В Буковинському державному медичному університеті вперше в історії України захищено дисертаційне дослідження на здобуття науково ступеня доктора філософії зі спеціальності «Медсестринство», започатковано можливість для медичних сестер власне не тільки займатися науковою роботою, але й представляти свої наукові здобутки у вигляді дисертаційних робіт.
З нагоди Дня медичної сестри публікуємо інформацію про фахівчиню БДМУ Галину Марараш, яка перша в Україні захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 223 «Медсестринство», 22 «Охорона здоров’я» під керівництвом доцентки кафедри догляду за хворими та вищої медсестринської освіти Лілії Борейко.
Тема роботи Галини Григорівни «Роль професійних компетенцій медичної сестри у профілактиці артеріальної гіпертензії».
Дисертаційна робота присвячена питанням підвищення ефективності профілактики АГ шляхом впровадження організаційних заходів з урахуванням професійних компетенцій медичної сестри.
Артеріальна гіпертензія залишається найпоширенішим неінфекційним захворюванням у світі, яке призводить до тимчасової і стійкої втрати працездатності та смертності незалежно від статусу країни чи рівня доходів її громадян, і є основною причиною серцево-судинних ускладнень, зокрема, інсульту та інфаркту міокарда
На сьогодні в одужанні та профілактиці захворювань пацієнта вагому роль відіграє професійна діяльність медичних сестер, які стають важливим ресурсом у профілактиці захворювань, адже перебіг більшості хронічних захворювань можна певною мірою контролювати та запобігати ускладненням, продовжити та підвищити якість життя хворих. Тому значення роботи медичних сестер у цьому аспекті важко переоцінити, однак вони також повинні бути мотивовані до вивчення питань профілактики, розуміти важливість і необхідність такої підготовки, вірити в її ефективність.
Вищевказані дані підтверджують актуальність дисертаційної роботи Марараш Г.Г. яка присвячена ролі професійних компетенцій медичної сестри у профілактиці артеріальної гіпертензії.