Переваги й недоліки незворотної контрацепції

Поки ще не існує Всесвітнього дня сексу, а от Всесвітній День контрацепції за ініціативою низки організацій, що займаються питаннями репродуктивного здоров’я, вже є.

З 26 вересня 2007 року розпочалася велика міжнародна інформаційно-просвітницька кампанія, націлена на зниження рівня незапланованих вагітностей.

Адже близько 80 мільйонів жінок у світі стикаються з незапланованою вагітністю щорічно, 20 мільйонів роблять аборти, в результаті яких 68 тисяч жінок гинуть. Проблема ця стосується як розвинених країн, так і тих, що розвиваються.

Головною метою кампанії стало пояснення важливості відповідального батьківства, коли діти з’являються в бажаний для пари час. Сучасна медицина пропонує цілий арсенал методів застереження від небажаної вагітності. Сьогодні ми поговоримо про добровільну хірургічну стерилізацію.

Добровільна хірургічна стерилізація у жінок, або як її ще називають трубна оклюзія – це метод контрацепції, при якому штучно створюється непрохідність маткових труб і відбувається необоротне припинення жіночої репродуктивної функції. Механізм дії полягає в блокуванні фаллопієвих труб, (перев’язуванні, перерізуванні, накладанні скобок, кілець або електрокоагуляції) внаслідок чого запліднення яйцеклітини стає неможливим.

Стерилізація проводиться тільки в стаціонарі під загальним наркозом. Тривалість операції 15-20 хвилин. Виписка із стаціонару, за відсутності ускладнень, проводиться залежно від методики на 2-3 (при лапароскопії) або 7-10 добу (при лапаротомії), відповідно.

Переваги трубної оклюзії

• висока ефективність (0,01 вагітність на 100 жінок);
  • швидкий ефект;
  • постійний метод контрацепції;
  • відсутність впливу на грудне вигодовування;
  • підходить пацієнткам, для здоров’я яких вагітність становить серйозну небезпеку;
  • відсутність віддалених побічних ефектів;
  • не знижує статевий потяг.

Недоліки трубної оклюзії

• метод контрацепції є необоротним. Пацієнтка згодом може жалкувати про своє рішення;
  • необхідність короткочасної госпіталізації на 5-7 днів;
  • існує ризик ускладнень, пов’язаних з операцією і наркозом.

Добровільна хірургічна стерилізація у чоловіків – вазектомія, яка здійснюється стандартним методом (один або два невеликих розрізи) або безскальпельною технологією (метод, якому надають перевагу). Механізм дії: після блокування сім’явиносного протоку сперматозоїди в еякуляті відсутні.

Переваги вазектомії

• висока ефективність (0,01-0,015 вагітність на 100 жінок);
  • постійний метод;
  • не впливає на грудне годування у дружини;
  • не пов’язаний із статевим актом;
  • підходить для пар у тих випадках, коли вагітність або трубна оклюзія становить підвищений ризик для здоров’я жінки;
  • проста операція, яка проводиться під місцевою анестезією;
  • відсутність довготривалих побічних ефектів;
  • не змінює статевої функції (не впливає на продукцію гормонів).

Недоліки вазектомії

• метод незворотній;
  • затримка ефективності (вимагається до 3 місяців або 20 еякуляцій після операції);
  • ризик та побічних ефектів, пов’язаних з операцію, особливо при використанні загальної анестезії;
  • короткочасний дискомфорт/біль після операції;
  • необхідна участь кваліфікованого лікаря.

Матеріал підготувала: доцент кафедри акушерства, гінекології та перинатології БДМУ Бирчак І.В.