Переваги і недоліки сучасних методів контрацепції для сексуально активних осіб до 18 років

Одним із ефективних напрямків зі збереження репродуктивного здоров’я підростаючого покоління є комплекс медично-організаційних заходів, спрямованих на формування у підлітків здорового способу життя, безпечної поведінки, зацікавленості у збереженні і покращенні репродуктивного здоров’я.

Ранній початок статевого життя, погана поінформованість про методи і засоби контрацепції, а також недостатнє їх використання збільшують ризик настання непланованої вагітності.

Контрацепція для підлітків – дуже делікатна сфера консультування. Для підлітків, які мають статеві стосунки, потрібний доступний метод контрацепції.

Для молоді, які мають нерегулярне статеве життя і можуть мати декілька статевих партнерів, найбільш прийнятним методом контрацепції є презерватив. У разі правильного використання презервативи є достатньо ефективними (98% – 85% випадків).

Перевагами при застосуванні презервативу є:

захист від ІПСШ, включаючи ВІЛ;

відсутність побічних ефектів;

можливість використання без візиту до лікаря;

простота використання.

залежність від партнера;

алергічні реакції на латекс;

дискомфорт.

Перераховані недоліки значною мірою впливають на популяризацію цього методу контрацепції. Однак для підлітків, які мають нечасті статеві контакти, цей метод контрацепції повинен бути переважаючим. Використання презервативів підлітками надає впевненості у собі, оскільки як юнака, так і дівчину хвилює вірогідність небажаної вагітності чи ризик заразитися захворюваннями, що передаються під час сексуальних контактів.

КОК високоефективний метод контрацепції для дівчат молодого віку, які мають регулярне статеве життя і постійного статевого партнера.

Оральні контрацептивні таблетки стають все більш популярними серед підлітків, тому що вони не впливають на сексуальну активність і забезпечують високий контрацептивний ефект. Ефективність оральних контрацептивів у жінок репродуктивного віку складає 99,7% – 92%. Показник неефективності у підлітків дещо вищий, що пов’язано з помилками (пропусками) у застосуванні оральних контрацептивів у юному віці.

Перевагами використання КОК є:

висока ефективність при низькій частоті побічних ефектів;

регулюючий вплив на менструальний цикл;

зниження частоти міжменструальних болів (альгодисменорея);

зниження частоти анемії, мастопатії, функціональних кіст яєчників;

позитивний вплив на акне.

потрібно приймати таблетки щодня;

КОК не захищають від ІПСШ.

Сперміциди доцільно рекомендувати у підлітковому віці як легкий і нешкідливий метод, який майже не має побічних ефектів. Однак незручність цього застосування полягає у досягненні контрацептивної ефективності не раніше ніж за 10-15 хвилин до статевого контакту. Крім цього, ефективність сперміцидів при правильному використанні становить 82% – 71%, що не є найкращим методом контрацепції для підлітків.

Перевагами даного методу є:

практично відсутні побічні ефекти;

у певній мірі – попередження ІПСШ.

Недоліки:

необхідність введення перед кожним статевим контактом;

можливі незручності при введенні і вилученні з піхви;

необхідність спеціального догляду, що обмежує застосування цього методу у підлітків.

Використання ВМК у підлітків та молодих жінок, які не народжували, і рідко мають одного статевого партнера, не рекомендується у зв’язку з ризиком запальних захворювань органів малого тазу.

Використання методів розпізнавання фертильності складне для підлітків, оскільки для їх правильного використання необхідна спеціальна підготовка.

Методи розпізнавання фертильності можна рекомендувати дівчатам:

з регулярним менструальним циклом;

які мають сильну мотивацію використовувати метод;

які мають одного постійного партнера;

дисципліновані і організовані;

пройшли навчання з використання методу.

Підлітки повинні знати про методи невідкладної контрацепції тому, що у них достатньо часто бувають неплановані та незахищені сексуальні контакти.

Перевагами невідкладної контрацепції є:

можливість епізодичного використання у пацієнток з нерегулярним статевим життям;

достатньо висока ефективність;

відсутність системних побічних ефектів;

доступність.

Недоліки:

застосовуються лише в екстрених випадках і не можуть використовуватись для регулярної контрацепції;

не захищають від ІПСШ.

Досвід багатьох країн світу свідчить про те, що консультування підлітків з питань сексуальної поведінки і контрацепції зменшує ризик порушення стану їхнього здоров’я та небажаної вагітності.

Матеріал підготувала: Проф. Кравченко О.В., завідувач кафедри акушерства, гінекології та перинатології