Буковинський державний медичний університет

  • Українська
  • English
Мова має значення!

Мова має значення!

Цьогоріч вперше День української писемності та мови відзначається 27 жовтня, а не 9 листопада.

Дата свята змінилася у зв′язку з рішення Православної церкви України (ПЦУ) та Української греко-католицької церкви (УГКЦ) перейти на новий церковний календар, відповідно до якого на 13 днів пересуваються раніше нерухомі дати свят. Свято української писемності та мови традиційно відзначається в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця (письменника-агіографа, першого історика Київської Русі, мислителя, вченого, ченця Києво-Печерського монастиря), з чиїм ім’ям пов’язують започаткування писемної української мови.

IMG-5015
1698310646093
1698177914587
1698177914601

Президент України Володимир Зеленський 28 липня 2023 року підписав Указ №455/2023, відповідно до якого дата святкування Дня української писемності та мови була перенесена з 9 листопада на 27 жовтня.

Відзначення Дня української писемності та мови в умовах російсько-української агресії набуває нових сенсів і значень. Сучасна прогресивна частина українського суспільства гостро розуміє значення мови у державотворчих процесах і в перемозі наших вояків і на полі битви, і в кількасотлітніх баталіях за українську мову.

Уже традиційно в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора Літописця День української писемності та мови відзначається у Буковинському державному медичному університеті. На кафедрі суспільних наук та українознавства впродовж тижня відбувалися заходи, що репрезентували українську мову, її історію, особливості розвитку, неухильний поступ.

Літературно-мистецькі читання «Україна – це ти!» зі студентами 10-ї групи І курсу медичного факультету № 2 (спеціальність «Медицина», магістр), під час яких йшлося про роль і значення мови в державотворенні, у нашій перемозі на інформаційному фронті й на полі бою, у збереженні української ідентичності в умовах загарбницької війни. Під час заходу згадувалося і про причини заборон української мови в різні періоди її розвитку. Також студенти читали висловлювання видатних українців про багатство й красу рідної мови. Особливо зворушливо звучали пісні «Україна – це ти!» (у виконанні Юліанни ГОЙКО) та «Козацькому роду нема переводу» (у виконанні Аріни АЛАДЬКО) (організатор – доцент кафедри Галина НАВЧУК).

 

Круглий стіл «Магія рідного слова», під час якого студенти 12-Ї групи І курсу медичного факультету № 2 (спеціальність «Медицина», магістр) декламували поезію видатних українських письменників, цитували їхні висловлювання, актуальні й сьогодні (Ліни Костенко, Василя Стуса й ін.). Окрім того, майбутні медичні фахівці аналізували твори сучасних письменників (Ілларіона Павлюка, Сергія Жадана, Всеволода Нестайка й ін.), а також з’ясовували роль мови в державотворенні та розбудові по-справжньому незалежної України (організатор – доцент кафедри Галина НАВЧУК).

Для студентів 1-ї групи І курсу медичного факультету № 4 (спеціальності «Медична психологія», магістр; «Медсестринство», бакалавр) прочитано міні-лекцію «Історія заборон та обмежень української мови» (організатор – доцент кафедри Галина НАВЧУК).

Студенти 2-ї групи І курсу стоматологічного факультету розкрили свій творчий потенціал, взявши участь у написанні творчих робіт «Мова і держава» (організатор – доцент кафедри Галина НАВЧУК).

Зі студентами 1-ї та 4-ї груп І курсу фармацевтичного факультету проведено інформаційну бесіду «Роль мови у державотворенні!» (організатор – доцент Галина НАВЧУК).

IMG-5028
IMG-5024
IMG-5023
IMG-5021
IMG-5020
IMG-5017
IMG-5016
IMG-5014

Студенти 3 групи І курсу стоматологічного факультету розкрили свій творчий потенціал, створивши відеозахід «Страшні слова, коли вони мовчать…». Студенти зняли мініатюру про те, які факти розвитку української мови цікаві були б іноземцеві, який вирішив відвідати Україну (організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК , режисер – студент 3 групи І курсу Максим МІНТЕНКО).

Студенти 4,5,7,8 груп ІІ курсу медичного факультету №1 взяли участь у наукових читаннях «Мова і наука», де виступили з доповідями, що  характеризують розвиток наукового різновиду української мови, зокрема «Еволюція наукового тексту в умовах інформаційної цивілізації», «Досвід написання наукових текстів видатних учених», «Академічна доброчесність при написанні наукового тексту» (Організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК).

Зі студентами медичного факультету № 4, спеціальність «Медична психологія» проведено поетичний вернісаж «Поезія – це завжди неповторність…» (Організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК), де студенти декламували вірші про українську мову видатних українських поетів (Т. Шевченка, М. Рильського, В. Стуса, В. Симоненка, Ліни Костенко), а також читали власну поезію. Так, студентка І курсу 2 групи Сніжана АНДРІЙЧУК зачитала цикл поезій про мову, які створила за останній рік. Марина ОЛІЙНИК – поезію «Вільна та незалежна», написану під впливом сучасних подій російсько-української війни.

Проведено також лінгвістичний вернісаж «Мова має значення?!» для студентів І курсу фармацевтичного факультету. Студенти виголошували доповіді, декламування поезії про багатство й красу української мови, вислови про мову, а також провели вікторину на знання української мови «Чи знаєш ти рідну мову?…» (організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК ).

Для студентів 2 групи І курсу медичного факультету №  4 (спеціальність «Медсестринство») прочитано міні-лекцію «Українська – мова перемоги» (організатор – доцент кафедри Лариса ШУТАК).

Літературно-мистецьке свято «Сила моєї мови – переможного миру основа» підготували студенти І курсу 13 групи медичного факультету № 2, спеціальність «Медицина» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ);

Виховний захід  «Українська мова: популярно, престижно, вишукано» представили студенти І курсу 15 групи медичного факультету № 2, спеціальність «Медицина» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ).

Гості лінгвістичного дійства (студенти І курсу 16 групи медичного факультету № 2, спеціальність «Медицина») взяли активну участь у пізнавальному квесті «Дивосвіт української мови» (з історії свята; творчість майстрів красного письменства; новий український правопис; антисуржик);

Студенти І курсу 1 та 5 групи стоматологічного факультету, спеціальність «Стоматологія» взяли участь у круглому столі «У діалозі мов: україно-європейський контекст» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ);

Для студентів І курсу медичного факультету № 4, спеціальність «Медсестринство», бакалавр було прочитано мінілекцію «Українська мова у ХХІ ст.: проблеми та перспективи розвитку» (організатор – доцент кафедри Алла ТКАЧ).

Студенти усіх спеціальностей взяли участь у конкурсі творчих робіт «Мова має значення?!», «Цілюща сила слова». (організатори – доценти кафедри Лариса ШУТАК, Галина НАВЧУК, Алла ТКАЧ).

 Такі заходи виявляють творчу молодь, пропагують українську мову та культуру, виховують у студентів любов і повагу до свого роду й народу. Шануймо рідну мову! Вчімо її! Розмовляймо українською, щоб нас побачив світ!!!

Інформацію підготувала доцентки кафедри суспільних наук та українознавства Лариса ШУТАК та Галина НАВЧУК.

ПРИВАТБАНК

Отримувач платежу
Мельничук Олександр Миколайович
Картка
4731 1856 3202 3484
IBAN:
UA593052990262086400936203888
Рахунок отримувача:
262086400936203888
Приват24 – https://www.privat24.ua/send/a1v11

МОНОБАНК

🔗Посилання на банку
https://send.monobank.ua/jar/7xFpdiBGs
💳Номер картки банки
5375 4112 0409 0778

Корисно знати