БЕРЕЖІТЬ СЕБЕ. Проблема вірусних гепатитів у сучасному суспільстві набирає шалених обертів, що цілком зрозуміло з огляду на кількість носіїв вірусів гепатиту В, яких у світі налічується більше 300 млн. осіб.
За оцінкою певних експертів, наразі в Україні панує “невизнана” епідемія гепатиту С, сягаючи 1-2 млн інфікованих людей.
Достеменно відомі шляхи інфікування людей вірусами гепатитів В, С – насамперед статевий, ін’єкційний (завдяки використанню нестерильного медичного інструментарію за виконання діагностичних й лікувальних інвазивних маніпуляцій), гемоконтактний (небезпека існує при татуажі, пірсингу, переливанні інфікованої крові та її компонентів), вертикальний (від матері до дитини), під час сеансів гемодіалізу.
Вберегтися від гепатиту В на сьогодні стало можливим завдяки вакцинам; в першу чергу вакцинопрофілактиці повинні підлягати особи з груп ризику:
реципієнти препаратів крові;
медичний персонал, що займається інтервентивною медициною;
хворі, що потребують гемодіалізу і трансплантації органів;
партнери інфікованих осіб.
В Україні офіційно зареєстровані “Енджерикс” (для профілактики гепатиту В), “Твінрикс” для дітей та “Твінрикс” для дорослих – комбіновані вакцини від гепатитів А і В. Ці специфічні заходи дають позитивний ефект для тих, хто належить до груп ризику.
Небезпека вірусних гепатитів В, С полягає в хронічному ураженні печінки, що супроводжується порушенням функціонування всього організму, насамперед гепатобіліарної та центральної нервової систем, почасти з розвитком печінкової недостатності, асциту, цирозу, кровотеч, первинного раку печінки.
Щеплення проводять в кабінеті щеплень поліклініки чи амбулаторії після огляду сімейним лікарем для з’ясування стану організму. Вакцину вводять тричі з метою формування захисту (високого рівня специфічних антитіл) від вірусів гепатиту В. Втрати на вакцинацію, ефективність якої доведена, приблизно в 10 разів менше витрат на лікування. Актуальним напрямом є розробка селективних і навіть індивідуальних способів вакцинації. На жаль, не існує вакцини від гепатиту С, який “набирає обертів” і більш небезпечний через розвиток ускладнень у вигляді раку печінки та підступний через обмаль симптомів.
Враховуючи фактори ризику передачі вірусів гепатиту, варто не допускати необґрунтованого ушкодження шкіри і слизових оболонок як в косметичних салонах, так і в межах стін лікувально-профілактичних установ (особливо варто бути обережними при відвідуванні стоматологічних клінік). Підростаючому поколінню рекомендую зважувати ризик захворіти на гепатит та слідування модним тенденціям (пірсинг, тату тощо). Якщо Ви можете віднести себе до осіб з груп підвищеного ризику, що наведені вище, – варто пройти курс вакцинопрофілактики спеціальними зареєстрованими і дозволеними вакцинами. Бережіть себе і рідних!
Матеріал підготувала: Анюта Сидорчук, асистент кафедри інфекційних хвороб та епідеміології