участь у написанні творчих робіт «Мова і держава» (організатор – доцент кафедри Галина НАВЧУК).
Зі студентами 1-ї та 4-ї груп І курсу фармацевтичного факультету проведено інформаційну бесіду «Роль мови у державотворенні!» (організатор – доцент Галина НАВЧУК).
Студенти 3 групи І курсу стоматологічного факультету розкрили свій творчий потенціал, створивши відеозахід «Страшні слова, коли вони мовчать…». Студенти зняли мініатюру про те, які факти розвитку української мови цікаві були б іноземцеві, який вирішив відвідати Україну (організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК , режисер – студент 3 групи І курсу Максим МІНТЕНКО).
Студенти 4,5,7,8 груп ІІ курсу медичного факультету №1 взяли участь у наукових читаннях «Мова і наука», де виступили з доповідями, що характеризують розвиток наукового різновиду української мови, зокрема «Еволюція наукового тексту в умовах інформаційної цивілізації», «Досвід написання наукових текстів видатних учених», «Академічна доброчесність при написанні наукового тексту» (Організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК).
Зі студентами медичного факультету № 4, спеціальність «Медична психологія» проведено поетичний вернісаж «Поезія – це завжди неповторність…» (Організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК), де студенти декламували вірші про українську мову видатних українських поетів (Т. Шевченка, М. Рильського, В. Стуса, В. Симоненка, Ліни Костенко), а також читали власну поезію. Так, студентка І курсу 2 групи Сніжана АНДРІЙЧУК зачитала цикл поезій про мову, які створила за останній рік. Марина ОЛІЙНИК – поезію «Вільна та незалежна», написану під впливом сучасних подій російсько-української війни.
Проведено також лінгвістичний вернісаж «Мова має значення?!» для студентів І курсу фармацевтичного факультету. Студенти виголошували доповіді, декламування поезії про багатство й красу української мови, вислови про мову, а також провели вікторину на знання української мови «Чи знаєш ти рідну мову?…» (організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК ).
Для студентів 2 групи І курсу медичного факультету № 4 (спеціальність «Медсестринство») прочитано міні-лекцію «Українська – мова перемоги» (організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК).
Літературно-мистецьке свято «Сила моєї мови – переможного миру основа» підготували студенти І курсу 13 групи медичного факультету № 2, спеціальність «Медицина» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ);
Виховний захід «Українська мова: популярно, престижно, вишукано» представили студенти І курсу 15 групи медичного факультету № 2, спеціальність «Медицина» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ).
Гості лінгвістичного дійства (студенти І курсу 16 групи медичного факультету № 2, спеціальність «Медицина») взяли активну участь у пізнавальному квесті «Дивосвіт української мови» (з історії свята; творчість майстрів красного письменства; новий український правопис; антисуржик);
Студенти І курсу 1 та 5 групи стоматологічного факультету, спеціальність «Стоматологія» взяли участь у круглому столі «У діалозі мов: україно-європейський контекст» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ);
Для студентів І курсу медичного факультету № 4, спеціальність «Медсестринство», бакалавр було прочитано мінілекцію «Українська мова у ХХІ ст.: проблеми та перспективи розвитку» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ).
Студенти усіх спеціальностей взяли участь у конкурсі творчих робіт «Мова має значення?!», «Цілюща сила слова». (організатори – доценти кафедри Лариса ШУТАК, Галина НАВЧУК, Алла ТКАЧ).
Такі заходи виявляють творчу молодь, пропагують українську мову та культуру, виховують у студентів любов і повагу до свого роду й народу. Шануймо рідну мову! Вчімо її! Розмовляймо українською, щоб нас побачив світ!!!
Інформацію підготувала доцентки кафедри суспільних наук та українознавства Лариса ШУТАК та Галина НАВЧУК.