Нікотинова залежність дорівнює токсикоманії

Зловживання палінням тютюну може перерости у токсикоманію.

Відповідно МКХ–10, розлади, пов’язані із  вживанням тютюну, відносять до психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання психоактивних речовин (F17). За даними ВООЗ у світі нараховується більше 1 мільярда  паліїв. У західних державах палять половина чоловіків і більше 1/3 жінок. Найбільша поширеність паління серед чоловіків спостерігається у Південній Кореї (68%), а серед жінок – у Данії (37%). Переважна більшість паліїв живе у країнах, що розвиваються. Серед розвинутих країн найбільше споживання одним палієм  – 24 цигарки в день. Більшість  паліїв знають  про шкідливість паління, але продовжують палити. Звичка палити стійко ввійшла у життя і побут багатьох людей, стала життєвою потребою. Нікотин легко всмоктується в кров. Через 2-3 хвилини після вдихання тютюнового диму нікотин та інші  його складові діють на головний мозок, що проявляється у короткочасному підвищенні активності людини і суб’єктивно сприймається палієм, як приплив нових сил, своєрідне  почуття заспокоєння. Ця дія нетривала і через деякий час настрій і активність знижується і палій потребує наступної цигарки. Всі початківці (підлітковий вік) переносять легкий ступінь отруєння. Однак, так званий негативний ефект першої цигарки швидко зникає і толерантність до нікотину значно зростає.

Нікотин має високий ступінь наркогенності, тому 85% людей, які  викурили першу цигарку, в подальшому стають злісними паліями. Наркогенність проявляється психічною та фізичною залежністю, яка викликається нікотином. Вище абстиненції виникає через 2 години після останньої викуреної цигарки. Переважна більшість паліїв відчувають наслідки психічної залежності, а саме: не стерпне бажання закурити, напругу, підвищену подразливість з незначного приводу, в’ялість, апатію, пригнічений настрій, незадоволеність усім, підвищену сонливість чи дисомію. На фоні астенії палії часто допускають  помилки при виконанні роботи, яка потребує уваги, у них знижується слух, виникають значні розлади внутрішніх органів. У паліїв частіше виникають інсульти, внаслідок яких розвиваються дефектно-органічні психічні порушення, нерідко  до деменції. Експерти Всесвітнього Банку засвідчили, що якщо рівень паління не зменшиться, через три десятиліття зумовлені тютюном передчасні смерті у світі перевищать число очікуваних смертей від СНІДу, туберкульозу та ушкоджень при народженні дітей разом взятих.  У доповіді зазначено: у всесвітньому масштабі  існують дві головні причини передчасної смерті, що зростають – Віл-інфекція та тютюн,  тому 200 мільярдів доларів щорічно витрачається на медичну допомогу,  обумовлену хворобами, викликаними палінням.

Матеріал підготувала: доцент кафедри нервових хвороб, психіатрії та медичної психології Світлана Русіна.