Синдром Дауна – поширена хромосомна патологія, яка спричиняє тяжкі фізичні наслідки для дитини, легко розпізнається і характеризується порушенням розумового розвитку.
Діагностується одразу після народження в пологовому будинку, існує понад 50 клінічних симптомів синдрому Дауна, однак дуже рідко можуть одночасно траплятися в однієї особи всі ознаки і симптоми (властивий мозаїцизм). Найхарактерніші риси такі: ослаблений м’язовий тонус, очі скошені та мають з внутрішнього кутика складки шкіри (епікант), плоске перенісся, плоске обличчя, короткі, широкі кисті рук з однією складкою через долоню на одній або обох руках, широкі ступні ніг та короткі пальці, маленькі, низько розташовані вуха, коротка шия зі складками, невелика голова, скошена потилиця, маленький рот і великий язик. Діти зазвичай мають меншу масу тіла за своїх однолітків, їхній фізичний та розумовий розвиток відбувається повільніше. Близько третині дітей властиві вади серця, порушення шлунково-кишкового тракту тощо. Діти з синдромом Дауна схильні до повноти, зайва маса тіла може спричинити проблеми зі здоров’ям та скорочувати тривалість життя, тому таким дітям варто дотримуватися спеціальної дієти та лікувальної фізкультури.
Психологічна реабілітація дозволяє дитині успішно адаптуватися в навколишньому середовищі та в суспільстві в цілому. Вона допомагає їй приймати і виконувати відповідні рішення, психологічно захистити себе, досягти необхідної емоційно-психічної рівноваги. Психологи, які працюють з дітьми, в спеціальних реабілітаційних центрах, для занять з ними часто залучають членів сімей. Такий підхід дозволяє підвищити ефективність психологічної реабілітації.
У даний час велика увага приділяється проблемі соціальної допомоги. Вирішенню цієї проблеми багато в чому сприяє діяльність різних міжнародних організацій: ЮНЕСКО, Всесвітньої організації охорони здоров’я, Міжнародної асоціації з наукового вивчення розумової відсталості тощо.
Сьогодні в Україні, спостерігається позитивна тенденція у всебічній роботі соціальних служб та державних соціальних установ з даними дітьми. Відкриваються спеціальні класи в корекційних освітніх установах, перевага яких полягає в тому, що дитина з синдромом Дауна живе в сім’ї і виховується в нормальних умовах середовища. Таким чином, організація соціальної допомоги дітям з синдромом Дауна на сьогоднішній день зазнає значних змін. З метою допомоги дітям з синдромом Дауна та забезпечення доступу до навчальних закладів необхідно створити службу ранньої допомоги в Україні, яка забезпечить психолого-педагогічну підтримку сім’ї дитини з моменту народження до вступу в дошкільний навчальний заклад, у загальноосвітніх навчальних закладах впроваджено інклюзивне навчання.
Благодійна акція студентів-медиків
Уже стало доброю традицією для співробітників кафедри медичної біології та генетики Вищого державного навчального закладу України «Буковинський державний медичний університет» підтримувати теплі стосунки з вихованцями, учнями багатьох установ міста Чернівці, де виховуються діти з особливими потребами. 20 березня викладачі та студенти організували благодійну акцію для діток спеціальної загальноосвітньої школи № 3 м. Чернівці.
До акції долучились студенти І курсу медичних факультетів: група №3 (куратор Мар’яна Іванівна Кривчанська), група №8 (куратор Володимир Леонідович Волошин), група №17, група №50 (куратор Катерина Василівна Власова), група №52 (куратор Кушнірик Ольга Василівна), а також викладачі кафедри Катерина Юріївна Тимчук та Надія Василівна Черновська. Попередньо учням було закуплено іграшки, книги, картини тощо. Студенти з великою радістю спілкувалися з дітьми, грали в ігри та дарували своє тепло та ласкy.
Недаремно, діток з синдромом Дауна часто називають «дітьми сонця», ми, переконались, що вони дуже вразливі та чутливі, дуже добрі та вірні, позитивні, постійно посміхаються, тішать оточуючих своїм «сонячним» теплом і добротою. Дані заходи є елементами професійної підготовки майбутніх лікарів, які намагаються не залишатися осторонь від такої важливої соціальної проблеми.