Переваги та недоліки сперміцидів, як контрацептивних засобів
як контрацептивних засобів

Переваги та недоліки сперміцидів, як контрацептивних засобів

Кожний метод контрацепції має свої переваги і недоліки. Жодний із тих, що запропоновані у даний час методів не може вважатися ідеальним для всіх життєвих ситуацій; жоден не може вважатися прийнятним для всіх культур, віросповідань і соціальних умов.

Сперміциди – це хімічні речовини, які інактивують або руйнують сперматозоїди у піхві до того, як вони встигають проникнути у верхні відділи статевих шляхів. До складу сучасних сперміцидів входять, як правило, два компоненти: спермопошкоджувальні хімічні речовини і основа (носій). Роль носія, що входить у сперміцидні засоби, забезпечити дисперсію хімічного агента у піхві через огортання шийки матки і утримання його на місці так, щоб жоден сперматозоїд не уник контакту зі сперміцидним інгредієнтом.

Сперміциди розрізняються, в основному, за типом носія, що входить до їх складу, і випускаються у вигляді:

• аерозолів (піни);

• паст;

• гелів (крему);

• желе;

• вагінальних пінистих таблеток;

• вагінальних пінистих супозиторіїв;

• розчинних супозиторіїв;

• розчинних плівок.

Час контрацептивного захисту сучасних сперміцидів та їх ефективність триває в межах від 15 хвилин до 1-8 годин від початку застосування і залежить від форми використання (таблетки, крем, піна тощо). При використанні кремів і желе передбачається як самостійне їхнє застосування, так і в поєднанні з піхвовою діафрагмою або шийковими ковпачками. Ефективність використання при цьому значно зростає.

Механізм дії сперміцидів полягає у руйнуванні мембрани сперматозоїдів, що знижує їхню рухомість і здатність запліднювати яйцеклітину.

Аерозолі (піни) ефективні відразу після введення. Аерозолі рекомендуються у тому разі, якщо сперміцид застосовується ізольовано (без іншого методу контрацепції).

Крем: вводиться не більше, ніж за 60 хвилин до статевого акту.

Таблетки, супозиторії, гелі зручні у збереженні і транспортуванні, але вимагають 10-60-хвилинного очікування після їх введення до статевого акту. Час очікування залежить від типу сперміциду.

Сперміцидні желе, зазвичай, використовуються лише у поєднанні з діафрагмою.

Переваги сперміцидів:

• ефективні негайно (піна та крем);

• не впливають на грудне вигодовування;

• можуть використовуватись як додатковий метод при застосуванні інших методів;

• відсутній ризик для здоров’я;

• відсутні системні побічні явища;

• прості у застосуванні;

• додаткове зволоження (змазка) під час статевого акту;

• продаються без рецепта і не вимагають медичного огляду перед застосуванням;

• можливість використання без участі партнера.

Основним недоліком сперміцидів є те, що вони ефективні лише протягом однієї-двох годин, загальна ефективність їх невисока. За даними статистики, при звичайному їх використанні у 100 жінок наступає 29 вагітностей протягом першого року використання.

Можливі побічні ефекти – це вагінальне подразнення, занепокоєння відчуттям печії у піхві. В даному випадку необхідно перейти на сперміцид з іншим хімічним складом або вибрати інший метод контрацепції.

Матеріал підготувала: професор Олена Кравченко, завідувач кафедри акушерства, гінекології та перинатології